Příběh Rudého zla

Sovietsky príbeh

Dokumentární

Lotyšsko, 2008, 86 min

Edvīns Šnore

Lev Davidovič Trockij (a.z.)

Sovietsky Príbeh - zaujímavý dokument o zverstvách Stalina, ktoré robil pred, počas a po druhej svetovej vojne. Na území bývalého sovietskeho zväzu komunisti povraždili milióny ludi (hladomor na Ukrajine, masove vyvražďovanie v Katyni-Poľsko a v ostatných krajinách ). Dokument postupne odhaľuje krutú minulosť komunistov, ktorá siaha až dodnes. Príbehy ľudi ktorí sa dodnes nezmierili s tým ze Rusi taja čo urobili. Odborný výklad historikov, disidentov, profesorov + veľa záberov, fotiek a šokujúcich odhalení. Dokument ktorý vám odhalí to o čom vám na hodinách dejepisu nikto nepovie.(1.8.2011)

Dokument se mi zdál povrchní, nicméně netvrdím, že je k ničemu. Přinejmenším může myslící část populace dovést k otázce: proč je propagace nacismu zakázána, ale propagace komunismu nikoliv? Jinak mám dojem, že dokument hovoří jen o tom, o čem chce, o některých podstatných faktech mlčí. Kdo ví, jak se dnes učí dějepis na školách...(10.1.2013)

Brrrrr! Člověk může být absolvent historie, nicméně mě osobně nikdy nepřestane děsit nelidskost režimů, které svou ideologii opřely o likvidaci druhých. A doufám, že nikdy nepřestane. V onu chvíli bude něco špatně. Ano, jistě, tvůrci dokumentu se v několika tvrzeních uchylují již za rámec přijatelné naléhavosti na úkor faktů, nicméně dávám za plný počet, neboť to esenciální zůstalo, navíc bylo vyzdviženo na piedestal naší a budoucím generacím jakožto odstrašující příklad jakou cestou už se nikdy nevydat. Paralely přijetí ne-vyrovnání se s vlastní historií na příkladu Německa a Ruska vyznívají pro druhou zmiňovanou zemi varovně... ani ne tak pro ni, jako pro nás.(25.4.2014)

Dokument srovnává obě vražedné diktatury minulého století - nacismus a komunismus. Hledá mezi nimi podobnost i rozdíly. Obě působily ruku v ruce s jediným cílem - zavést diktaturu ve jménu své (velmi podobné) ideologie. Je třeba odsoudit nejen propagátory těchto ideologií, ale i okolní svět, který např. v letech 1932/3 masivně skupoval ukrajinské obilí, zatímco 7 miliónů Ukrajinců v témže roce zemřelo hlady. Známý dramatik a nositel Nobelovy ceny G .B. Shaw veřejně prosazoval utracení všech osob, které "nejsou schopny prokázat svůj přínos společnosti" (nemocní, staří, postižení ap.). Za tímto účelem byl vyvinut Cyklon B, který usmrcoval humánně, na čemž si nacisté zakládali. (Při té příležitosti se mi bohužel vybavilo humanitární bombardování Srbska, které před 15 lety ve světě prosazoval zase jeden náš dramatik.) Hitler si k Shawově doktríně přidal ještě aspekt rasový. Dokument rozebírá obě totalitní ideologie a také reakce zbytku světa, který na genocidě druhých bezostyšně vydělával. Vytýkám mu však, že nevysvětlil, proč velký spojenec Stalina Hitler nakonec napadl Sovětský svaz a také propagandistické zaměření rozvoje neonacismu v dnešní době pouze v Rusku.(16.2.2014)

Neriešim údajnú jednostrannosť, povrchnosť, či propagandu. Pretože, nech aj je niečo pre dejepisne v tomto smere úplne nezorientovaného diváka (napr. mňa) prifarbené, zobecnené, či zamlčané, za účelom citelnejšieho šokového efektu a zabrnkania na city, tak to množstvo dobového fotografického a video materiálu, ktoré je v dokumente použité a ktoré vás emočne prevalcuje, je proste nespochybniteľné a hlavná myšlienka, bez ohľadu na úplnú historickú presnoť, jasná.(6.11.2013)

• - Edvins Snore sa viac ako 10 rokov zaoberal zbieraním materiálov a rozhovorov s odborníkmi a svedkami, zostavovaním týždenníkov, pátraním po dokumentoch ukrytých v archívoch v Rusku, na Ukrajine, v Litve, Veľkej Británii a Nemecku. (YoZo8)

• - Film sa natáčal viac ako dva roky v mnohých európskych krajinách ako napríklad Rusko, Ukrajina, Litva, Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia a Belgicko. (YoZo8)