Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Dobrodružný
  • Akční

Duše (2020)

Ten záhrobný svet vyzeral ako prevádzka nejakej veľkej korporácie. Keby to mal zorganizovať Jeff Bezos, nevyzeralo by to inak. Teda, až na tie sčoty, tie by isto nahradil niečím modernejším.

Josep (2020)

Zaujímavé je už to zaradenie filmu medzi animované. Väčšinou totiž obsahuje statické kresby a animácia je taká - minimalistická. Napodiv to vôbec nevadí, technickú nedokonalosť vyváži zaujímavý príbeh.

Eso v rukávu (1951)

Zaujímavé, ako už v päťdesiatych rokoch dokázali samotní Američania nastaviť zrkadlo prehnitému kapitalizmu, ktorý sa ženie za ziskom doslova cez mŕtvoly.

Koria (2012)

Je to síce do značnej miery propaganda, ale na slušnej úrovni, navyše s peknými súdružkami.

Maják (2019)

Tento film mi v mnohom pripomínal Antichrista. V oboch hrajú vynikajúci herci (jeden dokonca totožný), v oboch je skvelá kamera, čiže po formálnej stránke sú oba filmy super. No obsahovo je to v oboch prípadoch čistá depresia. Nie že by nebolo potrebné občas pripomenúť aj tie škaredé veci, ale v tomto prípade vytesnila depresia všetko ostatné.

plakát

R + J (2018) (studentský film)

Nechápem, ako ten hlupák Rómeo mohol myslieť na Jessiku, keď mal pred sebou Júliu.

plakát

A.I. Umělá inteligence (2001)

Ten film mal šancu položiť divákovi zaujímavé filozofické otázky, ale režisér sa na to vykašľal. Miesto toho sa sústredil na žmýkanie slzičiek dojatia.

plakát

Andrew - člen naší rodiny (1999)

Toto nie je žiadne sci-fi, ale romantická rozprávka s trochu netradičnou zápletkou. O možných (a veľmi pravdepodobných) problémoch spolužitia robotov a ľudí a nedozviete nič, pretože Andrew od začiatku myslí a koná ako človek.

plakát

Vzpomínky jako kapky deště (1991)

Tento film je akoby rozdelený na 2 časti, ktoré sa navzájom prelínajú. Príbeh dospelej Taeko bol dosť prvoplánový a komplikovalo ho len správanie postáv, ktorému som často nerozumel (japonci sú prosto iní). Ale príbeh malej Taeko bol oveľa zaujímavejší a pritom pôsobil uveriteľne. Naše filmy o deťoch sú vždy akési mentorské - keď sa v nich udeje nejaká nespravodlivosť, tak len preto, aby sa o pár minút všetko vysvetlilo a napravilo a hlúpe detičky dostali poučenie od múdrych dospelých (napr. že klamať sa nemá). V tomto filme ide deťom o vlastnú dôstojnosť a ich správanie je motivované snahou udržať si ju medzi spolužiakmi v triede, v rodine, aj sám pred sebou. Taktiky sú rôzne a nie vždy sa to darí. K malej Taeko je okolie občas nespravodlivé, alebo aspoň ona to tak cíti, no nevie vypovedať čo cíti a tak miesto vysvetlenia pretrváva nepochopenie a náprava nepríde žiadna. Ostane len hlboký zápis v spomienkach, ktoré sa potom vracajú stále znovu. Presne to sa deje deťom v Japonsku aj inde vo svete, ale len v Japonsku o tom vedeli urobiť film. Veľmi sa mi páči tá animácia, ktorá je fyzikálne veľmi presná - priam že realistická. Let motýľa (veľmi častý v tomto filme) je neuveriteľne podobný letu skutočného motýľa. Alebo ten krásny detail, že po večernom daždi sa svetlo reflektorov auta odráža od mokrého lístia na kríkoch pri ceste.

plakát

Koniec a začiatok (1968) (TV film)

To, čo tu všetci tvorcovia predviedli, bolo minimálne na úrovni kvalitného remesla, väčšinou však ešte viac. Zaujímavá ukážka doby, keď právo a spravodlivosť súviseli s logikou len okrajovo, zato boli plné ideológie.

Ovládací panel
1 bod