KRUH - portrét demonstrace (studentský film)

CIRCLE - a portrait of a demonstration, The

Dokumentární

Česko, 2009, 62 min

Tereza Reichová

Na studenský film velmi dobré dílo, dokonce lepší, než u režisérů mnohem známějších totuto problematikou zabývajících se. Prostor byl dán vyváženě oběma skupinám a bylo to ku prospěchu věci. Jen mě překvapil jeden ošklivý úlet pana Petřivalského, když je zřejmé, že ultrapravice svůj antisionismus skrývá a snaží se o židovské otázce takřka nehovořit a najednou se dozvídáme, že problém mezi cikány a čechy má jako svého strůjce židovské developery a majitele nadnárodních korporací...většinou si podobní lidé dávají pozor co říkají, tady to byl úlet, kdy jsem se musel takřka zasmát.(26.3.2010)

• Jimy

Rozhodně velmi zajímavý dokument, který dává možnost všem stranám, které se v rámci různých pozic účastnily incidentu v Janově, aby se vyjádřily k dané problematice, která se samozřejmě netýká pouze tohoto sídliště. Každý má samozřejmě prostor pro vytvoření vlastního názoru, což je zcela v pořádku. Za sebe musím říct, že je to opět krásný důkaz demagogie, nenávisti a stupidity ze strany členů Dělnické strany. Zcela určitě zde není vhodné místo pro polemiku ohledně těchto záležitostí, a proto celou věc již dál rozvádět nebudu...(18.4.2011)

Dobře provedený dokument, který se snaží být objektivní a dát prostor všem zúčastněným stranám. Dovolím si jen poznámku na okraj. Místní bílí obyvatelé se chovali jak hysterická zvěř - nedivím se jim, soužití s tolika cikány určitě není lehké. Ti se totiž většinou chovají řekněmě nekonvenčně. Kor když žijí ve větších tlupách. Vždy to tak bylo a nejspíš to tak vždy bude. Policejní zákrok podle mě v jistých mezích OK. Politici - co mají dělat...? Napadá mě jen více pěnez na PČR. Ale ten dav žvanících a pochodujících nácků mě celý dokument tak vytáčel. Jo ve stádu je síla, že jo? Jinak můj názor je, že kdyby nebyla romská problematika, našli by si jiného nepřítele - je prostě baví hrát si ve smečce na vojáčky a cítit se součásti něčeho a alespoň někde být "důležitý". Na konci mě dorazila teorie o židovských vlastnících tahajících za nitky a sledující vyší zájmy. To mi potvrdilo, že Ti lidi opravdu nejsou vpořádku. Závěr: DS byla zakázána. Alespoň za to málo jsem rád... Blbost se bohužel zakázat nedá.(24.2.2011)

Ojedinělý dokument. Jestliže měl pojednávat o Bitvě o Janov, tak tam určitě neměl chybět zástupce AN kteří tuto akci organizovali, místo toho tam z řad extremistů byli poze lidé z DS. Pan Petřivalský mě bavil svým hlasem (když to zkonfrontujete s jeho psaným projevem připadá vám, že to nemůže být on). Pochopitelně se v dokumentu objeví i někdo ze stranické rodinky Šlégrovic :-). Nechtěl bych být v kůži místních, jejichž videozáznam si místní rom v dokumentu natáčel na mobil. Nepochopil jsem význam vsuvek ze Sieberova muzea (spojitost šrapnelových granátů z WW1 s janovským konfliktem mi uniká).(2.10.2010)

Geniální mi přišel už jen ten nápad - netočit jen samotnou demonstraci, ale pokusit se o jakousi zpětnou reflexi obou stran i rádoby nezávislých novinářů. Setkávají se tu dva extrémy - DS a rómové (kterým teda prý klidně můžem říkat cigáni), tak opačné konce škály obyvatel, přesto však v něčem úplně stejné. Hlavně v tom, že obě mají velký problém, ale nedokáží ho pojmenovat, nedokáží popsat situaci, nedokáží navrhnout řešení, vlastně ho ani hledat nechtějí. Místo toho volí jen prázdné fráze, rasistické urážky, nadávky a násilí. Na první pohled dost neřešitelná situace, s druhým pohledem a nějakým nápadem snad někdo brzy přijde, proto je také důležité na tyhle problémy poukazovat. Přestože mě samotnou v určitých situacích napadaly vhodnější otázky, jsem moc ráda, že se Tereza Reichová nesnažila nijak cpát vlastí pohledy nebo nutit obyvatele Litvínova do určitých postojů, nechává jim naopak volný prostor se projevit, čímž mnohem hlouběji vyzní absolutní bariéra mezi oběma stranami a velká nechuť ji odstranit.(29.2.2012)