Uvězněni v čase

Mysteriózní / Thriller / Horor / Sci-Fi

Španělsko, 2007, 88 min

Nacho Vigalondo

Nacho Vigalondo

Způsobem vyprávění thriller, obsahem komedie omylů, ale hlavně výborná sci-fi. Viděl jsem desítky filmů o cestování v čase a většinu z nich zabila nenažraná ambice gradovat efekt motýlích křídel až k možné zkáze celého lidstva. Čím epičtěji se příběhy tohoto druhu pojednají, čím víc osob ovlivní zásah do jejich minulosti a čím vznešenější myšlenka autorů je v sázce, tím vyšší je i pravděpodobnost mezer v logice a přihlouplého výsledku. Uvězněni v čase si kladou rozumně malé, splnitelné cíle. Cokoli se ve filmu stane, týká se přibližně pěti postav a jedné rozhodující hodiny jejich životů. Scénář připomíná dramatický ekvivalent bachovské fugy - nejprve v něm pomalu a klidně kráčí jedna dějová linie, později se v hektičtějším tempu připojí druhá, paralelní, a obě pak zběsile uhánějí před pronásledováním třetí. Jsem přesvědčen o tom, že do 10 let od natočení dostihne film neblahý osud a někoho napadne natočit hollywoodský remake. Pupkatého španělského pantátu v něm nahradí Brad Pitt nebo někdo podobný, přibyde postav, samoúčelných akcí s auty a nějaká ta bezpečně krotká konspirační teorie, aby film působil závažně a měl šanci získat Oscara. U toho už nebudu, ale tuto zábavnou španělskou hříčku si velmi pravděpodobně pustím znovu. 80%(20.2.2011)

Fajn komorní časová hříčka s hrozivou atmosférou, na kterou se ale mohlo přitlačit, stejně jako na tempo.(6.2.2013)

Téma cestování v čase je vždy vcelku problématické téma. Ale pokud se uchopí správně, tak je to problématické spíše pro diváka. Vigalondo toto téma podle mě uchopil dobře. Na malém prostoru, se čtyřmi herci vykouzlil zajímavý film. Film, který pro mě spadá do škatulky náročnějšího na sledování, jelikož divákův mozek vcelku pracuje na plné obrátky, aby si srovnal co se vlastně děje. Neříká si "O co v tom filmu vlastně jde?". Ví to moc dobře, jen si urovnává souvislosti vzniklé cestováním v čase hlavní postavou. A když si divák začne myslet, že to pochopil, zjistí, že to není tak úplně pravda, jelikož film nekončí a zápletka je přecijen trochu složitější. Osobně jsem až do konce byl napjat a za to jsem rád. Film mě mile překvapil a osobně ho s klidem mohu zařadit mezi to lepší v tomto žánru, i když nejde až tak úplně o horor jako o psychologický thriller.(28.3.2013)

• Sysel_CZ

Že je hlavní hrdina nesympatickej strejc v upnutým svetru bych ještě přežil, ale to, že by mohl soutěžit v soutěži o největšího tupce, to nevydejchám. Vskutku, takovýho blba by málem nevymyslel ani ten nejnametenější scénárista - bohužel, málem - a na to se mi fakt špatně koukalo. Nemůžu sice neocenit, že ten film má jistou atmosféru a napínavost, ale úroveň blbin je tu vážně vysoká. Hlavní hrdina nám například dvakrát skončí v příkopu i s autem uprostřed lesa, pár metrů od sebe, a ještě při tom dokáže porazit odpadkový kontejner, který se v téhle odloučené oblasti uprostřed lesa asi dostal, když v něm přiletěl E.T. No prostě ble. Krom toho většinu věcí provádí jen proto, aby je provedl, sekvence s nůžkami je vážně ohavná - větší naplnění významu slova samoúčelnost by se mi hledalo celkem těžko.(23.11.2009)

Rozpočet $2,6miliónaTržby USA $39,127Tržby Celosvetovo $553,198(8.4.2010)

• - Film měl soutěžní premiéru v roce 2007 na Filmovém festivalu Fantastic v USA. Získal zde hned tři ceny, a to za nejlepší kameru, Cenu poroty a třetí místo v Ceně diváků. (Terva)