Letečtí stíhači v boji

Dokumentární seriál Letecké souboje se zabývá tematikou vojenského letectví a přináší historické rekonstrukce vzdušných soubojů, které se odehrály za první a druhé světové války, Korejské války, války ve Vietnamu i v menších konfliktech, například ve válce v Zálivu či v Šestidenní válce. Bývalí bojoví piloti se v pořadu podělí o své zkušenosti ze skutečných leteckých soubojů, kterých se zúčastnili a počítačové animace poskytnou divákovi lepší představu o tom, jaké to je být účastníkem vzdušného boje. (oficiální text distributora)

Pořez

All praise to Gemini! S jeho názorem plně souhlasím a podepisuji se pod ním. Nemá cenu se tu rozepisovat, vlastně bych psal to samé. Akorát dávám jen čisté 2 hvězdy. ()

Zevon

Připadá mi to spíš jak materiál pro nábor nových zájemců o práci vojáků z povolání. Předpokládal jsem, že američani jsou nejlepší piloti na světě, takže mne dokument v tomto směru nezklamal - budu možná koukat i na další díly s vědomím, že se jedná o demonstraci americké nadvlády a nám, hmyzu ze zbytku světa nezbývá, než na ně s posvátnou úctou zírat a do otevřených hub si ládovat přitom třebas brambůrky :-). Ale jako materiál, hodnotící historii, vyústěním ve vzdušné konflikty je podprůměrný, fandit tomu budou spíš závisláci nerealistických leteckých simulátorů na 1. stupeň obtížnosti :-), ovšem za pár let se budou těmto animacím usmívat přesně ti samí. Výborné hodnocení "Abes" :-))) ()

Primavera

Doterajšie komentáre k tomuto dokumentu sú správne, ľudia vedia pozerať filmy naozaj nestranne, čo sa nedá povedať o tvorcoch dokumentu. Skutočne jednostranne spracovaný dokument o elite amerikých stíhačov! Škoda ... ()

waska

Dokumentární filmy patří mezi mé oblíbené, zvláště pak z 2.světové války. Graficky perfektně zpracováno, pro milovníky letadel a bojových akcí je to lahůdka. Jen je naškodu, že je to z jendoho pohledu, tady amerického. Takže je jasné, že amíci jsou přece ti nejlepší. Škoda, že tenhle dokument nepřipravila nějaká evropská země, bylo by to určitě zajímavější, protože by si určitě vyslechli i druhou stranu.. ()

Odpadlik

Při hodnocení se musím určitě řídit oblibou létání, letadel a všeho, co kolem toho souvisí. V tom případě jde o zajímavý dokument, s nezvykle dobrou počítačovou grafikou, kdy máte pocit, že sledujete skutečné Migy a Zera a ne jen hromadu létajících pixelů. Dočkáte se i takových "vychytávek" jako rozkývání kamery při těsném průletu letadla. Z druhé strany se i já musím připojit k některým hodnotitelům, kterým vadil jednostranný pohled seriálu, který místy připomínal Top Gun. Už po 2-3 dílech jste mohli spokojeně zívat, protože vám bylo jasné, že se ten maník z americké stíhačky stejně ze té šlamastiky, kdy kolem něj krouží deset Zer, dostane. Při tom jich polovinu postřílí a se zápáleným doutníkem, přistane na nejbližští letadlové lodi, byť bez kapky paliva a bez obou křídel. Docela by mě zajímalo, jak by podobný seriál natočili Japonci. Tohle vypadá, jako když to točil Michael Bay s Rolandem Emmerichem dohromady. ()

ppospisil

Skvělé animace a grafické znázornění bitev. Doplněno o klasické příběhy pilotů a dalších účastníků, což je u amerických dokumentů docela běžné, ale efektivní. Musíte se povznést nad americký patriotismus a jednostrannost, pokud však toto dokážete, vřele doporučuji. Velmi dobrá série. 70% ()

crjules

Vzrusujici!!! Podrobne rekonstrukce leteckych bitev a boju II.svetove valky, zname a mene zname boje, potesil me 12. dil II.serie- Letci z Tuskegee. Utok cernosske letky na letiste v Pardubicich. Kdysi jsme meli s bratrancem spor o ucasti cernych pilotu ve druhe svetove valce, kdy ja po shlednuti Letcu z Tuskegee hajil jejich ucast a on, zase stal za jakousi ucebnici (!) dejepisu a jejich ucast odmital. Spor tehdy zahasili nasi dedove, kteri zavzpominali ( ted pozor Chrudim!!!! ) jak lesni restauraci Monaco nad Slatinany, pokropil radnou davkou americky letoun /spletl si zrejme souradnice, nebo povazoval objekt za vojensky / , a to z takove blizkosti, ze tamni mohli videt zarive bily usmev cerneho pilota!! Jak uz jsem napsal vyse, dokument je mimoradne vzrusujici a obdivuhodne zpracovany.Fantasticke je, ze po letech v nem hovori i sami piloti, nyni jiz v pokrocilem veku. A ja mam husi kuzi a chce se mi smeknout! ()

