KRUH - portrét demonstrace

(studentský film)
  • angličtina The CIRCLE - A Portrait of a Demonstration

VOD (1)

17. listopadu 2008 proběhla v Litvínově demonstrace Dělnické strany. Na ní navazoval pochod Autonomních nacionalistů do sídliště Janov, které je obýváno převážně Romy. Na kruhovém objezdu u sídliště došlo ke střetu mezi policí a demonstranty, médii posléze nazvaný „Bitva o Janov.“ Tato událost se do historie zapsala hlavně tím, že se k ultra-pravicovým demonstrantům přidal velký počet místních obyvatel.
Autorka, která byla tomuto střetu s kamerou přítomna, pozvala po pár měsících na kruhový objezd lidi, kteří se demonstrace různým způsobem zúčastnili a konfrontovala je se záběry z této události. Na jedné straně kruhového objezdu tak stáli účastníci demonstrace Dělnické strany, na další příslušníci romské protidemonstrace, dále pak zástupce města a police a nakonec tvůrci mediálního obrazu demonstrace.
Název KRUH odkazuje k místu střetu, k historickým souvislostem, tak i k složitosti celého problému. (oficiální text distributora)

Vodnářka

Geniální mi přišel už jen ten nápad - netočit jen samotnou demonstraci, ale pokusit se o jakousi zpětnou reflexi obou stran i rádoby nezávislých novinářů. Setkávají se tu dva extrémy - DS a rómové (kterým teda prý klidně můžem říkat cigáni), tak opačné konce škály obyvatel, přesto však v něčem úplně stejné. Hlavně v tom, že obě mají velký problém, ale nedokáží ho pojmenovat, nedokáží popsat situaci, nedokáží navrhnout řešení, vlastně ho ani hledat nechtějí. Místo toho volí jen prázdné fráze, rasistické urážky, nadávky a násilí. Na první pohled dost neřešitelná situace, s druhým pohledem a nějakým nápadem snad někdo brzy přijde, proto je také důležité na tyhle problémy poukazovat. Přestože mě samotnou v určitých situacích napadaly vhodnější otázky, jsem moc ráda, že se Tereza Reichová nesnažila nijak cpát vlastí pohledy nebo nutit obyvatele Litvínova do určitých postojů, nechává jim naopak volný prostor se projevit, čímž mnohem hlouběji vyzní absolutní bariéra mezi oběma stranami a velká nechuť ji odstranit. ()

Mr.Jackass

Na studenský film velmi dobré dílo, dokonce lepší, než u režisérů mnohem známějších totuto problematikou zabývajících se. Prostor byl dán vyváženě oběma skupinám a bylo to ku prospěchu věci. Jen mě překvapil jeden ošklivý úlet pana Petřivalského, když je zřejmé, že ultrapravice svůj antisionismus skrývá a snaží se o židovské otázce takřka nehovořit a najednou se dozvídáme, že problém mezi cikány a čechy má jako svého strůjce židovské developery a majitele nadnárodních korporací...většinou si podobní lidé dávají pozor co říkají, tady to byl úlet, kdy jsem se musel takřka zasmát. ()

