Souboj

Vietnam, 2009, 90 min

Le Thanh Son

Dominic Pereira
  • JFL

Hvězdná dvojice z filmařsky i významově ambiciózního "Rebela" tentokrát přichází s nepokrytě lacinou sebestřednou exhibicí. Jestliže jejich první spolupráce naznačovala, že by se Vietnam dostal svou obdobu filmů Tonyho Jaa (myšleno z hlediska národě emancipační roviny vyprávění a prezentace domácích bojových umění), "Clash" je sedmimílový krok opačným směrem – k schematickým brakům bez špetky ambicí a invence. Celý film je jen záminkou pro hlavní dvojici, aby se předváděla v líbivých pózách (přesněji řečeno Thanh Van Ngo se promenuje ve vyzývavých oblečcích a střídá zranitelnost s emancipovaností, zatímco Johnny Tri Nguyen je permanentně snímaný se zachmuřenou tváří v polodetailech). Akční scény postrádají nápad a jen strojově opakují atrakce z "Rebela", ale postrádají atraktivní choreografii i dramaturgii. Vyznění rychle splichtěného béčka je dotvářeno absurdně schematickým a překombinovaným příběhem, který vykrádá motivy z řady stěžejních děl akčního či kriminálního žánru i ze samotného "Rebela". Jelikož film má být ukázkou i hereckých dovedností aktérů (které jsou ovšem poměrně tristní), je celé vyprávění pojato smrtelně vážně a bez sebemenšího náznaku nadsázky či sebereflexe. -- Podrobněji viz recenze na Rejže.cz.(18.3.2010)

I když existuje celá řada lepších akčňáku s lepšími akčními scénami, zajímavějším příběhem i lepšími herci, dá se tento "souboj" přežít a v některých fázích i docela pobaví.(19.9.2012)

• Adrian

Johnny Nguyen po Rebelovi docela slusne rozbehol vo Vietname nielen svoju karieru (na pozici "hlavna uloha") ale celkovo nastartoval aj komercnu uspesnost tuzemskych zanrovych filmov. A hoci Rebelovi by sa dalo vselico vytknut, stale to bol obstojne spraveny narodnobroditelsky film s velmi dobrymi bojovymi sekvenciami prezentujucimi vietnamske vovinam. V najnovsom akcnom filme s anglickym nazvom "Clash" (ktory startoval vo Vietname v rovnaky cas ako Avatar a na kategoriu "divacka navstevnost" Avatara doma aj porazil - cim tvori jednu z mala vynimiek aj v celosvetovom meradle, kde domace hity povacsine nemali sancu konkurovat Cameronovmu eposu) sa znova po Rebelovi stretol pred kamerou so zenskou hereckou hviezdou vietnameskeho trhu Thanh Van Ngo (aka Veronica Ngo). Vysledok samotni tvorcovia oznacuju ako velmi volnu variaciu na Mr. and Mrs. Smith ->on a ona- dvaja namedzni banditi/zabijaci spojeni pri jednom ksefte pre mafianskeho bosa, pricom kazdy do daneho kseftu ide s inym umyslom. Otrepane klise, ktore samotni film zial ani nijak neohyba, nemeni, ani zial nijak vyrazne nenaplna. Mozete si tu sice odkrtnut kazdu povinnu ingredienciu, ale ich vzajomne prepojenie skripe. Aj samotne suboje z hladiska choreografie patria k priemeru a Johnnyho potencial je vyuzity iba v naznakoch. [EFM 2010](17.2.2010)

Nevěděl jsem co od Vietnamského filmu čekat. Byl první můj zhlédnutý z této země, až uvidím více, pak bude představa lepší. Po tady tomto filmu je vidět, že si umějí opravdu vyhrát s efektivností, triky, hudbou. Jsou snaživí podobně jako Thajci, ale ne tak řemeslní. Ovšem scénář byl bídný, divně seskládaný. Většina střeleckých soubojů nevěrohodná, střeln zbraně asi jen špuntovky a jen k tomu aby stříleli co enjvíce vedle i z pár metrů. Akční souboje, měly sice chvílemi zajímavé choreo nápady, ale jako celek byly špatné. Bylo jich hodně a ani jeden nebylk v podstatě zvládnutý ani záběrově a střihově, natož bojově. Mix některých prvlů v rámci soubojů se mi líbil, ale jen do určité míry. Na druhou stanu film mě celkem mile překvapil. Hlavní herečka byla kočka, její parták sympaťák a záporák byl taky slušný. Film měl 97 minut a přišel mi zdlouhavý, což taky není dobrá vizitka, ale pořád se mi to akž takž líbilo, takže za mě zkrátka průměr a tři hvězdy.(14.3.2015)

Johnny Nguyen a Thanh Van Ngo po super Rebelovi opět spojili síly a trošku si zarubali. Sice neřikám, že to je nějakej extra parádní film, příběh je více méně o ničem a je tak maximálně dobrej, aby držel film trochu pohromadě a udával mu nějakej cíl, kam se je potřeba prokopat, což ale splňuje v pohodě a zbytek v klidu zvládnou Nguyen a Thanh Van Ngo, který střídaj lepší souboje s horšíma, ale každá bitka má úroveň a docela slušnou choreografii i provedení.(5.2.2011)