poster

Černá smrt (TV film)

 • Česko

  Mor

 • Velká Británie

  Black Death, The

 • Slovensko

  Čierna smrť

Dokumentární / Historický

Velká Británie, 2004, 49 min

 • infernet
  ***

  Jako středoevropana mě hodně mrzí, že dokument pojednávající o celoevropské epidemii tvůrci stáhli jen na onu ostrovní zemi, která bohužel nemůže chybět v žádném dokumentu anglicky mluvících tvůrců a ve středověku nejrozvinutější evropskou zemi, Itálii. Liboval jsem si, že uvidím dokument se širokým záběrem, popísující poměry středověku od oceánu až po Ukrajinu(stejně jako byl záběr morové nákazy) a dostal jsem úzkoprofilovou záležitost. Škoda, téma je to nadmíru zajímavé.(17.1.2011)

 • Marek1991
  ***

  Pomerne jednoduché rozobranie situácie, ktorá panovala približne 3 roky v 14. storočí a neskôr sa ešte párkrát vrátila. Pomerne aj zaujímavé, nenudí, no myslím, že keď človek chce niečo o tom vedieť, tak nech si radšej niečo nájde na internete a nepozerá toto dielo.(16.3.2016)

 • cheyene
  ****

  Tento dokument mohl být rozhodně ještě propracovanější, zaměřit se na více oblastí v Evropě a nejen na Itálii, Francii a Anglii. Spousta informací, která jsou zajímavá, nebyla vyřčena, což je velká škoda. Největším kladem tohoto počinu tedy zůstávají citovaná dobová svědectví. Dabingovou záměnu obilí za kukuřici (ve 14. století asi těžko) lze prominout, ale stávat by se to nemělo.(23.3.2020)

 • Kri-kri
  ****

  Dokumentů o černé smrti v Evropě není nikdy dost a protože mě toto historické období velmi zajímá, vždy se rád na kterýkoliv podívám. Vcelku poutavý film podaný formou hraného dokumentu. I když se tu autoři primárně zaměřují na průběh moru v Anglii, okrajově je zde několikrát zmíněno i šíření moru v italských a francouzských městech. Zejména dobová svědectví a výňatky z kronik nejvíce zaujmou. Zřejmě překladovou chybnou zmínku o sklizení kukuřice taktně přehlédnu, na celkovém dojmu a podaných informacích to má zanedbatelný vliv. 75%(30.8.2019)

 • NinonL
  ****

  Na první zdokumentované morové epidemii ve 14. století v Itálii je popsán následný úpadek morálky a bujení anarchie, které ovládly zemi. Vznik náboženské i etnické nenávisti i posílení moci církevních autorit, protože apokalypsa byla přisuzována hříchu. Začalo hledání a hon na potenciální viníky, následovaly pogromy. V důsledku drastického úbytku nevolníků se ale otřásl celý feudální systém. Dokument se soustřeďuje nejen na negativní, ale hlavně na (kupodivu) pozitivní prvky katastrofy, která zdecimovala celou Evropu.(21.3.2013)