Archa světel a stínů

Jan Svatoš

Jan Svatoš

Romi Straková

Martin E. Johnson (a.z.), Osa Johnson (a.z.), Jane Goodall

Opravdu úžasný dokument. Záběry africké přírody i domorodců ze 20. a 30. let naprosto unikátní. Životní příběh manželů Johnsonových je jedinečný. Dokument je zdrojem spousty informací, ale zároveň i mnoha emocí. Pobaví i rozesmutní. Musela to být velmi mravenčí dlouholetá práce. Klobouk dolů a přeji tvůrcům s tímto snímkem samé úspěchy.(20.3.2018)

Spočiatku trochu omáčky, ale s prvou cestou do Južného Pacifiku cez Austráliu dokument nadobudol ten formát, aký som očakával. Veľmi pútavé zdokumentovanie života dokumentaristov Martina a Osy Johnsonových. Priekopníkov filmovania v Afrike, ktorí tomu obetovali celý svoj život, a vytvorili množstvo filmov, ktoré nám dnes môžu priblížiť, aké to bolo, a porovnať so súčasnosťou. Boli úplne prví, ktorí svojimi filmami priniesli Afriku až do kín, hollywoodskych filmov a zbúrali množstvo mýtov. Môžeme v nich ale vidieť aj tú dnes už nepochopiteľnú vec, s akou samozrejmosťou sa zabíjali nosorožce, levy a slony. Škoda toho tragického konca ich práce aj života. Dokument je českého pôvodu, čo je malým prekvapením, ale národ Zikmunda a Hanzelky sa asi nezaprie. –––– V Austrálii s námi úřady odmítli uzavřít životní pojištění. Prý se není možné pojistit proti sežrání lidožrouty.(6.2.2019)

Originálně podaný dokument o úžasné životní cestě dvou lidí, kteří svůj život žili na plno. Je velká škoda, že příběh manželů Johnsonových je zapomenutý dokonce i v jejich domovině. Opravdu skvělá práce celého týmu, který tento zapomenutý příběh složil do celovečerního filmu a myslím, že nejen mě odkryl historii dokumentaristiky. Díky :)(19.3.2018)

Myslím, že to bol oveľa väčší zážitok pre tvorcov filmu ako pre diváka. No nostalgické zábery ešte zlatej éry objavovania Afriky, života domorodcov a pláne plné zvierat tú hviezdičku navrch plným právom prihodili. Nehľadiac na množstvo hodín mravčej práce v strižni a pri úprave storočných materiálov..(12.2.2019)

Jestli právě procházíte program LFŠ a bádáte nad tím, zda má cenu vidět český celovečerní dokument o tématu, které je nám jako národu z podstaty cizí (američané, kolonialismus, a koneckonců i ta Afrika), nebádejte. Odpověď je JEDNO VELKÉ A HLASITÉ ANO. I když si odmyslím 10 let (!!!) neuvěřitelné práce, pořád zůstává výsledek - a tím je nádherný film, který vás pohladí po trochu otupělé duši.(28.7.2018)