Co bubáci a hastrmani netušili (S08E16) (epizoda)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2007, 51 min

Kamera:

Patrik Hoznauer
 • topi
  ****

  Josef Lada ve vzpomínkách lidí, kteří ho za svého života zažili. Pan Lada mluví i ze zvukových záznamů a dále dokument obsahuje jak jeho kresby a skice, tak i pohádky, ve kterých se používaly Ladovy kulisy. Dozvíme se i hodně o jeho životě od doby kdy byl malý chlapec a ve čtyřech letech začal čmárat první malůvky až po poslední léta svého života, kdy na sklonku už trpěl neurastenií. Hodně mě pobavila část jeho života, o které hovořil v dokumentu literární historik Radko Pytlík, kdy se Lada seznámil s Jaroslav Haškem a stali se z nich nejlepší přátelé a prochodili spolu spoustu pražských putyk a začali spolu i spolupracovat a Lada Haškovi kreslil obálky k jednotlivým částem Švejka, který tenkrát vycházel v papírových sešitech a nakreslil pro něj skoro 1400 obrázků! Naopak smutná část je o jeho dceři Evě, která byla nadanou klavíristkou a která zahynula v 17 letech při leteckém bombardování Prahy u Emauzského kláštera v únoru roku 1945. Druhá dcera Alena se potatila a stala se také výbornou ilustrátorkou a v jejích obrázcích je její otec cítit na sto honů. V dokumentu je použito i jejího vyprávění, které bylo tenkrát v 70. letech natočeno. Josef Lada byl jedinečný originální malíř a ilustrátor, který ani u nás ani ve světě neměl napodobitele. Spolu s Jiřím Trnkem a Karlem Zemanem patřil k nejlepším výtvarníkům a umělcům naší země.(10.12.2017)

 • sator
  ***

  ju....(9.12.2017)

 • NinadeL
  ***

  Takový rodinný pel mel, trocha životopisných vzpomínek, ale k dílu nic zvláštního, natož pak ke speciálním kapitolám jako je Lada ilustrátor, autor komiksu, filmový výtvarník ajv.(16.10.2016)

 • Martin_W
  **

  Dokument o vynikajícím malíři Josefu Ladovi. Čekal jsem mnohem více bubáků a méně Lady. Celkově ani zpracování nebylo nejlepší.. Pro příště snad vymyslí lepší název. 32%(21.1.2012)