Picasso (divadelní záznam)

Česko, 2008, 105 min

Výtečně napsaná hra zahraná dvěma výtečnými herci vedenými režisérem vyzrálým jako víno. Znovu se vynořuje stará pravda, že to se to hraje, když je o čem. Divadelní drama o střetu dvou světonázorů, které se překvapivě několikrát ocitnou z protichůdných východisek v totožných závěrech, o střetu dvou psychologických rovin, v nichž se pohybují oba protihráči, o střetu mužského a ženského principu - o to je jen to nejzákladnější. Skoro dvě hodiny mě dva lidé za jedním stolem udrželi v soustředění a napětí.(26.9.2009)

Kultivované, hercké divadlo. NIc nechybí, nic přebývá. Vilma Cibulková je podle očekávání vynikající, strhující. Překvapením pro mě zůstvá MIlan Kňažko, jehož herectví jsem před tím moc neznal a průvodky obestírající jeho vedení slovenského ministerstva kultury mě akorát nechávaly na pochybnostech. A replika dne: "Jím, piju, spím a se*u" mě dojala...(21.11.2009)

Sobotní divadelní večery na ČT2 patří už několik let k tomu nejlepšímu, co se na obrazovce veřejnoprávní televize dá objevit. Picasso je nejen výborné divadlo se skvěle vygradovanou dramatickou látkou, ale především herecký koncert dvou zkušených a dokonale sehraných hereckých hvězd. Zároveň je to příběh, který vypovídá o politických událostech své éry, prozrazuje řadu detailů z života uznávané umělecké celebrity, ale v neposlední řadě taky pojednává o rozdílech myšlení mužů a žen. Celkový dojem: 95 %.(28.9.2009)

Po pomalejším, jakoby plochém rozjezdu se inscenace rozjíždí do šířky i hloubky a zejména Vilma Cibulková, která na začátku, jak se zdálo, hrála jen lehoulince načrtnutou figurku německé vyšetřovatelky, se propracovala k neuvěřitelnému hereckému výkonu.(27.9.2009)

Jedno slovo : SKVĚLÉ !(31.5.2014)