Petike

Dve hviezdičky za technické spracovanie. Bohužiaľ, so sprievodným komentárom a interview s pamätníkmi je to už horšie, oveľa horšie. Je to taký výklad ako pre škôlkárov alebo čitateľov Nového Času. Viac faktografie a vecnosti prepašovanej medzi vzrúšo scény leteckých bitiek by rozhodne nezaškodilo... Takto je to len taký Deadliest Warrior + americký patriotizmus + kompjútrové výjavy ako z IL-2 Sturmovik. Zaujímavé komentáre : flanker.27 ()

milwaukee odpad!

Jediná válka, kdy jsem usákům fandil, byla WWII. A ten kdo trochu zná historii a letectví, tak se musí u tohoto paskvilu poblejt. Vymývání mozků na emerický způsob ()

tartan

Hodnotím po dvoch videných dieloch. Na jednej strane sa mi veľmi páčilo, ako je to graficky a vizuálne vymakané, na strane druhej nemôžem nesúhlasiť s častou výtkou v tunajších komentároch, že je to silne tendenčné, absolútne jednostranné, typicky americky nabubrelé a v podstate propagandistické. Tiež ma dosť rozčuľovali tie časté mininávraty a pravda je aj to, že tie vymakané digitálne zábery sa pričasto opakovali, takže to pôsobilo potom trochu rozťahaným dojmom. Keby to bolo vyváženejšie, objektívnejšie a autentickejšie, bol by to perfektný seriál, takto je to niekde na polceste. ()

Salavard

Od odpadu to zachránilo jenom povedené vizuální zpracování leteckých soubojů, jinak to do této kategorie bez nejmenších pochybností patří...Přestože jsem to sledoval jako laik, snad v každém díle byla fyzikální či prostě jenom technická kravina...Jak zde někdo zmínil příklad s nasáváním prachu a kamenů z vyschlého koryta řeky...:D K tomu není co dodat. Kdo má aspoň elemnetární představu, tak se tomuhle musí smát ještě teď. Tolik ke stručné kritice technických blábolů. Další věc, co mi hrozně vadí, je ta okatá propaganda, která si nezadá v ničem se slavnou komunistickou propagandou. Něco tak trapně jednostrannýho jsem dlouho neviděl. Na druhé straně barikády asi opravdu lítali jenom nějací chudáčci, jejiž osud byl stát se cílem profíků na nejlepších amerických strojích...To, že ve skutečnosti MIGy-21 sestřelovaly Fka jak na běžícím pásu, je zbytečný zmiňovat...Prostě je to strašná kravina a nechutná propaganda. Kdybych tomu věřil, okamžitě si dávám přihlášku do US army...:D ()

vitak69

Seriál mi příliš jako jen proamerický nepřipadá, jistě natočili ti amíci a v Tichomoří bojovali prakticky sami proti Japoncům. Nevidím na tom nic divného, když někdo natočí dokument o hrdinech své země. Domnívám se, že přímo debilních sovětských filmů je podstatně více, které oslavují Rudou armádu (a mají zde pro mně nepochopitelně vysoké hodnocení) a která se chovala jako stádo kobylek, kam vstoupila, několik desítek let tráva nerostla. To, že kradla hodinky a kola bylo to nejmenší. Tento seriál nevychvaluje jen americké letce, ale třeba i Izraelské a přiznává, že Izraelští piloti jsou nejlepší na světě, tedy lepší i než američtí piloti. Zajímavé je, že život japonského pilota neměl prakticky žádnou cenu, jelikož japonská letadla nebyla prakticky pancéřovaná a ani japonský pilot neměl za sebou ocelový pancíř, tak jak to bylo zvykem u ostatních účastníků II. světové války. ()

subic

Na rozdíl od svého mladšího sourozence Vzdušné souboje: Kdo s(z) koho (2008) jsou zde letecké souboje animované a grafika je jak z nějaké hry z devadesátek, to mohlo být trošku lepší, ale jinak slušné. Druhá série už má o něco lepší grafické animace soubojů a letecké souboje jsou i z války v zálivu. K tomu sem tam promluví v době natáčení ještě živí piloti. ()

