Africa obscura (TV film)

Česko, 2011, 52 min

Jan Svatoš

Jan Svatoš

Romi Straková

Matěj Hádek (vyp.), Michal Pavlata (vyp.)

Petr Pauer

Tohle ještě lepčí... https://www.csfd.cz/film/390220-archa-svetel-a-stinu/prehled/(8.8.2019)

Film, který přenáší v místě a tak trochu i v čase. Tvůrci nás vezmou do Keni na počátku 21. století a současně do 30. let století dvacátého. Krásná kamera a hudba a strhující příběh o něčem tak "prostém" jako je analogová fotografie. Skvělý počin. Česká televize po sérii průměrných koprodukčních dokumentů velmi překvapila! Velmi pěkně načteno Kryštofem Hádkem a Michalem Pavlatou. Vrcholem filmu je scéna od Zpívajících studní. Tehdy si skutečně uvědomíte, jak vzácná může být voda.(27.5.2011)

• - Obyvatelé severu se nepovažují za Keňany, nemluví ani svahilsky, takže se s nimi lze domluvit pouze jejich kmenovým jazykem. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - V severní Keni dodnes není rozveden elektrický proud, mobilní pokrytí, voda a stín zde mají hodnotu zlata. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Filmový materiál produkce uchovávala ve speciálních termoboxech, které jej chránily před teplotními extrémy. Nevyvolané filmy museli filmaři převážet v příručních zavazadlech kvůli rentgenům, které mohly zničit latentní obraz. (Zdroj: ČSFD.cz)