Klášter Shaolin

The Shaolin Temple

Akční

Hong Kong, 1982, 111 min

Xinyan Zhang

Prvá rola mladučkého, iba 19-ročného Jet Liho. A pritom vyzerá, ako keby točil ten film dnes, stále rovnaký úsmev, stále toporné hranie a žiadna charizma. Akurát, že takto mladému to je možné odpustiť. Film pôsobí na mňa príliš komediálne, začiatok predsalen sľuboval väčšiu drámu i grády ako len neskoršie úteky pred prenasledovateľmi a často komická výčba za šaolinského mnícha. Mnísi jediaci upečeného psa - to sa dnes vo filme len tak neuvidí. Kung fu je solídne, choreograficky košaté, aj keď väčšinou neúčinné, zvolené len pre efekt. Dvadsaťkrát trepnutý palicou vstáva súper na nohy, aby schytal dvadsiaty prvý úder. Inak pekná kamera a zvolené lokácie.(8.8.2018)

Klasicky kung-fu film o Shaolinkom klastore. Mladik sem prichadza kvôli treningu kung-fu, aby sa mohol pomstit za krivdu. V hlavnej ulohe debutoval mladucky Jet Li a uz vtedy ovplyval velkou charizmou. Jeho postava je dost energicka a cely cas zapasi medzi Shaolinskou mierumilovnou filozofiou a tuzbou po pomste. Velkou oporou mu je jeho majster bojovych umeni charizmaticky Hai Yu. Dianie v Shaolinskom klastore je vyplnene rôznymi zaujimavymi epizodkami. Sklamanim môze byt snad len absencia treningu nejakeho specifickeho chvatu. Bitiek je tu len priemerne mnozstvo a poriadne sa rozbehnu hlavne v druhej polovici filmu, ked sa to zacne mydlit hromadne. Vrcholom je spickove finale. Choreografia je spickova. Az na par prehnanych vyskokov typickych pre tu dobu sa tu nastastie nekonaju ziadne draty typicke pre neskorsiu Jetovu filmografiu. Slabinou bitiek je snad len take obycajne jednoduche nasnimanie, ktore poriadne nezvyrazni tvrdost uderov alebo jednotlive chvaty. Najväcsim minusom filmu je prehnana brutalita ohladom zvierat. Zaporaci zabijaju bez mihnutia oka male ovce a Jet tu ma komicku epizodku v ktorej prizabije psa a potom ho zje. Proste cinsky divny humor, ale mna to prilis nepotesilo. Nakoniec este pochvalim pekne lokacie, ktore nepôsobia hnusnym studiovym dojmom ako vela HK filmov z tej doby. Celkovo sa aj po rokoch jedna o kvalitne Shaolinske kung-fu, ktore sa oplati vidiet. 8/10.(30.3.2017)

Tento film není jen o Jetovi. Je tu spousta shaolinských borců a užijete si tu spoustu jejich osobních soubojů. Takže akce je tu požehnaně. Hlavního záporáka znám jako Bojovníka od Žluté řeky, a i tady dokazuje, že je v šermu opravdovým přeborníkem. K tomu jedna hezoučká číňanka a máme tu parádí kung-fu filmek.(24.5.2013)

Milník čínských bojových filmů. V roce 1979 konečně čínská vláda trochu popustila uzdu a dala svolení k natočení film s prvky bojových umění. Z celé Číny se tedy seběhli mistři bojových umění (resp. byli pochytáni producenty) a natočili jeden z nejlepších akčních filmů všech dob. Ačkoliv má Klášter Shaolin velice slabý příběh (typická zrada/pomsta je tu sice obalena vládními intrikami a výcvikem v Shaolinu, nicméně se jedná jen o prachbídné berličky ;) a filmový štáb tenkrát točil spíš metodou pokus-omyl, jsou tu věci, které snímku neodpářete a které z něho činí naprostou klasiku. Ať už jsou to báječné lokace nebo důvěryhodní mistři bojových umění (aby taky ne, když jde o pravé mistry... v tomto filmu nebylo použito kaskadérů ani choreografů... všechno zvládli herci sami, měli k tomu ty nejlepší dispozice), předvádějící neuvěřitelné kousky nad kterými se i dnes tají dech. Film se točil téměř dva roky (!) a bojové scény byly dovedeny do naprosté dokonalosti. Ve filmu nenajdete "herce", který by nedokázal zlikvidovat dveře od latríny pouhým pohledem, ovšem byl tu jeden, který nezůstal u meditací a po úspěchu Kláštera Shaolin se u filmu uchytil. Tedy přesněji řečeno, stal se jednou z největších filmových hvězd současnosti. Mluvím samozřejmě o akční ikoně jménem Jet Li. Produkce ho vybrala jako talentovaného mladíka a obsadila ho do hlavní role - Jet prokázal nejen herecké schopnosti (i když těch pár scén, ve kterých bylo vyžadováno "hraní", je dnes spíš pro smích), ale hlavně neuvěřitelnou fyzickou připravenost - bez drátů, speciálních efektů a kaskadérů, tu Jet předvádí to nejlepší ze své výbavy a samotný jeho výkon je dostatečnou pozvánkou ke shlédnutí tohoto filmu, který následovaly ještě dvě pokračování. 100%(21.4.2017)

Znělka, která film načíná i ukončuje jen otevírá a zavírá tento Kung Fu skvost, 16 letý (!!!!!) Jet Li je nepopsatelně dokonalý a jeho výkon je MINIMÁLNĚ nadlidský, když zvážím co jsem já dělal ve svých 16ti (diskotéky, holky..) ale to sem nepatří :-D, film je plný úžasně nádherných scenérii, krásné panoráma Číny je zde zobrazeno při tréningu kung fu. Velice sympatická je Jetova láska, která je úžasně roztomilá a kope jako ve hře Tekken Lin Xiaou, při každém souboji (a že jich je požehnaně) je slyšet typické "Hai", ze kterého někoho až může rozbolet hlava, ale mě to osobně nevadí, také jsem se zde setkal s mým milovaným "opilým" uměním kung fu, kterým fascinoval Jackie Chan, který byl pro mne dosud jasnou kung fu jedničkou (např. Bruce Lee mne nikdy neuchvátil jako Jet nebo Jackie), také se neubráním srovnání s mnohem novějším snímkem "Fearless", který jakoby opisoval (naštěstí úspěšně) krásné a již zmiňované scenérie Číny, ale je vidět hlavně to že už ve svých 16ti byl opravdový mistr, kterým zůstal a před jeho výkony já smekám a davám 100%.(12.8.2008)