Galapágy (TV seriál)

Podmořské Galapágy

Galápagos

Dokumentární

Velká Británie, 2006, 3x49 min

Galapágy - jedno z najneobvyklejších a najzaujímavejších kútov sveta. Tento dokument ho vyčerpávajúco a vkusne zachytáva, vykresľuje a zobrazuje podmienky života na ňom. Niektoré zábery mi doslova vyrazili dych, naozaj krásne. Vadilo mi však trošku to, že dosť veľa informácií bolo duplicitne vykreslených, čo potom pôsobilo "a little bit" chaoticky. Každopádne veľmi vydarený dokument. 80 %(15.9.2012)

Úchvatná, bohužiaľ len trojdielna prehliadka jedného súostrovia. Autori tohto dokumentu vyobracali Galapágy zo všetkých strán - jeho zrod, história, geológia, flóra a fauna predovšetkým - doplnené veľmi informatívnym komentárom na vysokej úrovni a lahodnými tónmi. Venujú sa súši ale vo veľkej miere aj tomu, čo z ostrovov ostrovy vlastne robí: okolité more. Z toho mi poriadne prechádzal zrak. Pravdaže došlo i na poctu Ch. Darwinovi. A na pár záberov, ktoré potvrdzujú, že surfovanie vymysleli uškatce :-) MOJE NAJ - Na ostrovoch sa vyskytuje len jeden druh včely. Tá je totálne hotová zo svojej obľúbenej žltej farby. Takmer všetky rastliny na ostrovoch majú preto žlto sfarbené kvety. Iná farba nemá zmysel. "Jednoduché"!!! Olé!(7.2.2009)

dokonalost, s ktorou sa pri sledovani dokumentov z dielne bbc stretavam je dychberuca. pritom nejde len o uzasne zabery. kazdy detail tu ma svoje miesto. ci uz je to prijemny komentar tildy swinton alebo skvela hudba. v tomto pripade mi trosku k dokonalej monumentalnosti typu planet earth predsa len nieco chybalo. asi scenar, ktory trpi pravdepodobne tym, ze bol rmieneny pre televiznu produkciu. nielen neustale opakovanie, hoc v inych variaciach, ale i akasi nedotiahnutost niektorych mometov, ktore by si zasluhovali podla mojho gusta viac pozornosti. tak ako je citlivy ekosystem miest ako su galapagy, tak citlivy je i pristup k dokumentom tohto typu. pritom ide ale o skvele dielo, ktore si rad pozriem znova...(16.11.2009)

Trojica veľmi pekných dokumentov, ktorá mapuje objavenie Galapágov, osobitosť niektorých ich ostrovov i jedinečnosť zvierat, ktoré na nich (a niektoré dokonca IBA na nich!) žijú. Len škoda, že sa témy jednotlivých troch epizód prelínajú a niektoré zábery i časti sprievodného komentáru dokonca opakujú. Koncepčne rozumnejšie by bolo zamerať sa v každom diely na inú vec. Zvlášť pochvalu si zaslúži parádne balenie 3-DVDčka z tvrdého papiera, ktoré viac než krabicu na DVD evokuje krásnu knihu.(2.11.2009)

Nádherný dokument nahlížející nejen na samotné ostrovy a jejich podivuhodnou faunu a floru, ale také pod hladinu přílehajících moří a do jejich historie a budoucnosti. Škoda jen, že ČT vysílala celou řadu ve 4/3, přestože BBC natočila dokument v 16/9 a v HD. Na dokumentu to žel Bohu bylo poznat - ptáci byli v záběrech ořezaní bez křídel apod. Nedlouho po odvysílání na ČT vyšla série na DVD, tentokrát již ve formátu 16/9. Zážitek je to nesrovnatelný.(11.10.2008)