Yellowstonský národní park (TV seriál)

• Česko

Yellowstone

Yellowstone

Dokumentární

Velká Británie / USA / Rakousko, 2009, 2 h 35 min (Minutáž: 3x51–52 min)

John Aitchison

Edmund Butt

Peter Firth (vyp.)

Nathan Budd

Přírodopisný dokument ze stáje BBC. Je třeba dodávat více? Inu dobrá, tak tedy to samé co Zázračná planeta akorát nikoli v globálním měřítku, ale plně soustředěné na jediné místo; nejstarší národní park světa Yellowstone. Zatímco úvodní zimní epizoda je naprosto bez výhrad a překypuje množstvím unikátních informací i záběrů, tak letní a podzimní příspěvky jsou poněkud v jejím stínu. Letní krom horolezecké medvědí výpravy totiž nepřináší nic, co by již nebylo k vidění i v jiných dokumentech (byť nikde tak krásně) a podzimní je zkažena laciným závěrečným filosofováním (a přitom úvodní půlhodina je opět dokonalá; můj favorit je Ořešník americký). Ovšem sám si nejsem jist, zda jde o regulérní výhrady či prostě jen hnidopišskou zmlsanost, za kterou si kvalitou svých počinů může BBC vlastně sama.(14.9.2009)

Standardně vysoká kvalita dokumentů BBC Vás ani zde nezklame. Tento 3dílný dokument sice nedosahuje top kvality mega dokumentů (co se týče natočených rarit - živočichů, přírodních jevů apod. a té prestiže stejně jako nákladů na vznik) jako Planet Earth (2006) a Life (2009) či Frozen Planet (2011), ale i tak má co nabídnout a dobře se na něj kouká. Člověk zde neuslyší či neuvidí zbytečnosti, které se toliko vyskytují v amerických přírodopisných dokumentech, a které evropského diváka vůbec nezajímají. Tři epizody s názvy "Winter", "Summer", "Autumn" v podstatě popisují klimatické změny v Yellowstoneském národním parku a jejich vliv na místní živočichy. Verdikt: 4* a 85 %.(30.11.2012)

Další smršť až neuvěřitelně krásných záběrů z produkce BBC. Vlčí smečka v akci, souboj medvědů grizzly, nebo putování bizonů za teplem jsou úchvatné pasáže. Uvítal bych ale širší záběr série, která je vlastně jen o několika málo druzích zvířat. Není to sice zásadní výtka, ale oproti (ne)konkurenčním pořadům BBC není Yellowstone až zase tak dechberoucí, je „jen“ krásný.(2.9.2013)

Zajímavý třídílný dokument o národním parku Yellowstone (až teď jsem si uvědomil, co v překladu znamená :)), který mě nenadchl tolik, jako ostatní díla ze stáje BBC. Některá fakta se opakují dokola a prostředí Yellowstonu není až tak zajímavé, protože po stránce živočichů to není zase tak bohatá oblast.(19.5.2014)

Povedený dokument z dílny BBC, ovšem dokonalý určitě ne. Chybí mi zde nějaké dechberoucí kamerové záběry, často se napříč díly zbytečně opakují inforamce a pár dalších chyb by se dalo najít. Každopádně část Zima byla opravdu nádherná, takže i přes trochu slabší Léto a Podzim to je tak akorát na 4 hvězdičky.(22.7.2012)