Reklama

Reklama

American Teen

Dokumentární
USA, 2008, 95 min

Dokument o maturantech střední školy v malém městě státu Indiana. Film sleduje životy pěti teenagerů, typické vzorky středoškoláků. Atlet, oblíbená dívka, lamač srdcí, princeznička, rebel i outsider - všichni začínají první den posledního roku výuky. Jsou studenty maturitního ročníku jedné školy v malém městě státu Indiana  Potýkají se se svými nejistotami, zájmovými skupinami, žárlivostí, prvními láskami a zlomenými srdci. Přitom se snaží správně rozhodnout o své budoucnosti. Filmová režisérka Nanette Burstein natáčela denně po dobu 10 měsíců s velkým pochopením. Výsledkem je film nad rámec stereotypu střední školy, která představuje pro mladé lidi bránu k dospělosti. S neobyčejnou intimitou a velkou dávkou humoru zachycuje dospívání a tlaky, které přicházejí od vrstevníků, rodičů a v neposlední řadě i od sebe samých. (TV JOJ)

(více)

Videa (1)

Recenze (15)

Mytologie 

všechny recenze uživatele

Středoškoláci vtěstnaní do jednotlivých rolí (okolím, sami sebou, režisérkou?) si hrají svůj život. Žádná z postav (až na princezničku) nebyla úplně černobílá. Myslím, že se podařilo zachytit mnohovrstevnaté charaktery aktérů. Díky tomu vznikl autenticky vypadající dokument o důležité (možná i přelomové [době], kdy se po maturitě rozhodují kam půjdou na školu, jaký si najdou job, zahrnujíc rozchody a partnerské zvraty, plány, sny a nutné kompromisy, hledání způsobů jak do světa vykřičet své já...) části jejich životní etapy. ()

neoBlast 

všechny recenze uživatele

Žánr klame tělem. Jedná se spíše o jakousi mozaiku v dokumentárním stylu silně inspirovanou skutečným životem. Chvílemi i člověk přemýšlí, zda na nás Nanette Burstein nešije jednu velkou boudu a není to všechno pseudodokumentární satira (jako De Palmovo Redacted), protože ty známé teenage kýče a klišé najdeme ve filmu snad všechny. 65 % ()

Reklama

SeanLSD 

všechny recenze uživatele

Páčilo sa mi to hodne, a o mladých v USA to vypovedalo viac než všetky tie ich prisprostlé seriály ( hoci nutno povedať, že tie decká neboli o mnoho odlišnejšie než akýkoľvek náhodne vybraný priemer u nás ). Bez démonizácie aj idealizácie. zdanlivo veľmi nestranne, necháva režisérka päticu vybraných stredoškolákov rozprávať a prežívať ich maturitný ročník... ale celkom zásadná otázka v tomto prípade je, do akej miery bola skutočne „objektívna“ a iba „náhodou“ „pri tom“. Neviem si predstaviť, že by sa dali aktéri natáčať pri niekedy aj mimoriadne intímnych či usvedčujúcich situáciách, a ak, tak bez nejakého toho „hrania“. Vychované v krajine konzumu a televízie musia si predsa uvedomovať, že sa stávajú hviezdami svojej vlastnej show, hoci možno inak zameranej ako obvyklé vysielané senzácie a triviality... Alebo že by sa tam všade režisérka vyskytla iba „náhodou“ ? Je samozrejme otázne, koľko času s nimi celkove strávila a koľko materiálu natočila, teda z čoho všetkého sa dalo vyberať... Dokument z natáčania tohto dokumentu by bol možno zaujímavejší než samotný AMERICAN TEEN... ()

VasaX 

všechny recenze uživatele

Něco na rozmezí dokumentu a autentického zinscenování. Každopádně znamenité, a to hodně. Doprovázeno dobrým soundtrackem, celý děj má hlavu a patu, spád a výpovědní hodnotu. Faktor nudy se většinu času pohybuje (na "dokument") hezky nízko a pár point k zamyšlení tam člověk najde. Sečteno a podtrženo, tuhle sondu do "maloměstského" dospívání teenagerů v USA nemůžu jinak, než doporučit. ()

Marqta 

všechny recenze uživatele

Dokoukala jsem to až napodruhý a místy jsem měla chuť to vypnout a vykašlat se na to. Nápad to byl skvělý, to bez pochyby a beze všeho sarkazmu, nicméně tím to končí. Čekala jsem, že to bude něco jak Breakfast Club z roku 1985 a to byla možná ta chyba, protože to pojetí (sice podobného) tématu bylo zcela odlišné. Vůbec by mi nevadilo, že je to zpracované formou dokumentu- střídání příběhu, vzpomínek a myšlenek postav, ale ono se tam vlastně vůbec nic nedělo a to je trochu problém, když je stopáž téměř hodinu čtyřicet dlouhá. Postavy jsou nesympatické a každá svým vlastním způsobem dutá a stupidní, takže to nepůsobí vůbec věrohodně- což umocňuje ještě to dokumentární pojetí. Myslim, že na tohle už se v životě znovu nepodívám a všem vřele doporučuji se tomuhle dílu vyhnout. Rozhoduju se mezi jednou a dvěma hvězdičkama- nakonec dám asi dvě- kvůli tomu potenciálu, který námět měl. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (1)

  • Ocenění za nejlepší režii na filmovém festivalu Sundance 2008. (swoulen)

Reklama

Reklama