Gallienus

Úžasná ukázka toho, jak by přesně neměl vypadat dokument. On to ani vlastně není dokument, je to náborový film k letectvu USA. Který říká něco ve smyslu : podívejte, jak vaši dědové (případně otcové) hrdinně bojovali a poráželi nepřátele naší skvělé demokracie a šířili svobodu. Nemá cenu popisovat jednotlivé díly, na netu jsou diskuzní fóra, které tento nesmysl do základu rozebrali. Přesto jestli chce někdo ověřit lživost těch bludů, existuje dost kvalitní literatury. Jeden příklad za všechny, v epizodě 3. v 1. sérii Žraločí perutě - v knihách Krvavá jatka I. a II. (Shores, Cull, Izava) najde přesný popis bojů, dokonce i některé přímo zmíněné v seriálu, srovnání je pak zajímavé... Na druhou stranu, má-li někdo rád pohádky, tak prosím, určitě si tento seriál užije. ()

yntelygent

Jednu hvezdu za pekne vyvedene niektore animacie....inak neobjektivny,jednostranny az propagandisticky blabol plny prekrutenych faktov a udajov vytrhnutych z historickeho kontextu....keby som si hned na zaciatku pozrel krajinu v ktorej to natocili bol by som aspon pripraveny na tu blbost.....takto som si par dielov musel odtrpiet a dobre sa pobavit na americkom vyklade leteckych subojov ...Zaujimalo by ma,kto zostrelil tie stovky americkych lietadiel,ked v tychto filmovych subojoch vzdy vyhral Sabre,nech by proti nemu islo aj sto MiG ov....jednostranne natocena propagandisticka sracka. ()

MrBurns odpad!

Grafika není špatná asi tak jako IL2, což je můj oblíbený simulátor. Daleko horší je to ale s obsahem, protože Dokumentární / Historický / Animovaný to není ani omylem. Bohužel to jsou někdy podle mě dost přibarvené (asi jako rybáři chytají tááááááákovoudle rybu) historky několika pilotů. Dále nesnesu to buranství jakým je to vše podáno ( joooo sejmul sem ho atp ... ). Jako náborová propaganda je to za 5*, ale jako seriózní dokumet je to pro mě jasnej odpad! EDIT stáhl jsem si většinu zbývajících dílů a skoukl to v originále, dojem je asi lepší protože sem samozžejmě 100% zaodchyt a tak bylo méně patriotismu + . Ale o to více začnou vadit nepřesnosti a chyby (namátkou P-40 představovat jako nějaké extra odolné letadlo dost sporné, stovnání výzbroje Hellcat vs. Zero - 6 kuometů vs. 2 kulomety a 2 kanony, kdyby uměli počítat, tak zjistí, že hmotnost palebné dávky zera za např. 2s je díky kanonům daleko vyšší). Nejzdařilejší jsou díly o Bismarckovi, Bitva u Leyte a s Israelským letectvem. Každopádně opomenout v serialu o leteckých soubojích německá esa nebo japonce je břídilství. Tuším zě někteří spojenečtí piloti se přiblížiili 50 sestřelům, ale co je to proti němcům ,kterých bylo dost s 200 a více vítězstvími (nejvíce je asi 340 sestřelů). ()

quasar

Po přečtení většiny komentářů nabídnu jiný pohled. Souhlasím s tím, že si Amíci tahaj triko, že je to neobjektivní a že to rozhodně není dokument. Mě se nelíbí i jiné věci. Když by jste sledovali čistou stopáž trikových scén v hodinovém dílu, nedá vám dohromady ani 12 minut. Dost animací se opakuje a stále se připomíná. Existuje spousta skutečného filmového materiálu z těch dob a nebyl by snad problém zařadit třeba autentické záběry z fotokulometů, přistání, vzletů, tankování - pokud trikových záběrů není dost. Nebo díl zkrátit na pětadvacet minut a bylo by. Já osobně bych uvítal pohled i druhé bojující strany, ale to by byl asi jiný příběh. Budu se dívat dál a vše brát s velkou, opravdu velkou rezervou... ()

SB odpad!

Zoufalý proamerickopropagandistický pseudodokument s téměř nulovou informační hodnotou. Emeričani sou ty nejlepší borci, kápa, mača, frajeři, drtiči, sekáči, pardi, mezitímco ti ostatní sou obyčejný blbý, vymazaný, uchcíplý, hloupý, prehistorický komoušský debilové, který si nezasloužijou nic než chcípnout. Tu chybu, že sem si k tomu sedl, sem udělal jen jednou! Rozebírat vulgárnost provedení některých animací, jednostrannost ap. nemá smysl. ()