poster

Rumba

Komedie

Francie / Belgie, 2008, 77 min

(další profese)
 • bouncer
  ***

  Zvláštní film, který se mi těžko hodnotí. Pravda, taky jsem si pod tím názvem a popiskem představoval něco jiného než artovou grotesku. Snímek Rumba má kouzelný nádech, postavám se budete smát i litovat je zároveň. Několik scén bylo vskutku geniálních, ale celkový dojem je pro mě slabší. Koncepce jako taková mě toliko neoslovila a někdy to člověku přijde jako že se kouká na experiment z FAMU. Pro někoho jistě skvělý film, který se ale do mého vkusu netrefil a pro někoho to může být naopak hodně slabá záležitost, která ale tak hrozná není. Silné 3*.(5.11.2009)

 • kaylin
  ****

  Dom a Fiona jsou učitelé na venkovské škole. On učí tělocvik, ona angličtinu. Jsou manželé a vášnivě milují ještě jednu věc - tanec. Tanec, konkrétně latinskoamerický, je pro ně naprostou láskou. Mají dokonce i ceny ze soutěží. A právě z jedné takové soutěže se vracejí. Bohužel narazí na sebevraha v podání Philippa Martze, který je mimochodem jejich dlouhodobým spolupracovníkem ve filmu a objevuje se ve všech třech jejich filmech. Kvůli sebevrahovi mají nehodu. Fiona přijde o nohu, Dom zase o paměť. Na této skutečně velmi tragické události jsou stavěny další komické dějové linie jako vyhoření domu, společné odloučení, apod. Já vím, že to zrovna dvakrát zábavně nezní, ale humor trojice tvůrců a dvojice hlavních protagonistů je prostě natolik jedinečný, že si budete užívat každou minutu jejich vystoupení. Tohle je totiž vystoupení, jen kulisy jsou mnohem velkolepější než na divadelních prknech. Směji se u jejich filmů nahlas, směji se absurditě a lehkosti, s jakými scény podávají. Jsou prostě jedineční. Vědí, jak to, co dělají celý život, přenést na trochu odlišné médium a jak to prodat. Budou se vám líbit, anebo vás nezaujme ani jeden jejich film. Je to jen na vás a na vašem cítění. Zkuste to, uvidíte. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/08/parmeni-krysy-z-temnot-mi-4-blazniva.html(26.2.2013)

 • easaque
  ****

  díky traileru na Vílu jsem se dozvěděl o této zajímavé dvojici a tak jsem si nenechal ujít jejich první film. Tohle svěží dílko je vlastně moderní groteska, takže téměř beze slov, ale za to plná jemného humoru, založeného především na pohybu, gestách a představách. [ PŘÍBĚH: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 2 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](7.7.2012)

 • Jermann
  ****

  Po shlédnutí Ledovce jsem se nadšeně těšil na další kousek téhle divadelní partičky a přestože mě tentokrát nerozesmáli k pláči tak, jako jejich mrazivá prvotina, zklamán jsem nebyl. Rumba je neskutečně milá komedie, při které bránice opět dostává pořádně zabrat, ale na druhou stranu nad nelítostnými ranami osudu, jaké Fionu a Toma potkávají, občas krvácí i srdce. Mi nezbývá, než vřele doporučit a těšit se na příští počin této belgicko-kanadské dílničky na smích, jejíž kombinace téměř němé grotesky a divadelního představení je prostě neodolatelná.(16.10.2010)

 • GrooveJump
  *****

  Groteska sama o sobě potřebuje v dnešní době oprášit. Tady byla oprášena s lehkostí, artem, vtipem, vkusem a já nevím čím ještě vším. Avšak narozdíl od ostatních grotesktních záležitostí, zde najdeme více než jen černohumornou ztřeštěnost. Film dominuje svým smyslem pro detail, kterých si ve filmu kolikrát ani na poprvé nevšimnete (opravdu stojí za to). Pokud se stejně někomu tenhle film bude zdát až "moc" (což je pořád pravděpodobné), tak doporučuji film Aaltra, kde najdeme podobnou atmosféŕu, stejně tak i dechberoucí bizarnost a kde můžeme najít něco jako, "normální" stravitelnost, kterou u Rumby rozhodně nepotkáme ( jedině dobře :)).... Ve své originálnosti je Rumba, hodně (revoluční) film.(4.11.2009)