Město života

Spojené arabské emiráty, 2009, 97 min

Ali F. Mostafa

Tim Smythe

Tim Smythe

Průměr. Naivní dialogy, nudní herci. Co jedině stálo za to, byl příběh taxikáře, který usiluje o hereckou kariéru. Od tak pestrého a exotického města, jakým je Dubaj, jsem čekala poutavější podívanou. 2,5*(5.2.2011)

Je to neuveriteľne predvídateľné, patetické, vyhrotenie a "spojenie" všetkých osudov násilné, pre úplnú hladkosť a plynulosť niekedy chýbajú drobné zábery...napriek tomu si to plne zaslúži tie štyri hviezdičky, aj keď to trošku ovplyvnilo to, že na podobné filmy mám ja slabosť:))...na to, že sa jedná o prvý film samotného režiséra a snáď prvý pokus v Spojených arabských emirátoch spraviť veľkofilm podobný tým hollywoodskym je to skutočne vydarené a skutočne si zaslúži pomenovanie veľkofilm...Navyše bittersweet koniec je vskutku vydarene nehollywoodsky:))(12.11.2010)

Vhodné ke zhlédnutí před cestou do Dubaje. 1) 28letý Ali F. Mostafa (režie, námět, podíl na scénáři) ukazuje Dubaj jako příjemnou a pohlednou autentickou kulisu v povídkovém filmu, jehož děj se ovšem může odehrávat kdekoli na světě. Něco málo arabské atmosféry filmu dodává autenticitu, bohužel však nikoli výraznější umělecké rysy. Na druhé straně jsou příběhy protagonistů s jistými výhradami i uvěřitelné, i když nevím, proč si museli scénáristé vypomáhat ve stylu deus ex machina, když stačilo příběhy logicky propojit. 2) Každopádně můj první film z SAE mě nezklamal, i když ani příliš nenadchl.(23.9.2011)

Efektný film hollywoodskych rozmerov s komerčným strihom a zrejme aj s hollywoodskym budgetom. Na prvý pohľad trošku prázdny. Prechádzka mestom Dubai, sleduje osudy rôznych ľudí.(11.11.2010)

Dubaj... Lesk a bída kurtizán... Jak po obsahové, tak po formální stránce. Zvraty těžce vykonstruované, některé postavy nepříliš uvěřitelné a dost schematické. Šedivý průměr. Dívat se na všechnu tu lidskou špínu celé dvě hodiny je docela ubíjející. Herci ale nebyli špatní, za scénář nemohli. Na obhajobu tvůrců ale musím dodat, že nápad natočit film o nicotnosti marnivého života, o moci a prachách, které ovládají svět a kazí lidské životy, zrovna v Dubaji není špatný a dává smysl. Město, které tak nějak koncentruje a staví do kontrastu všechen lesk a bídu světa, do takového filmu přesně sedí. Taková nebývalá sebekritika (i když pořád s velkými rezervami), si zaslouží ocenit.(30.1.2016)