Reklama

Reklama

Děti z Diyarbakıru

  • Turecko Ben Gördüm (více)

Obsahy(1)

Turecký Kurdistán devadesátých let. Během jedné květnové noci, na prázdné silnici u Diyarbakiru, se náhle změní život desetileté Gülistan a jejího bratra Firata. Jejich otec, politický novinář, i matka jsou zavražděni složkami státní bezpečnosti přímo před jejich očima. Nemají nikoho a tak musejí přežít na vlastní pěst.
Desetiletá Gülistan a její bratr Firat žili se svými rodiči šťastně a spokojeně v Diyarbakiru, srdci tureckého Kurdistánu. Najednou však přijde do jejich života tragédie - jejich rodiče zastřelí polovojenští ozbrojenci, přímo před jejich očima. Šokovaní a vyděšení sirotci jsou posláni ke své tetě, mladé a politicky aktivní Yekbun, která ale najednou zmizí beze stopy. Dny se mění v týdny a peníze, které jim teta nechala, docházejí. Děti se musejí postarat sami o sebe. A co víc, Gülistan jednoho dne potká tváří v tvář vraha svých rodičů… (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (10)

marvan 

všechny recenze uživatele

Vítěz Febiofestu 2010 je typický festival killer, ušlechtilá nuda poplatná obecným představám angažované tvorby. Jakoby společenská potřeba převážila nad ostatními filmovými a estetickými hledisky. Přijde mi to nefér, ale děje se to i na jiných festivalech (i v tomhle se tedy Febiofest přiblížil světu). Viděl jsem všech 13 soutěžních filmů a jsem si jistý, že tam byly zajímavější kousky. ()

spikey1 

všechny recenze uživatele

Ihned v úvodu se musím zpovídat z toho, že mi děti z Diyarbakiru připomínají až moc Milionáře z chatrče. Jistě příběh se drží u dětství zatímco u druhého jmenovaného sledujeme vývoj a dospívání. Pohádkový příběh o zkrocení zla na dvou úrovních nakonec hlavně hraje na city, proto chápu, že se festivalové porotě na Febiofestu líbil nejvíc. Já s jejich výběrem úplně nesouhlasím, hlavním mým typem byl Popel a krev. ()

Reklama

emma53 

všechny recenze uživatele

Bezesporu bylo hlavním účelem, aby jsme zapojili své emoce, potažmo empatii k takovým človíčkům jako jsou Děti z Diyarbakıru. Jestli jsem to uhodla alespoň z části, tak se to Merazovi Bezarovi u mě podařilo. Je jisté, že na to měla vliv i ta nádherná Gülistan, která měla oči, že by se v nich člověk utopil. Hrála navíc tak přirozeně, že jsem jí všechno věřila. Dokonalá volba pro tuhle roli, věřte, že z ní oči nespustíte po celou dobu. Ten smutek, beznaděj, poznání zla, láska k bratrovi, bezelstnost a důvěra jí jsou vlastní zřejmě i v osobním životě. Je to smutné o to víc, že v podobných obměnách to tam asi takhle chodí. Z některých se pak stanou malí zlodějíčkové, podvodníčci, ale co jim jiného zbývá, aby v tom marasmu přežily. Závěrečné finále jak jedou v autě a dívají se do ulic Diyarbakıru se mně zdál už moc na hraně, ale co já o takových místech a životě vůbec vím? ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,MÁ ZAHRADA RŮŽÍ UVADLA. ZŮSTALY MI ŠRÁMY NA SRDCI. PROSÍM O POMOCNOU RUKU, PLÁČU O POMOC. KDE JE KURDISTÁN, MÁ RODNÁ ZEMĚ? ............PROSÍM O POMOCNOU RUKU, PLÁČU O POMOC. KDE JE KURDISTÁN, MÁ RODNÁ ZEMĚ?“..... /// Je to rebel! – řekli si Turci a taťka dostal kulku do palice. Aby se to nepletlo, dali jednu i mamině. A siroty po nich zůstaly. Nikam po ránu nechodily (hej more a už vůbec ne na socialku!) a jen (chvilku) čekaly, jestli jim ty prachy – který došly, bude někdo doplňovat. Je vás moc (řekl si asi Bůh, a nechal nemluvně umřít.....) a ve dvou se líp táhne (tož kurva, to víme...). A co jako na to mám říct já? To jako takhle doopravdy se s tím ti Turci v Turecku neserou? (Co by na to řekl král Šahriár?) Škola života. Žádnej čas na noční můry.... (leda že by se čirou náhodou)....vobjevil ten vrah – kterej je mimochodem taky taťka. Další z těch filmů, ve kterých jde o víc než o filmařinu. Vzpomeňme na Požáry nebo Rozchod Nadera a Simin. Teď by jeden pro změnu začal podporovat PKK, i když nemá smysl se zabejvat jejich politickejma myšlenkama. Jde jen o děti (oběti a nástroje politickýho boje) a pátrat po pravdě bych nechal jinejm. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Zjistím, proč bych si měl pamatovat ksichty dětí, kterým sejmu rodiče. 2.) Hledám nějakou definici pro ,,sociální stát“. 3.) Thx za titule ,,fureg“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ** ()

Mulosz 

všechny recenze uživatele

Velmi prekvapivy vitez Febiofestu 2010, ovsem tento vyber poroty slozene vyhradne z divaku me nijak neurazi, spise naopak mu fandim. Jednalo se o prijemnou filmovou fabulaci, kdy naprosto stavim stranou pocit, ze v realu si do vsech dusledku nedokazu takovy pribeh predstavit, a to ani v krajich, ve kterych se odehrava. Co me vsak tesi, od existence souteze na Febiofestu divaci vzdy vybrali film ze zeme, ktera neni na zapad od nasich hranic - Estonsko, Srbsko a nyni Turecko. Jde o nezpochybnitelne voditko, co by si divaci v nasich kinech prali a podporuje to tezi, ze by se nase zkostnatela distribuce mela zacit orientovat na zeme, jejichz kinematografie jsou jiz nekolik let objektivne kvalitnejsi nez ve Francii, Italii ci angloamerickych zemich. ()

Galerie (16)

Zajímavosti (2)

  • Syn vraha Nuriho Kaya (Hakan Karsak) má v dětském pokoji vlajku a několik plakátů slavného tureckého fotbalového klubu Fenerbahce Istanbul. (lskala)
  • Diyarbakır je město v Turecku, ležící na březích řeky Tigris v severní Mezopotámii. Včetně všech předměstí, kde žije asi půl milionu lidí, má Diyarbakır 1 244 273 obyvatel (2005) – převážně Kurdů. Město bývá někdy zváno Paříží Východu, je hlavním městem stejnojmenné provincie. (lskala)

Reklama

Reklama