Velké bitvy historie

• Česko Ztracené důkazy (více)
Velká Británie, 2004, 45 min

Dokumentární série Ztracené důkazy líčí okamžiky klíčových bitev v Evropě a Tichomoří s pomocí nedávno objevených snímků pořízených jak během samotných bitev, tak i ve dnech a týdnech, které jim předcházely. Rozhovory s lidmi z obou znesvářených stran nám poskytnou nový náhled na válku, jak ji viděli muži ze vzduchu i ze středu válečné vřavy. (History Channel)

Volodimir2

Séria "Veľké bitky histórie" je českou verziou svetoznámych edícii "Campaign" a "Es-sential Histories" britského vydavateľstva Osprey Publishing. Táto séria obsahuje 57 významných bitiek a vojenských kampaní histórie. Táto edícia nás vedie najvýznamnejšími vojenskými konfliktami v dejinách ľudstva. Ja som si vybral z celej série filmy z obdobia 2. svetovej vojny a tak som pracoval celkom na 33. dieloch. 1. Bitka o Britániu,1940; 2. Pearl Harbor,1941; 3. El Alamein,1942; 6. Francúzsko,1940; 10. Polsko,1939; 12. Kursk,1943; 14. Stalingrad,1942; 17. Tobruk,1941; 21. Barbarossa,1941; 25. Guadalcanal,1942; 30. Monte Casino,1944; 32. Arnham,1944; 34. Normandia,1944; 35. Záliv Leyte,1944; 36. Ardény,1944; 38. Kréta,1941; 39. Okinawa,1945; 40. Sevastopol,1942; 41. Iwo Jima,1945; 42. Kasserinský priesmyk; 43. Segfriedová línia; 44. Guam,1941 a 1944;45. Anzio,1944; 46. Prekročenie Ryna,1945; 47. Peleliu,1944; 48. Midvay,1942; 49. Moskva, 1941; 50. Saipan&Tinian,1944 ; 51. Hon na Bismarck, 1941; 52. Oslobodenie Paríža 1944; 53. Tarawa 1943; 55. Berlín 1945; 57. Japonsko 1945. Dokumentárny cyklus je natočený zaujímavým spôsobom aj s nejakými novými doplňujúcimi údajmi získanými z archívov a podáva celkom nové informácie o niektorých bitkách. Dokumenty obsahujú podrobnosti a popisy zúčastnených strán, kľúčových postav konfliktu a podrobné historické, politické a geografické súvislosti. V Poľskú vyšla táto edícia 52 dielov len z 2. svetovej vojny a 52 dielov obsahovalo bitky ostatné. Išlo o veľmi kvalitnú sériu. ()

Thomassi

Dokumentární cyklus Ztracené důkazy sice podává celkem známé informace o velkých bitvách, ale unikátní na něm je jeho zpracování. Pomocí trojrozměrných map tak sledujeme bitvy den po dni s pomocí hraných (ty mi příjdou někde až trapné viz. Peleliu, někde ale velmi povedené viz Ardeny), ale i dobových, ať už černobílých nebo barevných. A to dělá tento dokument odlišný od jiných. Samozřejmě nesmí chybět ani výpovědi přímých účastníků a historiků. Viděno (řazeno podle historického data): Tarawa - Guam - Peleliu - Ardeny - Překročení Rýna ()

dopitak

Komentuju díl 38 - Kréta 1941 The Fall of Crete. Docela podrobný rozbor bojů, dost cenných dobových záběrů. Jenomže v dnešní době je třeba dělat tyhle dokumenty více multiinformační, malý nepodrobný náhled mapky Kréty fakt nestačí, představuju si malou mapu v rohu obrazovky ukazující bodem, kde se právě nacházíme, a častý podrobný náhled mapy pro lepší geografickou ilustraci. ()

farmnf

Nevím, zda jsem viděl vše. Z bitvy o Monte Cassino na mě lezla hrůza. Taky jsem býval pěšák a taky jsem házel granáty ale nemusel jsem ty co dopadly na mě odhazovat zpět. Viz citát účastníka: Dopadl mu do okopu německý granát, bystře se sehnul a vrátil ho zpět. Potřetí to ale nestihnul...Hororům se směju, thrlillery beru jako vkusnou zábavu. Skutečnost mě děsí ()