poster

Daniel y Ana

 • španělský

  Daniel & Ana

 • Daniel y Ana

 • anglický

  Daniel and Ana

Drama / Thriller

Mexiko / Španělsko, 2009, 90 min

Komentáře uživatelů k filmu (9)

 • Aluska88
  ***

  Daniel a Ana vypráví příběh dvou sourozenců, jejichž běžný život, přípravy na svatbu a školní docházku naruší jedna nečekaná "událost." Událost tak zásadní, ponižující a nesmazatelná, že je oba silně poznamená. Ale koho z nich více? Snímek zpracovává dané téma jakoby z odstupu, bez jakýchkoliv dramatických momentů, výbuchů emocí, vzteku či výčitek. Daniel i Ana si své společné tajemství nechávají každý uvnitř sebe. Nemluví (o tom) spolu. Skoro se na sebe ani nepodívají. Alespoň ze začátku. Skleslé tváře bez výrazu a emocí. Divák tak může jen tušit a vnímat, co se v Danielovi a Aně odehrává. Nakonec z toho nejhůře vyjde Daniel. Toho kluka mi bylo opravdu líto a jenom jsem si říkala, hlavně ať neudělá nějakou pitomost. Jenže prožité trauma si nakonec i na něm začalo vybírat svou krutou daň. V tu chvíli jsem si říkala, že tohle prostě nemůže skončit dobře. Závěr snímku ale naštěstí nechává pro oba naději, a situaci nijak nevyhrocuje, i když scény před ním tomu hodně naznačují.(22.5.2016)

 • LiVentura
  ****

  Velmi zajímavý pohled do života dvou sourozenců, jejichž pohledy na vše se změní úderem ohavného kriminálního činu... Vřele doporučuji.(8.12.2011)

 • Omnibus
  ***

  Neosobní, odtažité a neskutečně chladné. Bohužel. Režisér pozoruje Daniela i Anu a jejich tragicky rozbitý vztah jen zvnějšku a k tomu samému odsuzuje i diváka. Ten má pramalou šanci nahlédnout do mysli obou sourozenců a nezbývá mu, podobně jako jejich zmateným rodičům, nic jiného než tápat a marně se ptát: Proč? A co se jim teď honí v hlavách? „Musíte o tom mluvit“ říká psycholožka Aně. To samé asi měla říct i režisérovi. Nejpozději po eskalaci tragédie znásilněním Any v jejím pokoji mohlo (a mělo) dojít k prolomení ticha. Netvrdím, že nutně nějakým výbuchem potlačovaného vzteku, Aninými projevy nenávisti k bratrovi či sama k sobě. Vždyť stačilo pár vět navíc, řekněme při anonymních rozhovorech u psycholožky, to by mi umožnilo vybudit v sobě alespoň špetku empatie. Nestalo se. Takže se mi pak nedostal pod kůži ani ten nůž ani přípitek s ženichem, i když jsem se tím konečně dozvěděl aspoň něco o Danielovi. A zřejmě jako odměna za divákovu trpělivost byl příběh v závěru „dovysvětlen“, jakkoli to nepotřeboval, údaji o zločinnosti v Mexiku a celé Latinské Americe. Tyto informace byly natolik násilně přilepené k ději, že filmu prokázaly spíš medvědí službu. Silný námět, ale ve výsledku (ať už to byl režisérův záměr nebo ne) jen ubíjející lhostejnost. 70%(3.2.2014)

 • Damiel
  ****

  85 % - Husté psychologické drama. Divák má pocit, že se nahlíží přímo do nitra hlavních hrdinů. Kdo trpí depresemi, nedoporučuju.(27.4.2010)

 • petrsv
  **

  Takové zvláštní. Nejdřív to vypadá, že jsou cíleně po nich, žádný náhodný výběr. Celá akce se zdá být prostředkem pro vydírání, protože takové video, jaké tam natočili, by k ničemu jinýmu ani být nemohlo. Ale pak nic a závěrečné titulky říkají, že jde o obecný problém nucení lidí k natáčení porna. Tvůrci si zřejmě dobře nepromysleli, co vlastně chtějí natočit.(26.11.2017)

 • d-fens

  ocenenia : MFF Mar del Plata 2009 - Nominácia na najlepší latinskoamerický film(6.1.2013)

 • insurgentes
  **

  Původně vysoké hodnocení, které jsem tomuto filmu dal, jsem musel posléze změnit na slabší průměr. Jedná se sice pořád o hutný a působivý film, který mohu každému doporučit, jenže při závěrečných titulcích se ve mně uhnízdil pocit, že jeho tvůrci pořádně ani nevěděli, co točí, a že tedy toto dílo vzniklo nahodile, nepozorovaně, skoro jako vedlejší produkt, nikoliv jako záměr. V těch titulcích nám totiž autoři závažně sdělují, že tisíce lidí jsou každoročně v latinské americe oběťmi nelegální pornografie. A že tato videa jsou obchodována v rámci mezinárodních sítí, které ve své většině operují přes internet. Nedostatek ohlášených kriminálních činů pak znemožňuje jejich statistiku. A to má být prosím jako CO? Zdá se mi, že Mexiko je úplně fascinované mírou násilí, jímž momentálně prochází, doslova hypnotizované. Tímto titulkem nám dávají tvůrci na srozuměnou: my ještě tvrdě spíme, nevidíme a nechceme vidět v zrcadle, ale kdybychom se NÁHODOU jednou probudili, začnem nejdřív asi trochu víc regulovat internet, protože ten nám tak nějak z toho souvětíčka vypadává jako ten, který by z toho všeho šlo nejsnáze ovlivnit. Protože "mezinárodní sítě", to je naprosto vágní pojem, a že se oběti nehlásí, s tím taky asi nic nenaděláme. Přitom obraz, jak je ve filmu podán, funguje naprosto dokonale do nejjemnějších nuanců. Nechápu, jak mohl vzniknout takový nesoulad mezi obsahem a nálepkou. Jinak opakuji: super film, dva dny jsem nemohl myslet na nic jiného.(11.2.2013)

 • decay
  *****

  18. art film fest(26.6.2010)

 • Jerry_87
  ***

  Silná psychologická dráma o tom ako jedna veľmi nečakaná udalosť poznačí životy ľudí. Je o to silnejšia, že tento príbeh sa skutočne aj stal. Objektívne hodnotím 3*, ak však máte v danej chvíli chuť na ťažkú drámu, určite neoľutujete. V tom prípade je hodnotenie o hviezdičku vyššie.(20.6.2010)