Klášter Shaolin

The Shaolin Temple

Akční

Hong Kong, 1982, 111 min

Xinyan Zhang

Tento film není jen o Jetovi. Je tu spousta shaolinských borců a užijete si tu spoustu jejich osobních soubojů. Takže akce je tu požehnaně. Hlavního záporáka znám jako Bojovníka od Žluté řeky, a i tady dokazuje, že je v šermu opravdovým přeborníkem. K tomu jedna hezoučká číňanka a máme tu parádí kung-fu filmek.(24.5.2013)

Klasicky kung-fu film o Shaolinkom klastore. Mladik sem prichadza kvôli treningu kung-fu, aby sa mohol pomstit za krivdu. V hlavnej ulohe debutoval mladucky Jet Li a uz vtedy ovplyval velkou charizmou. Jeho postava je dost energicka a cely cas zapasi medzi Shaolinskou mierumilovnou filozofiou a tuzbou po pomste. Velkou oporou mu je jeho majster bojovych umeni charizmaticky Hai Yu. Dianie v Shaolinskom klastore je vyplnene rôznymi zaujimavymi epizodkami. Sklamanim môze byt snad len absencia treningu nejakeho specifickeho chvatu. Bitiek je tu len priemerne mnozstvo a poriadne sa rozbehnu hlavne v druhej polovici filmu, ked sa to zacne mydlit hromadne. Vrcholom je spickove finale. Su kvalitne prevedene so spickovou choreografiu. Az na par prehnanych vyskokov typickych pre tu dobu sa tu nastastie nekonaju ziadne draty typicke pre neskorsiu Jetou filmografiu. Slabinou bitiek je snad len take obycajne jednoduche nasnimanie, ktore poriadne nezvyrazni tvrdost uderov alebo jednotlive chvaty. Najväcsim minusom filmu je prehnana brutalita ohladom zvierat. Zaporaci zabijaju bez mihnutia oka male ovce a Jet tu ma komicku liniu v ktorej prizabije psa a potom ho zje. Proste cinsky divny humor, ale mna to prilis nepotesilo. Nakoniec este pochvalim pekne lokacie, ktore nepôsobia hnusnym studiovym dojmom ako vela HK filmov z tej doby. Celkovo sa aj po rokoch jedna o kvalitne Shaolinske kung-fu, ktore sa oplati vidiet. 8/10.(30.3.2017)

Chieh Yuanovi (Jet Li) sa podarí utiecť zo spárov podllého generála, ktorý mu pri potyčke zabije otca. Vyčerpaného a nevládneho ho prichýlia mnísi v šaolinskom kláštore, kde ho postupne múdry majster zasvätí do tajov budhizmu, šaolinských pravidiel a umenia kung-fu. Chieh ale myslí len na jednu vec - na pomstu... Na tisíc krát omieľaný príbeh o krivde, tvrdom výcviku, a následnej pomste sme si už pri kung-fu filmoch zvykli, a samozrejme nám to vôbec nevadí. Na ne sa predsa pozeráme len kvôli jednomu - nádherným súbojom. A v Kláštore Šaolin si ich užijeme do sýtosti. Pomer kecačiek k súbojom je tak 1:5 v prospech akcie. A to akej! Bez použitia akýchkoľvek filmárskych trikov, čínski herci (teda majstri bojových umení) skutočne "valia" a predvádzajú vrchol svojich telesných schopností. Jet Li je vskutku výborný, vtipný a aj v tejto jeho prvotine predvádza, že i on je skutočným majstrom. PS: Úvodná a záverečná pesnička je ozaj chytlavá.. Šaolin lin lin, šaolin lin lin... tadadadadááá!(7.9.2004)

Silno zmytologizovana cinska ludova legenda, a to az tak, ze nazov by mohol zniet "Rozpravka o tom, ako shaolinsky mnisi zachranili cisara". Nieje to vsak chyba. Je to taky ten staromodny velkofilm, ake ma v zlatom fonde hadam kazda krajina. Samozrejme, to na co sme v skutocnosti zvedavi su suboje. Fakt, ze vsetci "akcny" herci z tohto filmu boli skutocny majstri zo skol bojovych umeni, hovori za vela. Samozrejme v cele stoji mnohonasobny narodny sampion wushu, 16-rocny Jet-Li (vtedy este Li Lian Jie ). Ano suboje su dokonale. Prenadherna, baletna choreografia a neuverritelne rychle, rychlo na seba nadvezujuce pohyby. Proste bozarna. Tvorcovia si dali taktiez pracu s vyberom lokacii, kde sa odohravaju suboje, co taktiez pridava k celkovej estetike (za vsetky prenadherna treningova pasaz v zahrade, pocas ktorej sa menia rocne obdobia). Ona jednoduchost, ba az naivnost pribehu zrejme kazdemu nesadne. Ten film ale proste taky je, a aj to mu dodava velke caro. Ja som nanajvys spokojny. (9/10)(23.11.2007)

Prvá rola mladučkého, iba 19-ročného Jet Liho. A pritom vyzerá, ako keby točil ten film dnes, stále rovnaký úsmev, stále toporné hranie a žiadna charizma. Akurát, že takto mladému to je možné odpustiť. Film pôsobí na mňa príliš komediálne, začiatok predsalen sľuboval väčšiu drámu i grády ako len neskoršie úteky pred prenasledovateľmi a často komická výčba za šaolinského mnícha. Mnísi jediaci upečeného psa - to sa dnes vo filme len tak neuvidí. Kung fu je solídne, choreograficky košaté, aj keď väčšinou neúčinné, zvolené len pre efekt. Dvadsaťkrát trepnutý palicou vstáva súper na nohy, aby schytal dvadsiaty prvý úder. Inak pekná kamera a zvolené lokácie.(8.8.2018)