Příběh Rudého zla

Sovietsky príbeh

Dokumentární

Lotyšsko, 2008, 86 min

Edvīns Šnore

Lev Davidovič Trockij (a.z.)

Hodnotím jen vizuální zpracování, jelikož zaobírat se zkreslenou formou vyprávění, by znamenalo snižování hodnocení. Netroufám se více vyjadřovat o obsahu, jelikož nemám vůbec ponětí jak vše doopravdy bylo. ■ Je opravdu děsivé, jaká zvěrstva lidé dokáží páchat. Nedokáži si představit jak to mohli dělat, i přesto že viděli ta ubohá mrtvá těla.(20.1.2015)

Veľmi sporný dokument, ktorý mnohí označujú za nenávistný a propagandistický. Ja si to však nemyslím. Síce nepodáva presné čísla, iba približné, ale tie sa myslím ani nevedia. Feudalizmus, fašizmus, nacizmus, komunizmus a kapitalizmus, či iné "izmy" sú pre mňa zločinné. Majú za sebou obrovské počty obetí a ľudí balamutia ideológiami, mnohí si krutú pravdu často nevedia priznať, ak je príliš tvrdá pochybnosti sa zvyšujú. Pochybovať nie je zlé, ba často naopak, ale treba priznať realitu, tá je krutá. Lotyši sú známi z histórie svojou náklonnosťou k Nemcom, k nacizmu, keďže pobaltské štáty sú bývalé územia Nemeckých rytierov. Taktiež majú ťažké srdcia na Rusov, ešte viac však na komunizmus a Sovietsky zväz. Keby sme však na ich mieste boli my, tobôž Česi, tak by tento film bol niekoľkokrát tvrdší a možno ozaj propagandistický a podnecujúci nenávisť voči Rusom, lebo my Slovania sme voči sebe často ešte horší. Mrzel ma jedine koniec filmu, kde nepovedali druhú stranu mince, že nacionalistické názory v Rusku prežívajú, lebo počet ich obyvateľov klesá, naopak sa rozširujú iné kultúry, iné náboženstvá často násilne, že slová o židovskej mafii boli vytrhnuté z kontextu, lebo židovská lobby je vzhľadom na zisk strategických podnikov a vecí silná, že Putina ako človeka, ktorý drží štát ako tak pohromade onálepkovalo, bez toho, aby mu dalo šancu vyjadriť sa. Avšak mám úctu k obetiam, komunizmus bol pre mňa zločinný režim, film stojí prevažne na silno pravdivých faktoch, je zlé byť ľahostajný k niečomu takému. Paralely sú podľa mňa jasne popísané, problémy s často zamlčovanými zločinmi taktiež. Je smutné, že si ľudia neuvedomujú, že tu nejde o nenávisť voči Rusom, ktorí boli naopak slepými obeťami svojho režimu, použitými ako figúrky, ide tu o odsúdenie niečoho zvráteného, odsúdenie takýchto ideológií. Napriek všetkému zostávam hrdým kresťanom, hrdým Slovanom, človekom ktorý má rád Rusov, Srbov a ostatných, človekom ctiacim si iné národnosti, odsúdzujúcim oslabovanie národných povedomí, najmä Slovanov, ale popritom vážení si svojich dobrých stránok, treba priznať aj tie zlé, kde nemáme byť na čo hrdí. Viete, keby mal byť tento dokument hudobne podfarbený tak, aby ste cítili tú hrôzu ako je to vo filmoch o židoch ako Pianista, Šindlerov zoznam a iných, mnohí by ho nazvali vydieraním, citovým atentátom, myslím, že tu tú hrôzu dali dostatočne najavo tak, ako ju dali. Myslím, že sa tu nejedná o žiadne vydieračstvo, žiadne hrubé klamstvá, skôr si mali dať viac pozor, aby to nepodnecovalo nenávisť. Tento film doporučujem ako doplnok k seriálu Ruská vojna: Krv na snehu, bez toho by ste mohli byť zbytočne zhrození a mnohému nechápať. Ľudia vedia byť manipulovateľní, krutí, bezohľadní, zábudliví, opakujú chyby a k slobode sa stavajú zle. Za komunizmom a nacizmom je treba dať bodku, nesmú sa opakovať a to dobré, čo chceli priniesť, ako rovnosť, či krásu treba zakomponovať do dnešného sveta, kde povýšeneckosť a degenerovanosť mnohým vyhovujú, paradoxne to bolo aj v tých režimoch, ktoré iné hlásali a často iné konali. Pre mňa to nie je propagandistický film, jednostranný skôr, ale on vlastne len ponúka fakty, je to akýsi úder kladivom po ilúzii, ktorý chce ukázať aj čiernu kroniku režimu, na ktorý mnohí spomínajú s nostalgiou ako na časy istôt, či prosperity. To, aby sme však nezabúdali, že sloboda a ľudské práva utrpeli, je silný odkaz. Pre mňa 80%, nie je to dokonalé, ale v dokumentárnom žánri sa to nebálo, budúcim generáciám dalo silný odkaz, že nenávisťou to ísť nemôže, je to veľmi prínosné, netreba zabúdať, aký dlhý čas na tom pracoval samotný režisér, že to boli roky. Účelovosť v tom bola, priniesť aj tú odvrátenú stranu, chcelo by to však ucelený dokument alebo rovno seriál o histórii komunizmu a Sovietskeho zväzu, kde by boli pomenované aj klady. Pre mňa silný film, s reálnym pomenovaním skutočností, ktorý poodhalil prepojenosť zvrátených ideológií a zla v nás.(31.12.2012)

