Sjednotil Huny, pustošil Evropu a jeho útokům v Asii měla zabránit Čínská zeď. Roku 434 sjednotil Huny král Atilla a vytvořil tak dědičné království. V roce 436 ničí Burgundské království kolem Wormsu. Po porážce Hunů Římany v roce 451 na Katalaunských polích (římský vojevůdce Aëtius spolu se spojeneckými vojsky Franků, Vizigótů a Burgundů) a Atillově smrti v roce 453 se království rozpadá. Ještě v roce 470 však svým vpádem do Indie Hunové zničili dynastii Guptovců a ukončili tak její stoletou vládu.
Hunské jezdecké oddíly, které vyvolaly „stěhování národů" v Evropě, pocházely ze širokých rovin střední Asie. Jako jezdečtí nomádi živili se Hunové především chovem zvířat, lovem a vojenskou kořisti, kterou získávali na svých pustošivých výpravách. Při dobyvačných taženích na západ postupovaly často jednotlivé kmenové svazy nezávisle na sobě.
Opakovaně útočily na severozápadní hranici Číny, což bylo příčinou stavby Čínské zdi. Teprve císařům dynastie Chan se podařilo Huny definitivně odrazit a tím se od 1. stol. dávají do pohybu směrem na západ. Ve 4. stol, již vytlačují Germány sídlící mezi Baltským a Černým mořem z jejich tehdejší vlasti na území římské říše. Během svých tažení se neustále dostávají do konfliktů s národy, na jejichž sídliště narážejí, ale díky své neobvyklé bojové taktice si nad všemi protivníky udržují převahu. (Česká televize)

drankeryth

Druhy film o dalsom bojovnikovi menom Attila bol omnoho lepsi ako Spartacus a predcil ho vo vsetkom. Uvod filmu sa zameral na utok proti jednemu mestu, kde aj ukazali hromadny utok s dobijacimi vezami, s kopou sipov a dokonca priestor aj dostala jedna balista, ktora rozmetala jednu hunsku vezu na sracky:) Dalej nasledovala bratovrazda, dalsi boj, ale ten uz neukazali, co je dost skoda. Ku koncu filmu sa este strhla taka vacsia bitka, kde zas bolo vystrelene mnohopocetne mnozstvo sipov, boje s mecmi a cele to vyzeralo dobre a putave. Tento diel bol viacej akcnejsi, co mu dodalo taky adrenalinovy feeling zo sledovania filmu. ()

Rafaelos

Film se mi povedlo sehnat pouze s českým dabingem a ten za moc nestojí, jinak se vždy na filmy dívám v originále. Pokud jde o „držení se historie“ tak po letmém přečtení Attilova života, můžu říct, že se film drží historických pramenů. Celkově na mě film zase neudělal až tak velký dojem, není na něm nic extra, ale zároveň mě ničím nepobouřil (až na ten dabing, za který ovšem natáčecí studio a herci nemůžou). ()

Giacomo

O poznání příjemnější podívaná než Spartakus. Celkově akčnější, založeno na digitálním zpracování. Pouze si je třeba uvědomit, že staří Hunové měli původ na Korejském poloostrově, takže vzhled měli mongolského typu, a to včetně Attily. Rovněž bitva na Katalaunských polích byla kromě Římanů svedena převážně na koních, hlavně u Hunů. ()

Edit13

Dokument BBC, při kterém nemáte šanci si uvědomit, že se vlastně jedná o dokument, nabízí pohled především na osobnost Attily. Velmi se mi líbily přelety kamerou nad bojujícími masami., detaily letících šípů. ()

DJ Kritik

Prvé stretnutie so sériou Nesmrteľní bojovníci a vcelku prijemne natočené. Nie je ničím výnimočné, ale ani nesklame. ... ...... Akcia: *** Reálnosť: **** Brutalita:*** Vtiahnutie do deja: *** Kostýmy: **** ()

Merenre

Jako skutečný dokument nic tady z té série valně neobstojí (ale který komerční dokument koneckonců obstojí), ale proti tomu jak neskutečně se znásilňuje historie, mytologie a všechno ostatní v normálních filmech je to rozhodně jako stín a chladný závan v ohavně parném pouštním dni. ()

cartouche

Všechny díly série NESMRTELNÍ VÁLEČNÍCI jsem ještě neviděl, ale tento mi zatím připadá bezkonkurenčně nejslabší. Asi něco jako televizní Attila s Gerardem Butlerem (proslulý to zabiják historiků), jen s digitálními triky (ne vždy bezchybnými) a lépe zvládnutým dějepisem. Stále je to ale ostuda. ()