Africa obscura (TV film)

Česko, 2011, 52 min

Jan Svatoš

Romi Straková

Petr Pauer

Film, který přenáší v místě a tak trochu i v čase. Tvůrci nás vezmou do Keni na počátku 21. století a současně do 30. let století dvacátého. Krásná kamera a hudba a strhující příběh o něčem tak "prostém" jako je analogová fotografie. Skvělý počin. Česká televize po sérii průměrných koprodukčních dokumentů velmi překvapila! Velmi pěkně načteno Kryštofem Hádkem a Michalem Pavlatou. Vrcholem filmu je scéna od Zpívajících studní. Tehdy si skutečně uvědomíte, jak vzácná může být voda.(27.5.2011)

• - Při srovnávání digitální a analogové technologie v prašném prostředí nejlépe obstála stará kamera Bolex. Díky konstrukční jednoduchosti a energetické soběstačnosti. Jejím hlavním zdrojem energie je mechanická klika spojená s pružinou - na jedno natažení vydrží natáčet 27 vteřin, na 30m kotouč 16 mm filmu se vejde max. 2 min 45 s záběrů - pak je třeba film vyměnit ve tmě. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Filmový materiál produkce uchovávala ve speciálních termoboxech, které jej chránily před teplotními extrémy. Nevyvolané filmy museli filmaři převážet v příručních zavazadlech kvůli rentgenům, které mohly zničit latentní obraz. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Afričtí celníci nevěřili, že na analogové fotoaparáty a kamery lze natáčet, marně hledali LCD displej i baterie. Pro přepravu vývojky a ustalovače filmaři potřebovali povolení z Bruselu. (Zdroj: ČSFD.cz)