Rak haeng Siam

Love of Siam, The

Drama / Romantický

Thajsko, 2007, 154 min (Director's cut: 178 min)

Siamská láska se ke mně dostala naprostou náhodou, osudem nebo možná úplně jinak, každopádně mi dlouho žádný film neuvízl v hlavě. Kontroverzní, divácky i kriticky ceněné thajské drama vypráví během téměř tří hodin příběh několika postav. Ústřední dvojice kamarádů Tong a Mew se již od dětství kamarádí, díky odloučení a dospívání se jejich vztah komplikuje. Kolem se toulají podobně zbloudilé postavy, snažící se najít ve svém životě místo a jistotu tradiční představy o štěstí a lásce. Výborná chemie obou herců citlivě nahlodává v Thajsku údajně liberální pohled na homosexualitu a s přimícháním teenagerského věku vytváří dusnou atmosféru izolace od "normálních" spolužáků a rodiny. Ať si pseudoliberálové říkají co chtějí, homosexualita je stále nepříliš probádané filmové téma, Love of Siam silně potvrzuje. Společnost obklopující hrdiny - zázemí, rodina, přátelé, spolužáci, ba dokonce cizí lidi, pomalu, ale nezbytně, zatlačí oba kluky k nevyhnutelné konfrontaci mezi rozumem a city. Řemeslně nejde o nic významného ani originálního, za zmínku určitě stojí výborný soundtrack. Sakveerakul vložil sílu do příběhu, který nutí se zamýšlet, byť nad věcmi, nad kterými se už přemýšlelo dost a mnohokrát - ale vyřešeny jsou jen na oko. A nejen v Thajsku.(30.10.2012)

Další výborné thajské romantické drama. I přes dlouhou stopáž se téměř nenajde chvíle, kdy by film nudil. Našly by se části, které bych zkrátil, například nějaké scény s Ying, ale jinak se jedná o výborný film, Mario Maurer je skvělý herec.(28.9.2014)

• - August Band je hudební skupina, která byla původně vytvořena jen pro film. (Alecto)