Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Horor

Recenze (2 524)

Barbar Conan (1982)

Jako dítě jsem hltal conaní knížky, jeho filmový svět mi k srdci tolik nepřirostl. Posledních pár let jsem ale viděl v kině hned 2x (dík Alamo Drafthouse & Aero) a tak ho zpětně lépe docenil. Jednička obstojí nejen jako jednoduchá mačo fantasy zábava, ale taky jako přesahová pastva když jste cinefil, s reálnou uměleckou hodnotou. Nezaměnitelný arnoldovský charisma a srandičky, interakce postav (často šukacích) hezky bez okolků a la opičák, mocný soundtrack a ikonický záběry putování stepí. Optimálně zkrátit o půl hodinky, toť jediný kaz k dokonalosti. Co je v životě to nejlepší? "To crush your enemies, to see them driven before you, and to hear the lamentations of their women!" ♪♫

plakát

Apokalypsa: Hitler míří na východ (2021) (seriál)

Západ (x) šel jako po másle, invaze na Východ už nebyl žádný blitzkrieg, nýbrž Hitlerův epic fail. Zrádný tah a dehumanizace ruso-ukrajinských Slovanů, temný přízrak Napoleona 1812, bláto, vražedný mráz a spálená zem, Stalingrad jako začátek nacistického konce... Ač osobně preferuji první, ani druhá světová nepřestane fascinovat, díky cyklu Apocalypse za konstantně kvalitní mix kolorizace a vyprávění. Zde jako doprovod vřele doporučuji podcast Hardcore History a sérii epizod "Ghosts of the Ostfront". / "In Russia, hell is icy – it does not burn, it freezes."

Training Day (2001)

Pěkný film na téma morální integrita / zapomeň ty píčoviny, co tě učí v policejní akademii... A nevím jak moc je tohle fakt praxe z práce protidrogový v L.A., jak moc jen divoká fantazie Davida Ayera, ale krimi je to solidní a nabitá (byť v závěru nepřesvědčivá). Pouliční charaktery, 90’s old school hip hop nálada, nejvíc ale táhne Washington a jeho pikantní postava.

Navalny (2022)

Už kvůli takovým lidem doufám, že se Putinův zpátečnický sračko-režim brzy sesype a Rusko přeci jen čeká jakž takž světlá budoucnost, kde existuje něco jako pravda, volba a nevylhaný veřejný prostor. Investigativní práce Bellingcat (x), prank call vlastních tupých atentátníků a závěrečný návrat do země, to jsou hodně silná místa, doplněna o scény ze soukromí, kde vyniká lidský rozměr. Respekt. Chyběl mi tu snad jen obsáhlejší úvod do případu a kdo vlastně je "potížista" Navalny, nejste-li předem v obraze, doporučuji titul The Man Putin Couldn't Kill. Rád bych všem připomněl, že jako člena EU a NATO nás "náš slovanský bratr" má oficiálně za nepřítele a jeho dlouhodobou snahou je tady ty koalice co nejvíc destabilizovat a rozbít. Kdo hodnotí pod 3*, tak je celkem jasná záškodnická p*ča - a hned je jich tu pár :)

plakát

Ulysses S. Grant (2002) (TV film)

Grant jako nešťastník a opilec před válkou, generál spasitel, warrior / president a "nejvíc populární muž 19. století" se slabostí pro koně a doutníky. Životopis prochází významné epizody jako masakr v Shiloh, geniální tah na Vicksburg, pozdější složitou a nepřesvědčivou "proti srsti" roli v politice (+ Rekonstrukci Jihu po válce), sérii korupčních skandálů členů kabinetu a ponižující finanční podvod. Až dojemný finále, kdy umírající stařec sedí na verandě v Mt. McGregor a bolestivě sepisuje vlastní memoár (x), aby ještě zaopatřil své blízké. V dnešní době Grant opět nabírá na hodnocení (narozdíl od generála Lee) ve světle svých postojů ve věci černochů a občanských práv. [běželo v rámci cyklu AMERICAN EXPERIENCE]

Best of Enemies (2015)

Vysoce zajímavý TV střet dvou vybroušených intelektuálů, dvou různých stran politického spektra a představy o USA, který nezávisle na nich svým způsobem pokračuje, ve značně zesílené a všeobjímající míře, až dodnes. Zprvu vtipná, inteligentní a kultivovaná výměna se vyhrotí až málem v pár pěstí, urážky jako "crypto-nazi" nebo "queer" a zarytou nenávist do konce svých životů. Super k zamyšlení se nad pozdější popularitou tohoto formátu, tak nad změnou v dnešní otrávený a totálně roztříštěný mediální prostor.

plakát

The National Parks: America's Best Idea (2009) (seriál)

Takový milostný dopis kráse amerických národních parků, příběh o jejich počátku (svého času unikátní myšlenky), významu a ochraně. Burns je zdůrazňuje jako společný majetek, vlastenecký tmel a vrchol demokracie. Pozor nejde o klasický nature dokument, je totiž dějepisný; z velké části popisuje boj proti silám kapitalismu a industrializace, kácení a pytlačení, stavbě přehrad a dalšímu ničení, také ale hledání optima mezi návštěvností a prezervací. Vše od gejzírů Yellowstone, obřích kalifornských sekvojí, epické rozlohy Grand Canyonu, po malebné lesnaté kopce Smoky Mountains, mokřady v Everglades až sopečnou krajinu na Havaji — vyprávění samozřejmě nechybí klíčové osobnosti jako "praotec" John Muir (x), nebo první ředitel Správy parků Stephen Mather, dále osobní vzpomínky, parky jako múza umělců atd... Pěkný, obsáhlý, dobrá časová investice. <3

plakát

The Candy Tangerine Man (1975)

V týdnu frajerský tvrdý "daddy pimp", upracovaný rodinný zlatíčko pak přes víkend – a je to poměrně nemilosrdná, nekorektní a divácky vděčná černošská krimi, pouliční kdo-s-koho, kde přijde na mučení a přestřelky, exploze, f*ckování, chcaní na kancelářský páprdy a taky auto-honičky. Solidní grindhouse a jako by dokonalá inspirace pro tvůrce GTA.

plakát

Vlajka smrti (2022) (seriál)

Jako by pár dílů trvalo, než se tvůrčí tým úplně našel a dostal se "do toho", v podstatě slabší až do příchodu Blackbearda (Taika rulez). Pak už ale příjemná a oddychová zábava s crew těch nejhorších pirátů, která se pomalu, možná překvapivě, ale jistě ubírá k dojemný a nenucený gay story. Celkem těším na další. 75%

X (2022)

Zázračně mě hororový trailer ve finále nezklamal - a je to sympatický, stylový a vtipný mix Farmer’s Daughters (x) a Texas Chainsaw! Celý to fakt vypadá jak natočený v roce 1979, sází na dva šeredný zlý důchodce a když tu přijde na krvavý efekty, jsou poctivý a na doraz. Jako špinavá vyvražďovačka se rovnou řadí mezi top.