Kryštof Kolumbus: Enigma

(festivalový název)
  • Portugalsko Cristóvão Colombo - O Enigma (více)

Téměř stoletý Manoel de Oliveira nás jako režisér (a tentokrát i jako herec) bere – pod záminkou odhalení portugalského původu mořeplavce Kryštofa Kolumba – na cestu po Starém i Novém světě. Filmový esej, v němž díky Oliveirovi opět smíme pocítit onu zapomínanou krásu, která stále kdesi přetrvává, všem dobyvatelům navzdory. [43. MFFKV 2008] (oficiální text distributora)

Slarque

Tohle byl opravdu podivný trip. Ze začátku se dozvíme, že o původu a mládí Kryštofa Kolumba se ví málo a řada „badatelů“ se jen snaží dokázat, že Kolumbus pochází právě z jejich země. Ve zbytku této inscenace se nás de Oliveira snaží přesvědčit, že Kolumbus byl Portugalec. Používá k tomu podivně deklamující postavy, papírem šustící dialogy, záběry na portugalskou vlajku apod. Dokonce i New Yorku řídí dopravu světla v portugalských národních barvách! Ano, výsledek je nechtěně docela zábavný. Ale o Kolumbovi nic, čemu bych byl ochoten věřit. ()

bassator

43rd KVIFF 2008 - HORIZONS - Horizonty, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 3.01/133 ()