Taqwacore: The Birth of Punk Islam

Kanada, 2009, 80 min

Omar Majeed

Mark Ellam

Ammar Aziz

Tento dokument přibližuje islámský punkový kult, za jehož vznikem stojí bělošský islámista Michael Knight, jehož život je stejně tak zajímavý jako příběhy a zážitky punkrockových kapel, které přijaly jeho dílo za manifest. Taqwacore je úchvatným pohledem na snažení několika muslimů rebelovat a zároveň ctít svou víru, přičemž své snažení uplatňují někde, kde je odlišnost, výstřednost a svobodný projev těžko tolerovatelnou věcí.Tihle punkeři mají pod čepicí, mají koule a sledovat jejich zážitky je velká zábava, která má zároveň i nemalou výpovědní hodnotu. Viva la Taqwacore!(31.3.2010)

Největší vadou na dokumentu vidím v Michaelovi Knightovi. Jeho konvertování k islámu mi přijde jako exhibicionismus kluka, který si kompenzuje psychická traumata z dětství. Například jeho tlučení do hrudi spolu s rodilými muslimy v Pákistánu mi přijde jako čirá trapnost (všimněte si, že jeho přátelé při tomto rituálu stojí opodál). Je škoda, že rozjezd muslimské punkové subkultury započal právě on svou knihou. Základy této minirevoluce mladé generace muslimů pak stojí na neautentických základech. Přeci jen Knight vyrůstal v katolické výchově a západním kulturním prostředí. Naopak za hlavní hrdiny považuji mladé punkery. Ti dávají všanc vše, protože to, co odpůrci západní kultury mohou vnímat pouze jako provokaci, může být vnímáno v muslimských zemích skoro jako zločin (viz punkerka - muslimka - lesba). Když tato zpěvačka vystoupila na sněmu ISNA, byl jasně vidět generační progres - organizátoři šíleli, většina mladých posluchačů byla nadšena. Abych to shrnul: v nepůvodnosti manifestu muslimského punku vidím slabinu, ale to nic nemění na pokrokové snaze těch mladých kluků a holek měnit předsudky a svým jednáním přispívat k mezikulturní výměně. Jak řekl Omar Majeed v Respektu: "Organizovaný islám je často dost svázaný, až dogmatický, ale jeho duch je anarchistický, svobodný, volný..."(5.9.2011)

Taková menší sonda do islámského Punku, která mě naučila jedno nové slovíčko: taqwacore.(18.3.2017)