Biblická pátrání (TV seriál)

Rodinný

Česko, 2009, 17x17 min

Martin Benc

Martin Benc

Pořad určený spíš pro děti, který rozhodě nevnucuje žádne názory, ani ze všech lidí nechce udělat křesťany. Jen ukazuje fakta a snaží se některé věci z bible objasnit tak, aby je mohly pochopit i děti. Na tenhle seriál většinou vždycky narazím spíš náhodou, ale jeho provedení se mi zdá dost kvalitní.(7.11.2009)

Atraktiva zpracování spočívá v rozmanitosti. Užití moderní techniky sice může působit zábavně (konzultace prostřednictvím telefonu s profesorem – lepší by bylo učit, aby si mládežníci hledali v pramenech a nevolali po každé, když jsou v nesnázích, přítele na telefonu), ale didaktické zpracování je výborné. Zvolení průvodci Adam a Johanka jsou starší, některá vysvětlování jsou spíš pro mladší. Celkově ovšem za zajímavě ztvárněný nápad nadprůměr.(13.3.2010)

Ať je člověk věřící nebo ne, tak základní znalosti Bible patří do základního vzdělání. Bez těchto znalostí pak člověk těžko může pochopit inspiraci touto knihou prakticky v každém uměleckém odvětví. Takže takovýto seriál pro děti je určitě chvályhodný. Ovšem provedení žádná sláva. Chápu, že se autoři snaží přiblížit dnešní mladé generaci, ale nemuseli by prakticky v každém pořadu a seriálu místo normálního rozhovoru používat "interaktivní komunikaci".(5.11.2013)

Jednoduché, místy až trochu primitivní(to ale neznamená špatné). Zdá se ale, že to bibli dost přesně odpovídá a nijak ji nedeformuje. Projev těch dvou dětí mi připadá poněkud nepřirozenej až křečovitej. což hodnocení myslím trochu sráží. Je moc dobře, že běží pořad věnující se hodnotám které se v dnešní době dají nazvat menšinovými.(24.10.2009)

12.9.2009: Určitě je dobře, že se točí i takovéto seriály na naprosto fundamentální témata. Jinými slovy, tohle znaly dříve již desetileté děti, dnes to neznají ani učitelé...Zatím jsem viděl jen jeden díl, třeba hodnocení později nějak upřesním či zkoriguji. Nyní hodnotím kladně především to, že se vůbec něco takého vysílá. - - - 19. 9. 2009 dodatek po zhlédnutí další části o Noemovi: Charakterizoval bych to jako velmi nesmělé "dávkování" náboženského biblického prvku tak, aby se to nedotklo současného většinového nekřesťanského diváka. Takže výsledkem je jakýsi podbízivý mix, který se křečovitě snaží být soudobý, být normální, "být in", ale o Bohu se tu nijak moc hlouběji nemluví. Dle mého názoru si z tohoto seriálu malý divák odnese nejvýše dojem jako z nějaké soutěže na téma pátrání v historii či v bibli jako historické mytologické knize. Lze si povšimnout též formálních chyb: např. průvodkyně u památníku Prokopa Diviše označuje za rok vynálezu bleskosvodu 1654 (místo 1754) nebo dvojice dětí opakovaně v plurálu jmenuje "ty" zvířata místo "ta" zvířata. Příznačné je též, že když je čtena pamětní deska P. Prokopa Diviše, čtou P. jako "pana" Prokopa Diviše, prostě výraz "Pater" režisér asi vůbec nezná... Ale znovu rychle dodávám, buďme rádi, že alespoň takovýto pořad se pro děti vysílá...(12.9.2009)