• Dado513

Na jednej strane je to určite pútavý dokument, ktorý podáva svedectvá o hrôzach 2. svetovej vojny aj z pohľadu doteraz nie veľmi známeho a populárneho. To je samozrejme v poriadku, no zároveň je tu aj druhá strana, Sovietsky príbeh až príliš núti divákov myslieť si, že len jeho výpovede a len v ňom zverejnené fakty sú tie správne, tie presné a tlačí ich až k názoru, že najväčšími sviňami počas vojny boli Sovieti. Jednoducho, na povrchu seriózne sa tváriaci dokument, pod škrupinou však so silným propagandistickým zafarbením a viacerými nepresnosťami, ktoré snahe presviedčať podkopávajú nohy. A čerešničkou na torte toho všetkého je, že na Slovensku (neviem, ako to bolo v iných krajinách) dokonca vznikla kampaň s názvom Dostaňme Sovietsky príbeh na školy. (40%)(13.8.2012)

Dokument pojednávající o největší nejdéletrvající zločinecké organizaci všech dob a měřítek - SSSR. Není dost slov, které bych k tomuto dokumentu napsal. Navíc by se na tento server nehodila. Slabším náturám nedoporučuji. Jen se obávám, že v mnohých z nás podnítí velmi silnou nenávist proti našim východním bratřím.(22.3.2009)

Ruce svázané za zády, střela zkušeně mířená do týlu a pád do velkého masového hrobu..... PŘESTO TENTO FILM NEBUDE O NACISMU! Výpovědi sovětských disidentů, historiků, profesorů, doplněné mnoha autentickými materiály. Porovnávání nacistických symbolů s komunistickými, myšlenky typu: ,,KONEČNÉ HARMONIE BUDE DOSAŽENO JEDINĚ, KDYŽ URČITÉ SKUPINY LIDÍ BUDOU VYVRAŽDĚNY“. Připomenutí organizovaného hladomoru na Ukrajině. Socialismus jako experiment s vizí stvoření nového člověka. Karel Marx vyzývající k revolučnímu holokaustu. Takovéto dokumenty, které se bezprostředně dotýkají naší historie mám rád. A už dlouho mi žádný nedal tolik podnětů. Rozumný člověk dávno nechápe, PROČ stále mohou existovat strany hlásící se ke komunismu. Poučný výlet od Lenina přes II. světovou válku do současnosti. Víte že? Velkým příznivcem této ideologie byl i britský dramatik Bernard Shaw?(21.2.2010)

• - Edvins Snore sa viac ako 10 rokov zaoberal zbieraním materiálov a rozhovorov s odborníkmi a svedkami, zostavovaním týždenníkov, pátraním po dokumentoch ukrytých v archívoch v Rusku, na Ukrajine, v Litve, Veľkej Británii a Nemecku. (YoZo8)

• - Film sa natáčal viac ako dva roky v mnohých európskych krajinách ako napríklad Rusko, Ukrajina, Litva, Nemecko, Francúzsko, Veľká Británia a Belgicko. (YoZo8)