Uvězněni v čase

Nacho Vigalondo

Nacho Vigalondo

Eugenio Mira
  • Terva

Viděl jsem už spoustu filmů o cestování v časech a tak jsem byl zvědav na tento nový počin režiséra Nacho Vigalonda. Texasanům se tento snímek v roce 2007 líbil. Já jsem však zklamán. Hlavní hrdina se chová jak blbec. Spoustu jeho činů nějak nechápu a když snímek skončil byl jsem z toho úplně tumpachovej. CITÁT - Tenhle stroj není na řešení problémů, spíš je vytváří. Proto se asi tvůrci rozhodli zakončit film tak divně, že se vlastně nic nevysvětlilo a do dnešního dne se zde už pohybuje Héktor číslo 111115659523845654565545545 - víte co tím myslím, že ? Podprůměrný snímek.(19.2.2011)

Skvělý důkaz toho, že i bez tučného budgetu se dá natočit chytlavé sci-fi o cestování v čase. Pořekadlo "z nouze ctnost" ovládají Španělé na jedničku. Stačí mít chytrý scénář, o nějž se dá opřít, a který upoutá diváka tím, že musí zapojit pár set mozkových buněk. A opravdu... začaly se mi zapojovat mozkové závity, čekalo na mě dokonce několik zajímavých zvratů. V tomhle případě jsem byl víceméně šťastnej za to, že hra s časovými smyčkami byla do 2/3 přehledná, bohužel ke konci jsem se už trochu ztrácel. Vlastně ani nevim, jestli jsem jeho závěr správně pochopil, ale tenhle detail nemění nic na tom, že je to dost napínavý thriller s hororovými prvky, které sice převažují v první třetině, ale kupodivu to nebylo na škodu.(18.10.2010)

Malinká dvojitá smyčka na provázku, která má naštěstí oba konce. Pěkně dotaženej film o cestování zpět v čase a jeho důsledcích. Víc nemá cenu psát, snad jen, že film je pro oko pozorného diváka a Ti, kteří budou spokojení tak jako já, nechť ihned pohledají Triangle.(25.9.2012)

• darkrobyk

Velké zklamání! Autoři zřejmě zhlédli skvělou Polákovu sci-fi komedii Zítra vstanu a opařím se čajem a rozhodli se udělat vlastní verzi v temnějším hávu. A zatímco se hrdina české komedie snaží zachraňovat, zdejší chce likvidovat. Španělsko bývalo líhní gotických horrorů, v poslední době se jim daří zejména v oblasti krváků. Tohle je však zcela mimo a divák v závěru ubitý kolotočem opakujících se scén toužebně očekává závěrečné titulky. I Alfonso Cuarón v HP a vězeň z Azkabanu věděl, že pobíhání v čase nemůže trvat celý film (pravda, věděla to již Rowlingová). N.Vigolando své síly přecenil, a jednu hvězdu si tak zaslouží jen Blondie...(25.3.2012)

Čekal jsem něco trochu víc ve stylu Primer, ale Cronocrímenes nestaví tolik na komplikovaném příběhu, jako spíše na budování napětí a nejistoty. Ne že by nebyl příběh pěkně promyšlený a zamotaný, ale díky způsobu, jakým je film vyprávěn, kdy jeho každá další vrstva ty předchozí doplní, namísto aby je převrátila úplně naruby, lze film bez problémů pochopit už na první zhlédnutí i bez psaní poznámek a kreslení časových os. Což není vůbec výtka, protože jako celek funguje film skvěle, kdo má ale chuť zavařit si mozek, musí se porozhlédnout jinde.(21.12.2008)

• - Film měl soutěžní premiéru v roce 2007 na Filmovém festivalu Fantastic v USA. Získal zde hned tři ceny, a to za nejlepší kameru, Cenu poroty a třetí místo v Ceně diváků. (Terva)