Archa světel a stínů

• Velká Británie Ark of Lights and Shadows
Trailer 1

V pátek se seznámili, v neděli měli svatbu. Před hněvem rodičů museli utéci z domova, a tak se na líbánky vydali k lidožroutům. Přišli o iluze, o kameru a málem i o život. Tam, kde by se jiní vzdali, nasadili američtí filmaři Martin a Osa Johnsonovi své životy, aby odvyprávěli svědectví o mizející divočině. Celovečerní distribuční debut režiséra Jana Svatoše, jemuž předcházelo 10 let příprav a pátrání v archivech. Dokument odkrývá zcela zapomenutý příběh z éry počátků kinematografie a vypráví nejen o lásce na první pohled, ale i o odvaze, o předsudcích a o střetu umělecké svobody s Hollywoodem. Dílo Martina a Osy fascinovalo kdysi nejen širokou veřejnost, ale i osobnosti jako E. Hemingwaye, Ch. Chaplina nebo britskou královskou rodinu. Jejich příběh je autentickým otiskem doby, kdy samotné filmování v Africe bylo nebezpečnější než šelmy a malárie a kdy fotografovat znamenalo riskovat, v lepším případě neúspěch, v horším i svůj život. (Art Francesco)

Trailer 1

xxmartinxx

Velmi konzervativní dokument televizního formátu, který působí v dnešní době jako velké retro - zvlášť puštěný do kin, kde v kontrastu se stále "filmovějšími" dokumenty vypadá tahle delší Cestománie jako pěst na oku. A nevadilo by mi to samo o sobě, kdyby tvůrci aspoň nějak reagovali na to, že jde o film pro kina (ostatně je i propagovaný jako kino debut) a u tohoto formátu klidně zůstali, ale nějak ho vytunili. Zdaleka nejvíc se televizní přístup projevuje u práce se zvukem. To nesnesitelné předabování respondentů do češtiny si mohli (měli) odpustit - ta šílena devadesátková "dopoledne na Nově" atmosféra v dabingu posouvá výsledek o stupeň níž. ()

Stegman

Úvodní scéna s levhartem na stromě obklopeném džípy s turisty je nezapomenutelná. Bohužel na ní už ale ve zbytku dokumentu nenavázalo nic srovnatelného, cestopis je zpracován dost průměrně. - Že si manželé Johnsonovi už tehdy uvědomovali křehkost přírody a tak ji aspoň zdokumentovali? Ok. Jak se ale lišili od Náprstka a dalších cestovatelů se síťkou na motýly? Tím, že Johnsonovi měli s sebou filmovou kameru? Tak to jo. :( Ve zkratce řečeno tu na mě všechno dělá dojem, že čeští tvůrci byli samotným objevem manželů Johnsonových tak okouzleni, že se o předání nějakého výraznějšího poselství zrovna moc nesnažili. A jak jsem si všímal ohlasů a pročítal komentáře, tak nějakou myšlenku ve filmu opravdu postřehl jen málokdo [radektejkal: "návštěvy Johnsonových měly na divočinu devastující vliv..."]; mnohým divákům to ale nejspíš ani nevadí [dodanek: "nádherný film, který vás pohladí po trochu otupělé duši"(!)]. ()

Kivis

Dnes už je docela těžké přijít ve světě dokumentů s originálním nápadem. Ani ne tak co se obsahu týká, v tomto ohledu jsou možnosti nevyčerpatelné. Ale pokud jde o způsob zpracování, tak si člověk říká, že v tomto žánru už tu snad vše bylo. Pak si ale přijde jeden český nadšenec, který člověka vyvede z omylu a vytvoří originální metadokument o dokumentaristech, v němž míchá archivní záběry se současnými a zároveň mapuje cestu za záchranou materiálů, které natočili před téměř stovkou let jeho předchůdci. Sice se nejedná o podívanou strhující, ale slovo "poutavá" se v souvislosti s Archou světel a stínů bezpochyby skloňovat dá. Škoda jen, že není film sestříhán do o něco svižnějšího tempa - a v tomto případě nemluvím o dlouhé stopáži, byla by škoda z tohoto snímku něco vypustit, jen si zkrátka myslím, že by těch 90 minut mohlo člověku utéct trochu rychleji a i u dokumentu tohoto typu by mohl zůstat po konci s pootevřenou pusou. To se tady ale nestalo. ()

Zagros

Velmi dobrý dokument o pro mě neznámé americké dvojici cestovatelů, kteří se nezalekli ničeho a začali objevovat a filmovat Afriku. Jejich příběh byl vskutku pozoruhodný a jsem rád, že jej pro nás Jan Svatoš objevil. Klobouk dolů i před jeho snahou, muselo to dát obrovské množství práce. Přesto ve mně vyvolává i nepříjemné otázky, zda někdy není lepší při podobných cestách raději nezasahovat do místní přírody, tradic a kultur. Vidět tancovat Pygmeje na jazz a létat v letadle, mně přijde spíš smutné. Z dokumentu pro mě vystupuje zajímavý posun v myšlení za těch zhruba devadesát let. Oni chtěli přírodu v Africe zachytit pomocí fotek a filmů, než ji naše civilizace zničí. Už tehdy jim vadily masivní lovy afrických zvířat. Vůbec je ale nenapadaly možnosti ochrany. V dnešní době to rozhodně není ideální, ale naštěstí jsme se jako civilizace posunuli alespoň v tom, že se pokoušíme ohroženou přírodu a zvířata ne jen nafilmovat, ale také ochránit a nechat bez zasahování ve volné přírodě. ()

ibeh

Opravdu úžasný dokument. Záběry africké přírody i domorodců ze 20. a 30. let naprosto unikátní. Životní příběh manželů Johnsonových je jedinečný. Dokument je zdrojem spousty informací, ale zároveň i mnoha emocí. Pobaví i rozesmutní. Musela to být velmi mravenčí dlouholetá práce. Klobouk dolů a přeji tvůrcům s tímto snímkem samé úspěchy. ()

Související novinky

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD.cz tradičně sestavili trojku nej filmů a seriálů, uvedených do distribuce nebo na filmových festivalech v uplynulém roce. S pěti hlasy jednoznačně vyhrávají mezi filmy… (více)