Příběh Rudého zla

Sovietsky príbeh

Dokumentární

Lotyšsko, 2008, 86 min

Edvīns Šnore

Lev Davidovič Trockij (a.z.)

Ruce svázané za zády, střela zkušeně mířená do týlu a pád do velkého masového hrobu..... PŘESTO TENTO FILM NEBUDE O NACISMU! Výpovědi sovětských disidentů, historiků, profesorů, doplněné mnoha autentickými materiály. Porovnávání nacistických symbolů s komunistickými, myšlenky typu: ,,KONEČNÉ HARMONIE BUDE DOSAŽENO JEDINĚ, KDYŽ URČITÉ SKUPINY LIDÍ BUDOU VYVRAŽDĚNY“. Připomenutí organizovaného hladomoru na Ukrajině. Socialismus jako experiment s vizí stvoření nového člověka. Karel Marx vyzývající k revolučnímu holokaustu. Takovéto dokumenty, které se bezprostředně dotýkají naší historie mám rád. A už dlouho mi žádný nedal tolik podnětů. Rozumný člověk dávno nechápe, PROČ stále mohou existovat strany hlásící se ke komunismu. Poučný výlet od Lenina přes II. světovou válku do současnosti. Víte že? Velkým příznivcem této ideologie byl i britský dramatik Bernard Shaw?(21.2.2010)

Filmová Černá kniha komunismu. Srovnávání národního socialismu a sovětského komunismu je působivé. Samozřejmě je to uděláno tak, aby se to co nejvíce hodilo. Provokativní proklamace a důkazy o bratříčkování jsou super. Zakomponování Putina je na místě, dát tam současnou ruskou neonacistickou scénu..., budiž to je lehce zavádějící. Drobné nedostatky přebíjí úžasný tah na branku. Už dlouho jsem neviděl podobně nebojácný dokument, který si nebere servítky. 84%.(4.11.2010)

Dokument pojednávající o největší nejdéletrvající zločinecké organizaci všech dob a měřítek - SSSR. Není dost slov, které bych k tomuto dokumentu napsal. Navíc by se na tento server nehodila. Slabším náturám nedoporučuji. Jen se obávám, že v mnohých z nás podnítí velmi silnou nenávist proti našim východním bratřím.(22.3.2009)

Brrrrr! Člověk může být absolvent historie, nicméně mě osobně nikdy nepřestane děsit nelidskost režimů, které svou ideologii opřely o likvidaci druhých. A doufám, že nikdy nepřestane. V onu chvíli bude něco špatně. Ano, jistě, tvůrci dokumentu se v několika tvrzeních uchylují již za rámec přijatelné naléhavosti na úkor faktů, nicméně dávám za plný počet, neboť to esenciální zůstalo, navíc bylo vyzdviženo na piedestal naší a budoucím generacím jakožto odstrašující příklad jakou cestou už se nikdy nevydat. Paralely přijetí ne-vyrovnání se s vlastní historií na příkladu Německa a Ruska vyznívají pro druhou zmiňovanou zemi varovně... ani ne tak pro ni, jako pro nás.(25.4.2014)

Dokument srovnává obě vražedné diktatury minulého století - nacismus a komunismus. Hledá mezi nimi podobnost i rozdíly. Obě působily ruku v ruce s jediným cílem - zavést diktaturu ve jménu své (velmi podobné) ideologie. Je třeba odsoudit nejen propagátory těchto ideologií, ale i okolní svět, který např. v letech 1932/3 masivně skupoval ukrajinské obilí, zatímco 7 miliónů Ukrajinců v témže roce zemřelo hlady. Známý dramatik a nositel Nobelovy ceny G .B. Shaw veřejně prosazoval utracení všech osob, které "nejsou schopny prokázat svůj přínos společnosti" (nemocní, staří, postižení ap.). Za tímto účelem byl vyvinut Cyklon B, který usmrcoval humánně, na čemž si nacisté zakládali. (Při té příležitosti se mi bohužel vybavilo humanitární bombardování Srbska, které před 15 lety ve světě prosazoval zase jeden náš dramatik.) Hitler si k Shawově doktríně přidal ještě aspekt rasový. Dokument rozebírá obě totalitní ideologie a také reakce zbytku světa, který na genocidě druhých bezostyšně vydělával. Vytýkám mu však, že nevysvětlil, proč velký spojenec Stalina Hitler nakonec napadl Sovětský svaz a také propagandistické zaměření rozvoje neonacismu v dnešní době pouze v Rusku.(16.2.2014)

• - Edvins Snore sa viac ako 10 rokov zaoberal zbieraním materiálov a rozhovorov s odborníkmi a svedkami, zostavovaním týždenníkov, pátraním po dokumentoch ukrytých v archívoch v Rusku, na Ukrajine, v Litve, Veľkej Británii a Nemecku. (YoZo8)

• - Film sa natáčal viac ako dva roky v mnohých európskych krajinách ako napríklad Rusko, Ukrajina, Litva, Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia a Belgicko. (YoZo8)