Into Eternity: A Film for the Future

• Dánsko Into Eternity (více)

Tři míle pod zemí budují Finové obrovské úložiště pro 300 000 tun jaderného odpadu. Aby se zabránilo katastrofě, musí toto místo zůstat nedotčené přinejmenším 100 000 let. V tomto poetickém, úchvatně krásném a provokativním dokumentu dánský filmař Michael Madsen přemýšlí o tom, jak varovat budoucí civilizace, aby zakopaný „poklad“ naší jaderné éry, narozdíl od pyramid a hrobek faraonů, nebyl nikdy objeven. (kikulin)

RomaS

Umělecký dokument. Tak bych nazval toto dílo, které má přiblížit tématiku ukládání jaderného odpadu. Nemá za cíl šokovat nebo vysvětlovat, pouze nutí k zamyšlení. Informativní hodnota by se vlezla do 15 minut, zbytek jsou zajímavé a často zdlouhavé záběry zařízení, dělníků nebo hornických děr, které navozují depresivní náladu. Patrně má souviset s ožehavou tématikou a má vzbudit v divákovi, že se zde děje něco špatného, což hodnotit nebudu. Asi nejzajímavější jsou komentáře lidí účastnících se různými způsoby na tomto projektu. Otázky na které se nedalo odpovědět byly zbytečné, ale zapadaly do celkového konceptu jakým se dokument snažil směrovat. Zkrátit dobu by znamenalo zredukovat umělecký prožitek což byl záměr autora. Ten jsem v dokumentárním filmu na toto téma nehledal, tak mé hodnocení je vyšší než jsem ve skutečnosti cítil. ()

Fajolo

Páčilo sa mi, že ľudia v dokumente sa na nič nehrali. Keď niečo nevedeli, priznali, že to nevedia. Čo najpoctivejšie sa snažia odhadnúť budúcnosť, no stále si boli vedomí toho, že to sú len odhady a špekulácie. Som rád, že aspoň vo Fínsku majú jadrový odpad na starosti triezvi ľudia. ()

killingminds

Tak to vypadá, že až tady nebudem, zbude po nás akorát jadernej bordel. To neni hezký. Krásně, ano až umělecky, natočenej mrazivej dokument, kterej se tváří hodně důležitě. A asi je, nebo spíš jednou třeba bude. ()

ceduard

Na první pohled zajímavý, na druhý notně uhozený dokument s přesto působivou atmosférou, který názorně vysvětluje, co je to "severská povaha" a proč se Finové přetahují s Japonci o trůn největších sebevrahů planety. Do otupění dokola se tu furt jen omílá otázka, co by se stalo, kdyby lidstvo zdegenerovalo na úroveň nových neandrtálců a nevědomky se prokopalo do finského úložiště jaderného odpadu... Staříci v bílých pláštích si s tím bolestivě lámou kedlubny, ač je nabíledni, že by se nestalo nic: jedna nebo víc tlup by zheblo a ty ostatní by samy na to místo uvalily prokletí a tabu... Jinak je zřejmé jak ze záběrů tunelu, tak z vtipně nadrozměrného dokumentu, že nejen Češi, ale i Finové umí udělat pořádný tunel... ()