Sherlock Holmes a doktor Watson: Seznámení

(TV film)
  • Sovětský svaz Priključenija Šerloka Cholmsa i doktora Vatsona: Znakomstvo (více)
všechny plakáty

Strhující, originální, herecky mistrovsky zvládnuté – to jsou slova, která se vážou k ruskému seriálu o nejslavnějším detektivovi světa Sherlocku Holmesovi a jeho věrném pomocníkovi doktoru Watsonovi. Představitel titulní postavy Vasilij Livanov se touto rolí proslavil natolik, že je v proslulém muzeu na londýnské Baker Street popsán jako nejlepší představitel Sherlocka Holmese všech dob. Úvodní série vznikla v roce 1979 a ihned se zařadila mezi nejvydařenější adaptace slavných knih sira Arthura Conana Doylea. Sherlock Holmes se svým celoživotním přítelem a kolegou doktorem Watsonem v něm řeší zamotaný případ vraždy v tajuplné vile na anglickém venkově. Zrovna, když už slavný detektiv přichází celé věci na kloub, následuje další záhadné úmrtí. Sherlockovi tedy nezbývá, než pořádně nacpat svou legendární fajfku, naladit housle a s rafinovaností sobě vlastní se vydat po stopách na první pohled nerozluštitelné záhady. (oficiální text distributora)

Stefan_M

Nerad by som hodnoti prilis zaujato, ale tato verzia, mno neviem, mam ju brat s rezervou, alebo vazne? Najlepsi Sherlock je v podani Jeremy Bretta a aj som ho bral velmi vazne a seriozne. Avsak tato verzia prilis zapacha Ruskom. Vsetko je pochmurne, osarpane, presne take, ako si Rusko (ci vlastne ZSSR) pamatam (zo zigulika takisto neurobite Mercedes iba tym, ze na kapotu nalepite znak Medaka). A akosi rychlo sa to vyriesilo. Ale to zoznamenie Sherlocka s Watsonom je zaujimave. Konecny verdikt - nie, nepozdava sa mi tato verzia. Aj ked snaha sa ceni. Jeremy rulezz ;o) ()

panPsax

První díl výborného sherlockovského seriálu. Holmes je vtipný, geniální s lehkostí i svými vrtochy, Watson zdatně sekunduje přesně dle své role. Ač ruský seriál, jeden by málem přísahal, že je to Británie. Jako punc kvality pak působí podobizna Vasilije Livanova vystavená v Muzeu Sherlocka Holmese, coby podobizna nejlepšího představitele této literární postavy. (viz zajímavosti) ()

Tanmut

Nejvíc mi na ruské adpataci vadí Watson, nepřehlédnutelné slovanské rysy (ač ruské holky jsou zde líbeznější než jejich britské protějšky) a Vaculíkův dabing mě iritují. Vasilij Livanov působí suverénně i vztah obou aktéru se zdá být promyšlenější. Propojení Studie v šarlatové a Strakatého pásu se povedlo. ()

MeGab

Anglickým způsobem chválím, řka nebylo to špatné. Exteriéry typicky sovětské. Vstup do domu s olámaným plotem a oprýskanou omítkou, kostel ve stavu zříceniny, „dům na venkově“ – byl-li by u nás – bych tipnul na odborářskou zotavovnu. ()

Maja238

Ajaj, ajaj... Jestli jsem někdy viděla něco perfektně podařeného, tak je to rozhodně tohle! Vasilij Livanov jakožto Sherlock Holmes byl naprosto bezkonkurenční (Avšak škoda jen, že oproti knižnímu Holmesovi je nějaký moc lidský, možná proto se mi tak líbil. Sherlock Holmes je v knihách někdy až příliš domýšlivý :D). Jediné co mi nesedí jsou ruské kulisy, není to Anglie a prostě není. Skvělý herci to ale moc hezky vyvažují. :) ***** :) ()

antragus

Na Rusáky nečekaně dobré ztvárnění jak postav, tak prostředí. Dlouho jsem se k tomuhle přemlouval, ale byla to ode mě chyba.... Právě proto, že jsem tam žádné výraznější chyby nenašel... ()

sister

Sherlock má ošklivé zuby a Watson působí věčně zaraženě, nicméně navzdory tomu, že jsem od sovětské verze Holmesových příběhů čekala velký průšvih, mile mě překvapili. I na všechny ty prvky které do konzervativní Anglie nepatří - zejména tedy jde o typickou východní teatrálnost - si člověk snadno zvykne. Koupě nelituji. ()

vecnaAmbra

Prípíšem komentár k tomuto prvému dielu, ktorý aj dostal odo mňa hodnotenie najvyššie. Horšie to bolo s neskoršími troma a ďalšie som sa po zhliadnutí komentárov rozhodla ani nepozerať. Problémom bola proste nuda a to vyzdvihovanie geniality Sherlocka, ktorá sa však nevedela pre mňa predať do nejakého "toto bolo fakt super" efektu. Napriek tomu nie je možné túto verziu slávneho detektíva hodnotiť ako celok zle. Obidvaja herci sa mi vo svojich rolách veľmi páčili a sedeli mi. Rozhovor Sherlocka a Watsona o Kopernikovi bol jednoducho skvelý! Celé to má určité čaro, vrátane ťažkopádnych interiérov. A keď mne sa páči aj tá hudba, čo nás sprevádza. Taká ruská, všakže. Ale príjemná. A aj tie tváričky, najmä žien, majú jednoducho také tie okrúhle črty. V britských seriáloch podobného razenia sú väčšinou tváre prirodzene ostrejšie. Je to milý seriál, ale vraciam sa k Poirotovi :-) ()

Marsia_Rei

Mám Sherlocka Holmese moc ráda, ale u všech filmových zpracování mi značně nesedí jeho představitel. Až na tohoto - dokonalý Holmes, dokonalá stará Anglie, člověku se ani nechce věřit, že nejlepší zpracování britského detektiva může pocházet z Ruska. Velice povedené a velmi věrné knižní předloze. ()