Srpnové velryby

The Whales of August

USA, 1987, 90 min

David Berry (scénář, divadelní hra)

Mike Fash

Alan Price

Carolyn Pfeiffer

Nicolas Gaster

Scénografie:

Jocelyn Herbert

Kostýmy:

Rudy Dillon

Tenhle film jsem rovněž nemohla vynechat, hraje v něm totiž moje oblíbenkyně Bette. Musím říct, že zprvu pro mě byl docela šok sledovat ve filmu herečku, na kterou jsem zvyklá jako na mladou holku, málem se mi ani nechtělo věřit, že je to opravdu Bette... Film, kdyby byl delší, asi začne nudit, ale stopáž nakonec udělali příjemnou, takže film je ve výsledku takovou meditací nad stářím, zároveň smutný díky vidině blížícího se konce, jednou z posledních příležitostí pro herecké veterány objevit se před kamerou. Bette má lepší filmy, ale rozhodně mě ani tento nezklamal.(15.6.2013)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Herečka VR - Ann Sothern(13.4.2004)

Krásný film o stáří, kde se sešly herecké legendy Bette Davis, Lillian Gish a Vincent Price, kdy Bette má asi nejméně prostou a nejméně zajímavou roli, ale přitom je katalyzátorem dění. Snímek z pomalým tempem, které je ale nezbytné proto, aby to fungovalo. Docela bych rád v osmdesáti vypadal a hýbal se jako oni.(7.2.2018)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,338,198Tržby Celosvetovo $-(11.5.2010)

Hezky obsazené, ale zapomenutelné melodrama. Čiperné Lillian Gish by asi málokdo hádal 94 let, Bette Davis dokázala i po mrtvici prodat všechny své uštěpačné repliky a Vincent Price hraje po dlouhé době civilní a sympatickou roli, která mě popravdě řečeno zaujala nejvíc ze všech a mrzelo mě, že nemá víc prostoru. Zato příběh je zdlouhavý a jeho divadelní původ až příliš zjevný. Jako hru v nějakém malém divadle bych Srpnové velryby viděl raději a věřím, že smutek dožívání hrdinek by měl v uzavřeném prostředí větší šanci mě pohltit. Film by u mě asi uspěl lépe, kdyby se hudbou, prostředím a způsobem nasnímání tolik nepodobal žánrovému spřízněnci Na Zlatém jezeře. 60%(14.5.2011)