Ticho na prodej (festivalový název)

• finský

Sallan strategia

Salla: Selling the Silence

Dokumentární

Finsko, 2010, 70 min

Mottem tohoto filmu je PRODAT TICHO, jenže ticho nelze prodat, protože něco se prostě nedá koupit za všechny peníze světa. Tento dokument je názorným příkladem nepochopení základního principu, a to že když do krásné lidskou činností nezasáhnuté přírody navezu hordy turistů, aby se touto přírodou mohli kochat, už se nebudou kochat nezasáhnutou přírodou a z toho vyplývajícím tichem, ale halasným šumem lidské činnosti v regionu. A když jsem slyšela finské developery a podnikatele mluvit o tom, jak ve jménu ekonomického oživení vybudují v plánovaném turistickém středisku (resp. finském disneylandu) kromě pracovních pozic řeku místo přírodního potoka, měla jsem pocit, jako bych slyšela nějaké čínské politické hodnostáře přesouvat hory a narovnávat řeky. Je člověk tak nepoučitelný? Film vřele doporučuji ke zhlédnutí na MUBI do 25.8.2011. Bezplatně.(16.9.2011)