To Save a Life

Brian Baugh

Brian Baugh

Tim Wynn

Dan O'Brien

Filmy o víře já nerad, To Save a Life se o tuto tématiku díkybohu jen otírá, spíše sledujeme život na houpačce jednoho amerického středoškoláka, který to dotáhne od miláčka školy k personě non grata a zase zpět. Věřím, že takhle nějak by to na středních školách v Americe chodit mohlo a Jake Taylor jako budoucí basketbalová hvězda (snad) je okopírovaným Mirkem Dušínem (ale až po prvním zvratu), kterému jsem však sežral všechno i s navijákem. Kameraman Brian Baugh si nevzal lehkou látku ke zpracování, ale výslednému produktu tleskám. To Save a Life je jedním z těch malých příjemných překvapení, kterých je poslední dobou tak málo.(10.9.2010)

Až nečekaně kvalitní drama, které hraje jak na citlivou notu, tak pokládá důležité sociální otázky k soudobé západní společnosti. Svým vzhledem tak může v tomto směru připomínat film Pošli to dál od Mimi Leder a zároveň jeho křesťanská část upomínat na Poslední hřích od Michaela Landona Jr. S oběma filmama má určitě něco společného, sám za sebe však funguje naprosto perfektně. Nepochybuji totiž, že divák při jeho sledování si alespoň jednou nepomyslí, jestli se tohle neděje někde kolem něj. 75%(11.9.2011)

• GabikaHarmen

Viac ako 2* si to nezaslúži, pár zaujímavých myšlienok a svetlých momentov až neznesiteľne zatienil ten americký štýl nakrúcania predovšetkým tínedžerských filmov.. ona roztlieskavačka, on športová hviezda, tehotenstvo, ohrozené štipendium, posudzovanie spoločnosťou, rozdelenie na outsiderov a obľubených .. ďakujem, už toho máme viac než dosť ... 2* len za to, že tu boli položené otvorene také otázky ohľadom viery, ktorým sa mnohí kňazi v kostoloch a na hodinách náboženstva snažia vyhnúť širokým oblúkom, lebo na ne nepoznajú odpoveď ..(12.2.2013)

• Zeck

Exkluzivní shit, který se první půlhodinu tváří jak drama století, které musí bavit absolutně každého. Jenže když se pak 90 minut nic neděje a celou náplň tvoří roj nesmyslných událostí, scén a trapných citových výlevů, které zaštituje propaganda v Boha, pak celý film slouží maximálně k vytření prdele. Dvouhodinová stopáž je moc, moc na film, který má za úkol pouze přilákat mladé americké puberťáky do náruče uchylných pastorů a do kostela, kde zažijí skvělou zábavu v podobě chlastání Coca-Coly přes ponožky na čas....Hlavní postava? Nereálný člověk s ještě více nereálnýma názorama a proměnama 20% 26.12. 2010(26.12.2010)

Ja si nemyslím, že tento film je o kresťanstve, aké v skutočnosti je. Ono totiž obrátenie nevyžaduje také prudké zmeny, akými prechádza Jake. A pocit viny je jednou z najhorších motivácií ku konverzii. Kresťan sa navonok neodlišuje od nekresťana. Podstatná je vnútorná zmena, ktorú ale nemusí nutne sprevádzať akútny syndróm Matky Terezy, ako v Save a Life. Mnohí si napr. myslia, že každý farár má robiť charitatívnu činnosť a keď nespĺňa ich predstavu o Kuffovi 2, povedia, že je neužitočný. Ale nik nehovorí o tom, koľkým pomohol už len tým, že je kňaz a robil to najlepšie ako vedel. Tak isto veriť v Boha a Bohu ešte nemusí znamenať, že sa mi zázračne podarí byť 40 rokov ženatý s 1 ženou a z mojich detí budú svätci, čo v 16-tich uvažujú ako zrelí dospeláci. Kresťania robia rovnaké životné chyby, len s božou pomocou ľahšie znášajú ich následky. Škoda, že sa v Rímskej ríši netočili filmy. Zaujímalo by ma, ako by vyzerali filmy prvých kresťanov, Viem, že by boli presvedčivejšie.(5.12.2018)