Duel

• Slovensko Duel šampiónov
Soutěžní
Slovensko, 2006, 22 min

Účinkují:

Janette Štefánková (moderátor), Michal Ďuriš st. (moderátor), Gregor Mareš (moderátor), Filip Jánoš

Vedomosti premenené na peniaze.  Vo vedomostnej súťaži Slovenskej televízie si pod moderátorskou taktovkou Janette Štefánkovej alebo Michala Ďuriša zmerajú sily, ako to už v dueloch chodí, vždy dvaja protihráči. V troch súťažných kolách majú možnosť porovnať si a premeniť na peniaze svoje vedomosti z najrôznejších oblastí života. Atraktívnou novinkou je bezpochyby okamžité odovzdanie celej finančnej výhry víťazovi v závere relácie. Samozrejme, ak sa nerozhodne hrať a vyhrávať ďalej... (oficiální text distributora)

borec999

Nie je náhoda, že Duel je jediná vedomostná súťaž, ktorá sa vysiela už nepretržite 16 rokov. Má dobre vymyslený koncept (3 kolá pričom každé je iné), otázky sú naozaj veľmi všeobecné a treba mať veľký rozhľad, ak chcete správne zodpovedať na väčšinu z nich, plus na ploche 25 minút ich je pomerne slušný počet (50), čo spôsobuje že relácia je strohá a zbytočne sa nezaoberá blbosťami naokolo. A aj keď mi Gregor Mareš sprvu liezol na nervy, tak časom musím priznať, že šou posunul v porovnaní s prvou moderátorkou o level vyššie a má veľký podiel na tom, že Duel funguje dodnes. A že sú otázky ťažké? Nuž sú, ale toto má byť predsa vedomostná relácia... 90% ()

Wooke

Myslím si, že nezáleží na tom, ako je takýto druh súťaže vedený. Každý štýl má svoje čaro a ide hlavne o to, aby sa človek naučil niečo nové a to sa pri pozeraní Duelu dá. Taktiež otázky sú priateľné a miestami dokonca ľahké, takže pohodička. Fajn moderátor, moderátorku som moc nemusel, ale budiš, no vždy, keď sa nájde čas, tak si Duel pozriem. ()

Santino7

Síce nesledujem na báze pravidelnej, no väčšinou, pokiaľ mám čas a príde mi to na um, rád si túto vedomostnú reláciu pozriem. Považujem ju totižto za vcelku príjemný, nenútený formát, poskytujúci vcelku príjemný relax a samozrejme rôznorodé informácie z rôzneho súdka. Vyzdvihnúť musím i výber moderátora, pretože Gregor Mareš pôsobí ako sympaťák, k tejto relácii pasuje fajn. Spokojnosť s jednotlivými dielmi sa však u mňa značne odvíja od kvality aktuálnej dvojice hráčov - nuž a v tomto ohľade boli pre mňa potešujúce najmä nie tak dávne diely s rozhľadeným sympaťákom-učiteľom Slávom, tie som sledoval takmer pravidelne. V tomto ohľade mi možno čiastočne prekážajú i pravidlá súťaže, ktoré nepripúšťajú opätovné účinkovanie jednotlivých súťažiacich po ich vypadnutí - určite by bolo divácky zaujímavé, pokiaľ by sa tvorcovia rozhodli pre nejaké "ozvláštnenie" v podobe návratu niektorých spomedzi tých zdatnejších, napríklad formou akéhosi (dajme tomu) mini-turnaja alebo hocičoho iného (no skrátka niečo ako Predvianočný špeciál z decembra uplynulého roku). Percentuálne ani hviezdičkami však tento počin hodnotiť nejdem, nakoľko mi to príde zbytočné a irelevantné. ()

zablaga

Gregor Mareš je ten najnepríjemnejší a najsmiešnejší moderátor v dejinách. Mojej mamine veľmi vadí, že každú vetu i odpoveď opakuje druhýkrát, mne skôr vadí, že si robí srandu z nevedomosti súťažiacich (i keď on má odpovede na tom veľkom monitore) a keď spieva (dosť často). Napriek tomu si DUEL vždy rada pozriem, vlastne je to už rodinná tradícia, že máme chuť po ňom niečo hodiť, takže si to pozriem dvojnásobne rada. ()

liberita

Odhliadnuc od toho, že súčasná moderátorka Bibiana "Phoebe" Ondrejková je neuveriteľne ukecaná, otravná a nudná, je Duel prijateľnou vedomostnou súťažou. Samozrejme, že ako v každom podobnom formáte, aj tu závisí kvalita každej časti od súťažiacich a otázok. Šanca aspoň niečo vyhrať je pre účastníkov ale pomerne vysoká, pretože otázky nie sú priťažké a sú koncipované zo širokého spektra vedomostí a zaujímavosti, preto nie je nemožné nájsť si v nich témy, ktoré sadnú. Stačí byť teda múdrejší alebo mať viac šťastia než súper a výhra, aj keď nie vždy veľmi veľká a postup do ďalšieho kola je vo vrecku. ()

• Otcom Duelu je Jaroslav Čorba ktorý pracoval dlhé roky v československej televízii. Pôsobil tiež v TV Markíza, kde sa venoval vedomostným súťažiam Pokušenie (1996) a Milionár (2000). (donnie22)
  • Najstarší hráč Duelu mal 85 rokov a najmladší hráč iba krátko pred súťažou dosiahol vek 18 rokov, ktorý je podmienkou súťaže. (odmocnina)
  • Výrobný cyklus vedomostnej súťaže trvá päť dní, počas ktorých tvorcovia pripravia sedem relácii denne. (donnie22)

Časové pásmo bylo změněno