Jindřich Štyrský - Mým očím nutno stále házeti potravu (TV film)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2010, 58 min

Aleš Kisil

Štyrský i jeho kámoška patří mezi mé oblíbence, celkově surrealismus jako umělecké období mě oslovuje asi nejvíc. Typické rozpitvávání vlastního podvědomí , jakési "nadreality" je fascinující, zejména výsledky, kterých umělci dosáhnou. Ve Štyrského tvorbě se odráží zážitky ze snů spojené s tím, co prožíval v mladém věku. Dokument samotný byl natočen zajímavou a svěží formou za použití fragmentů z korespondence, dobových recenzí, komentářů jiných surrealistů a hraných "obrazů" z jeho života, podpořený velmi bohatou ukázkou umělcovy tvorby. Hodina utekla jako voda, takových dokumentů by mělo být v televizi určitě víc.(10.10.2010)

Kisilovy dokumenty obecně působí dojmem malého zázraku a dokument o Jindřichu Štýrském rozhodně není výjimkou. Všechno začíná už stopáží, důsledně hodinovou, pokračuje výbornou teoretickou přípravou a končí vizuálním zpracováním, v němž je maximálně využito jak archivních materiálů, tak záběrů z autentických míst a citlivě vytvořených hraných pasáží. Výsledkem je dokument, ke kterému téměř není co vytknout... Celkový dojem: 90%(13.5.2011)

Jeden z důvodů, proč jsem ČT ještě nezavrhl docela, jsou právě takovéto pořady. Surrealismus je mi velice blízký, malování taky, o Štýrském se toho u nás moc neví, takže zkrátka ideální kombinace. Jen tak dál a odpustím ČT i ty neustálé pořady o menšinách(9.10.2010)

Tak takových dokumentů, které by byly věnovány osobnostem českého malířství, potažmo surrealismu by chtělo více! Umně zpracované odhalení života tohoto talentovaného muže. Použitá hudba umělecky koresponduje s celkovým vyzněním. Komentáře podmanivě čtou "dejvičáci" Ivan Trojan, Marek Daniel nebo Martin Myšička.(3.10.2018)

Velký poeta života. Krásný človíček.(9.10.2010)