Reklama

Reklama

Příběh Rudého zla

  • Lotyšsko The Soviet Story (více)
Dokumentární
Lotyšsko, 2008, 86 min

Obsahy(1)

Dokument, ktorý je prácou viacerých historikov, mapuje počiatky a zrodenie myšlienok socializmu, jeho následné vyvrcholenie v podobe komunizmu a národného socializmu.
Odhaľuje vzájomnú prepojenosť a spoluprácu medzi nemeckými nacistami a sovietskymi komunistami pred vojnou i počas nej v oblasti propagandy, ideológie a vyvražďovacích metód. (badygorila)

(více)

Recenze (67)

Radko 

všechny recenze uživatele

Boľševizmus i nacizmus majú, napriek deklarovanej rozdielnosti, k sebe oveľa bližšie, než by sa na prvý pohľad zdalo. Blízkosť spočíva v potrebe likvidácie nepriateľa. Triedneho (komunisti, nacisti) alebo rasového (nacisti). Defilé masových vyvražďovaní počas Stalinovej vlády, vo vojne i po vojne má svoje odrazy v podobe súčasných, etnicky orientovaných vrážd ruskými krajnými pravičiarmi, ticho tolerovanými vládnym režimom. Dejinné krutosti boľševikov sprevádzajú výpovede preživších, trpko a s plačom spomínajúcich na hrôzy minulosti. Defilé hrôz neprináša záujemcom o históriu 20. storočia zásadne nič prevratné, no určite je potrebné pre mediálne vyváženie dokumentov, pripomínajúcich len hrôzy nacizmu. Pozn.: Zverstvá Červenej armády sa nediali len v Sovietskom zväze. Masové odvlečenia obyvateľstva oslobodeného Slovenska (odhadom až 20 000 ľudí) do pracovných táborov v Sovietskom zväze jednotkami SMERŠ, vraždy civilného obyvateľstva sovietskymi vojakmi, aj časté znásilňovania po ukončení II. svetovej vojny. To všetko zdokumentoval exilový slovenský historik František Vnuk v prvej časti monografie "Po úsvite súmrak" (Post Scriptum, Bratislava 2020, 708 strán), nazvanej "Volga sa vliala do Hrona". ()

Boogeyman 

všechny recenze uživatele

Výborně udělaný dokument co se použitých záběrů a jejich sestřihu v kombinaci s hudbou týče, ale ta urputná jednostranná snaha očernit vše Sovětské byla až moc přímočará. Což ovšem neznamená, že by vše řečené nebyla pravda, jen to bylo viditelně poskládáno s až příliš jasným úmyslem proti Bolševikům. ()

Reklama

Segrestor 

všechny recenze uživatele

Pokud má někdo jen malé tušení, že v historických zkazkách o Druhé světové něco neštimuje, pokud zaslechl něco o tom, že by se Hitler paktoval se Stalinem, pokud myslí, že Stalin byl několikanásobně větší masový vrah než Hitler, dostane v tomto dokumentu konkrétní odpovědi s přesahem do současnosti, včetně upozornění na snahy takové skutky zakrýt. Co zakrýt, udělat ze těch zločinců hrdiny. Je to skličující "podívaná", nikoliv pro slabší povahy, ale vidět by to měli všichni. Po tomto dokumentu už pro vás Druhá světová nebude tak jednoznačně černobílá jako dosud, už si nebudete myslet, že největší zlo představovali němečtí náckové a proti nim šel odhodlaný svět bojovat za svou svobodu. Kdepak. Vlastně zjistíte, že to ve srovnání s Rusáky byli docela břídilové. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

Ruce svázané za zády, střela zkušeně mířená do týlu a pád do velkého masového hrobu..... PŘESTO TENTO FILM NEBUDE O NACISMU! Výpovědi sovětských disidentů, historiků, profesorů, doplněné mnoha autentickými materiály. Porovnávání nacistických symbolů s komunistickými, myšlenky typu: ,,KONEČNÉ HARMONIE BUDE DOSAŽENO JEDINĚ, KDYŽ URČITÉ SKUPINY LIDÍ BUDOU VYVRAŽDĚNY“. Připomenutí organizovaného hladomoru na Ukrajině. Socialismus jako experiment s vizí stvoření nového člověka. Karel Marx vyzývající k revolučnímu holokaustu. Takovéto dokumenty, které se bezprostředně dotýkají naší historie mám rád. A už dlouho mi žádný nedal tolik podnětů. Rozumný člověk dávno nechápe, PROČ stále mohou existovat strany hlásící se ke komunismu. Poučný výlet od Lenina přes II. světovou válku do současnosti. Víte že? Velkým příznivcem této ideologie byl i britský dramatik Bernard Shaw? ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Temná lekce z 20. století. Byť je to jen kratší dokument a vhodný by byl rozsah celé série, tak dobře prezentuje velmi podstatnou skutečnost, o který většina veřejnosti nemá vůbec ponětí. Sovětský komunismus má na svědomí srovnatelný (ne-li vyšší) počet obětí a svinstev jak Hitlerovo Německo. Srp & kladivo rovná se hákáč, tečka. No a vidíte, dnešní Rusko dále ohýbá fakta a používá starý trik s "denacifikací" jako záminku k mezinárodní agresi. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (2)

  • Film sa natáčal viac ako dva roky v mnohých európskych krajinách ako napríklad Rusko, Ukrajina, Litva, Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia a Belgicko. (YoZo8)
  • Edvins Snore sa viac ako 10 rokov zaoberal zbieraním materiálov a rozhovorov s odborníkmi a svedkami, zostavovaním týždenníkov, pátraním po dokumentoch ukrytých v archívoch v Rusku, na Ukrajine, v Litve, Veľkej Británii a Nemecku. (YoZo8)

Reklama

Reklama