Jak vznikla Země (TV seriál)

How the Earth Was Made

Dokumentární

Velká Británie / USA, 2009, 26x45 min

Wade Muller

Tim Garland

Výborný dokument pojednávajúci o tom „Ako vznikla Zem“. Prostredníctvom odborného, ale zrozumiteľne spracovaného výkladu a za podpory názorných animácií a kamerových záberov je divákovi vysvetlené ako mocné prírodné sily formovali počas miliónov rokov našu krásnu, modrú planétu. Pre mňa osobne to bol cenný zdroj informácií, ktoré ma zaujali a rozšírili moje všeobecné vzdelanie. Teší ma, že si Spektrum Channel stále drží svoju úroveň. ****(20.12.2012)

Vynikající a naučný dokument o vzniku všeho okolo nás včetně naší planety. Například epizoda o Velkých jezerech, kde se dozvíme, že v oblasti, kde se dnešní Velká jezera vyskytují bylo kdysi dávno moře a zanechalo tu po sobě obří solný důl, který je dnes největší na světě. Vůbec bych neváhal pouštět tyto epizody všem studentům geologie ve školách.(1.1.2014)

Vynikající seriál, na němž kromě velmi dobré prezentace nejnovějších poznatků oceňuji, že ukazuje, jak se vědci k daným poznatkům dopracovali. To se odráží v osnově každého dílu - na začátku se představí nějaký jev, který je potřeba vysvětlit, a pak se postupně kumulativně hromadí důkazy a s každým dalším poznatkem se vytvářejí hypotézy, které se pak ověřují dalším výzkumem, až se z toho nakonec vyloupne komplexní obraz. Nádhera!(24.1.2014)

Skvělý seriál, který celkem podrobně vysvětluje vznik jednotlivých útvarů zemského povrchu, soudržnost různých horninových komplexů, výskyt anomálií a ukazuje lidem, že geologie není nudná věda, ale dobrodružství... Ale zase ten český dabing, proboha! I v geologické historii je milión a miliarda let poměrně rozdíl..(4.4.2013)

Dokument nenudí ani na chvíľu, veci podáva z vedeckého hľadiska, doplnené o názorné ukážky na pokusoch a spôsoboch, ako to funguje na jednoduchých príkladoch. Nie je tam síce pokrytá každá téma a vedel by som si predstaviť aj 20krát toľko dielov, no čo som dostal, nezostane pri jednom pozretí. Definitívne.(22.2.2014)