AllShallFall

Po celou dobu co jsem sledoval, tento povedený dokument, jsem se těšil, až sem vložím svůj příspěvek. Jsem překvapen kvalitou studentského dokumentu a už jen proto to největší hodnocení. Zároveň se mi líbí, že dokument nebyl zaujatý ani proti skupeně jedné či druhé. Nemůžu si ale odpustit své reakce na některé momenty co byli k vidění. Například moment, kdy známý janovský cikán v klobouku (na oko vypadal slušně), vyhrožoval smrtí svým sousedům, jejich ženám a dětem. A zde se představil jako slůšný spořádaný rom, který ani vlastně neví, proč ti takzvaní neonacisté přisli do Janova. Když se vlastně jěště před demonstrací normálně s místními bavili a zdravili.Tento moment byl víc než vtipný a myslel jsem, že asi smíchy spadnu ze židle. Celou dobu slýcháme z jejich úst, jak za tento problém může město a ne cikáni. No je na tom hodně moc pravdy. To je strana první. Strana druhá, pravdivá je ta, že v litvínovském sídlišti Janov žije přibližně 6000 obyvatel a cikánská populace zaujímá číselnou hranici okolo 3000 vrstevníků. To je 50%. Mezi nimi, jak již i konec konců zaznělo v dokumentu, je obrovské množství lichvářů, prostitutek, drogových dealerů, mafiánů a jiných kriminálních živlů. (Nikoho přeci nemůže ani ve snu napadnou, že tu kriminalitu si tam vybudovali místní pracující obyvatelé) Nezle se ničemu divit, když je zde v místě pracujících občanů vpuštěna sebranka (o stejném počtu jako je oněch pracujících) mentálně zaostalých lidí. Ze sídliště se stává vzhledově ghetto. Protože na ulici nevidíte nikoho jiného, než cikány. Neboť pracující lidé jsou samozřejmě ve svém zaměstnání. A nemají na to, aby ztráceli svůj čas zevlováním po ulici. Další bod, který stojí za zmínku a rovněž mě rozesmál, je opět z úst bujného fantazií,cikána Bujáka. Jeho počty jsou nesmírně fascinující a kdyby se mohlo hodnotit dvaceti hvězdami, tak je sem za něho klidně dám. Jen si vezmětě, že ta hrstka dětí a cikánských stařešin držící v rukách ušmudlané kartony vytažené z popelnic, je vlstně 400 zdatných bojovníkú z řad romů. Jsem překvapen. A vlastně jak již spousta z nás zná z vlastních skušeností. Tak vlastně jeden zdatný rom zvládne 4 nácky levou zadní a ani se nezapotí. Nu co dodat. Všichni se narodili jako nindžové, tak by tu demonstraci vlastně rozehnali v mrknutí oka. Jelikož, 4 x 400 je 1600. A podle médií ulicemi pochodovalo okolo 1500 demonstrantů. A ti policisté, kterých bylo na místě v pohotovosti okolo 1000, byli vlastně nevyškolení slaboši a asi by se měli začít bavit s cikány, kteří jim předvedou zač je toho úder. Ještě musím zmínit bod týkající se opět toho kulturisty roma. Který se zmínil o tom, že nikoho nezajímá, jaký psychycký dopad to mělo na jejich děti a jestli vůbec po 17. listopadu půjdou do školy. No... řekl bych, že zdatní romové musí mít přece i zdatné děti, nebo se mýlím? Tak čeho by se měli vlastně bát? jsou pod ocharnou 400 bojovníků. A škola? ta je těmto jedincům u zadnice. Protože kdyby do ní chodili, tak se jednak naučí vyjadřovat, za druhé se naučí hygieně, slušnému chování a přizpůsobivosti a v té poslední fázi pochopí, že je tu nikdo nechce a odejdou do zemích zaslíbených. Na závěr si dovolím ještě okomentovat humanistku Kláru Kalibovou, bojovnici za lidská práva a demokracii. Její neuvěřitelná a slepá nenávist proti neonasicmu jí vhání diktátorské myšlení do hlavy. Když si představuje, že Dělnická strana prostě nemá právo se vyjadřovat v televizi a co vůbec, v médiích. Ono, když jednomu odebereme právo na svobodné vyjadřování, takse tomu potom říká cenzůra, Kláro. A to smrdí komunismem a diktaturou. Navíc, tím, že podpořila cikánskou demnstraci se dopustila přestupku. Jelikož se zúčastnila nepovoleného shromáždění. To jako právnička by měla vědět. Já pevně věřím, že studenti jež natočili tento dokument, jsou nestraní a že jsou zdravě uvažující a o celém tom nevyřešeném sociálním případu, kde jeden hází špínu na druhého, si udělali vlastní obrázek. Nebudu tedy zde hodnotit politické názory, ale čistě profesionální práci. () (méně) (více)

JohnnyB.

Dobře provedený dokument, který se snaží být objektivní a dát prostor všem zúčastněným stranám. Dovolím si jen poznámku na okraj. Místní bílí obyvatelé se chovali jak hysterická zvěř - nedivím se jim, soužití s tolika cikány určitě není lehké. Ti se totiž většinou chovají řekněmě nekonvenčně. Kor když žijí ve větších tlupách. Vždy to tak bylo a nejspíš to tak vždy bude. Policejní zákrok podle mě v jistých mezích OK. Politici - co mají dělat...? Napadá mě jen více pěnez na PČR. Ale ten dav žvanících a pochodujících nácků mě celý dokument tak vytáčel. Jo ve stádu je síla, že jo? Jinak můj názor je, že kdyby nebyla romská problematika, našli by si jiného nepřítele - je prostě baví hrát si ve smečce na vojáčky a cítit se součásti něčeho a alespoň někde být "důležitý". Na konci mě dorazila teorie o židovských vlastnících tahajících za nitky a sledující vyší zájmy. To mi potvrdilo, že Ti lidi opravdu nejsou vpořádku. Závěr: DS byla zakázána. Alespoň za to málo jsem rád... Blbost se bohužel zakázat nedá. ()

Marze

Téma sociálně vyloučená komunita Romové. Oni mají odlišné kulturní zvyky, které jsou nekompatibilní s většinovou společností například malá hodnota vzdělání, jiné hygienické návyky, neuvažování co bude zítra, neohřívání a vyhazování jídlo z předešlého dne, jiný pohled na "pravdu" a majetek, za rodinu rozhoduje vůdce komunity apod. Hodně by pomohlo vytržení jednotlivce z komunity a vzdělání. Dokument se nepokouší o žádné řešení. Doporučuji pěknou knížku Romové v české společnosti. Já proti nim nic nemám a jsou nejúspěšnější skupina v naší společnosti co se týče rozmnožování. Vladimír Komárek jednou řekl, že třeba vysokoškoláci na sobě spěšně páchají holokaust. ()