poster

Rear Gunner, The

Drama / Krátkometrážní / Válečný

USA, 1943, 20 min

Režie:

Ray Enright

Komentáře uživatelů k filmu (2)

  • Big Bear
    ***

    Mně se vždycky líbí, jak obsahy a kritické komentáře píší lidé, co se v tom o čem píší nevyznají, ale o to více jsou ale kritičtí. Mno tak za prvé, chápu že to někdo nerozezná, koneckonců oba těžké bombardéry mají 4 motory, ale alespoň podle ocasu by mohlo leckoho trknout, že B-17 takto opravdu nevypadá. Ano, modří už vědí nebyla to Létající pevnost od Boeingu, ale raná verze Liberátoru (s ještě prosklenou přídí), v jehož zadním střelišti Williams bojoval. Samozřejmě se jedná o propagandistický snímek. Troufám si tvrdit, že v té době tedy během zuřící války se jich propagandě valná část věnovala snad kromě westernů. A pokud už nešlo o ryze válečný film, vždy tam cosi k válce padlo. Bylo třeba udržovat morálku a podporovat válečné úsilí. Jak je v obsahu popsáno, my máme možnost sledovat osudy mladého muže, který se přes drobné peripetie a i se štěstím dostane k armádnímu letectvu jako palubní střelec osádky těžkého bombardéru. Můžeme tak celkem názorně sledovat způsob výcviku střelců ať už šlo o cvičné střelby z věže namontované na korbě náklaďáků, nebo na skutečné vzdušné střelby na velečné rukávy. Zde jsem poprvé viděl Harward Texan s improvizovaným zadním střelištěm a opět jsem si uvědomil jak skvělé tyto stroje byly pro výcvik. O tom že je užívali piloti vím, ale že i střelci, to je novinka. Po absolvování výcviku pak už následuje přiřazení k osádce a odlet z bezpečných USA do Tichomoří, kde má naše B-24 hned první souboj s japonským letounem (ve filmu opět zastoupen Texanem z logického nedostatku adekvátního japonského stroje v té době). Při další misi pak zadní střelec Williams opět prokáže své kvality a statečnost a je povýšen. Ano, nejde o žádný velkofilm. Řekl bych, že jeho hlavním cílem bylo ukázat mladým Američanům, kteří se třeba rozhodovali pro tu svoji zbraň, že nemusí být každý hned pilotem stíhačky či bombardéru. Že jsou i jiné pozice v letectvu, také důležité na kterých závisí život mnoha mužů. Ohledně palubních střelců u těžkého bombardéru to platí obzvláště. * * *(10.12.2017)

  • dopitak
    **

    Součást příloh na disku k filmu Operace Barma. Propaganda, kterou nemůžete brát úplně vážně. Plná silných slov a ještě silnějších činů. Lepší tenhle bonus přeskočit a pustit si hlavní film.(22.12.2013)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace