Nádraží

Krátkometrážní / Dokumentární

Československo, 1964, 8 min

Jan Špáta

Josef Pejsar

Vynikající krátký film - dokument z kterého rozdělení na kapitoly (Přicházíme na tento svět, na toto nádraží / Vybíráme si cestu / Tolik bychom chtěli... / Loučíme se a odjíždíme) činí podobenstvím života. Film je výborně rytmizovaný a provázaný s hudbou. Ale tolik shonu, spěchu a loučení, abychom nakonec odjeli do tunelu - tunelu jménem čas.(12.1.2014)

• sator

Podobenství o našem zrození k cestě vlakem. Přicházíme na tento svět, na toto nádraží.Vybíráme si cestu.Tolik bychom chtěli...Hledáme místo.Loučíme se a odjíždíme.(10.12.2013)

Roztomilý a svěží dokumentární film. Nádraží, věci a lidé kolem zachyceny výbornou kamerou Jana Špáty. Je to vlastně „němý“ Táborského film, který si vystačí s mezititulky v několika světových jazycích. Tím velmi připomíná známé popisky ve vagonech, například: „eperikolososporgersi“ nebo „nevysovajtěs“. Pestrá mozaika lidiček, kteří stále někam spěchají, něco hledají, kupují a něco vlečou. Až si konečně sednou do vagónu a odjedou. Pokud mne zrak nešálí, byla v jednom kratičkém zaběru zachycena mladičká krasavice Jana Švandová, právě když hledá ten správný spoj ve válcovitém jízdním řádu.(3.4.2014)

Odnáším si poznatek, že se pardubické nádraží prakticky nezměnilo. Jen ty levné bufety mi tolik chybí...(21.4.2014)