The Last Stop in Yuma County (2023)

Kvalitne spracovaný film s mojou obľúbenou minimalistickou dejovou schémou: uzavretý priestor, nemožnosť úniku, viacero ľudí z ktorých má každý svoju vlastnú motiváciu a kabela plná peňazí. Režisér pri svojom debute neobjavil Ameriku, ale mám z jeho prvotiny pocit že vedel čo a ako točí, čo chce filmom povedať a pomohli mu k tomu i dobrí herci. Bavil som sa. 4* a 80%

Vlci za dveřmi (2016)

Hororová rekonštrukcia nechválne známej vraždy Sharon Tate, ktorú spáchal Charles Manson a jeho sekta "Rodina". Dejovo sa nejde do hĺbky a zobrazuje sa iba to čo sa stalo večer 9.8.1969. Bez výraznejšieho kontextu, či dopadov tohto ohavného zločinu, ktorý šokoval vtedajší Hollywood aj verejnosť. Leonetti je výborný kameraman ale iba priemerný režisér. Film má fajn kameru a nie je zle natočený, no celkovo to nie je extra výnimočný film a nepríjemný je hlavne preto, že som vedel že to čo sledujem sa aj reálne stalo. 3* si to zaslúži, neurážajúci priemer. 55%

Oči mé matky (2016)

Typ hororu, ktorému sa snažím vyhýbať. Čiernobiele, artové, pomalé, statické, bez tempa a s minimom deju. Aj napriek veľmi krátkej dĺžke pocitovo nekonečný film a nuda. 15%

Tiché místo: První den (2024)

Sklamanie. Na trojku a prequel z prvého dňa napadnutia Zeme príšerami som sa vcelku tešil. Čakal som, že sa dozvieme niečo viac o pôvode príšer, reakciu vlády na ich útok, boj armády s nimi, politické pozadie (medzinárodná spolupráca, situácia v iných krajinách, ich výskum v labákoch) skrátka niečo čo by dejovo rozšírilo mytológiu tohto sveta a obohatilo pôvodné filmy. A prd. Miesto toho sme dostali tretí krát viac menej to isté, kedy koncept a spôsob strašenia je vyčeprané až do morku kosti a napätie v týchto scénach nefunguje. Navyše celé dianie a rozhodnutia postáv sú veľmi, veľmi ale naozaj veľmi nelogické a melodramatická dejová línia medzi 2 hlavnými postavami je tiež dosť podivná a nefunkčná. Jedno z najvýraznejších hororových sklamaní tohto roku a zabudnuteľné pokračovanie. 35%

Policajt v Beverly Hills: Axel F (2024)

Viac menej presne to isté ako jednotka z 1984. Rovnaký štýl vtipov, rovnaký soundtrack, rovnaké postavy, podobná zápletka a Eddie Murphy ktorý vyzeral že medzi časom od 1984 zostarol tak o 10 rokov a nie o 40. Jedna skupina divákov bude za to rada, druhá bude nadávať že tvorcovia neskúsili absolútne nič nové. A keď aj skúsia (seriózna dejová linka s dcérou) tak to moc nefunguje. Osobne mám Murphyho veľmi rád, ale zrovna Beverly Hills Cop nepatrí medzi moje najobľúbenejšie filmy s ním a príde mi len ako priemerná akčná komédia, ktorej kultový status nechápem. Na strane druhej je sympatické dnes, kedy už podobných filmov nie je toľko ako v 80s-90s vidieť podobný film "podľa šablóny". Soundtrack stále šlape (Faltermayerova upravená theme melódia, či The Heat is on), Eddie Murphy je fajn, nostalgia funguje, akcia ujde a je to proste nenáročná oddychovka, pri ktorej si nikto hanbu nespravil a pri ktorej sa človek vie odreagovať a občas zasmiať. Chvíľu som rozmýšľal o 4*, ale to by bolo nefér voči originálu, ktorý dostal 3*. A keďže toto pokračovanie vnímam ako kvalitovo rovnaké, tak zostanem na lepších 3*. PS: Kevin Bacon bola dobrá kastingová voľba. 60%

Strážci (2024)

Not great not terrible. Mysteriózne prvky a Shyamalanovské tajomno dcéra podedila po tatkovi a tieto aspekty fungovali, námet a dej je pomerne neopozeraný (rozumej: nevidíme každý rok 10 podobných filmov, ale pri náhľade do minulosti určite horory s podobnou premisou nájdeme, mňa osobne pri nedávnom úmrtí Donalda Sutherlanda napadla jedna jeho nesmrteľná hororová klasika). A tá je samozrejme kvalitou o triedu inde. Samotní sliediči vyzerajú okej a aj záverečná pointa nie je zle vystavaná a úplne debilná. Trošku mi do podobného filmu nesedela Dakota Fanning a jej herectvo a tiež fakt, že horor je to veľmi "diétny". Ale inak ma Shyamalanovej dcéry vlastne ničím extra neurazil (ale ani nenadchol). 55%

Des Teufels Bad (2024)

Dobový folk horor/dráma, ktorý mi veľmi pripomenul Čarodejnicu od Eggersa. Tiež je pomerne historicky presný, má svoje nepríjemné momenty (úvodná scéna na vodopádoch, poprava), ale ako celok kvôli neúmernej dĺžke 2 hodín a pomalému tempu skôr nudí. Je to jeden z ďalších elevated hororov, kde nie je priorita desiť ale skôr odovzdávať posolstvo a niečo komentovať, čo je trend ktorý mi už začína liezť na nervy. V tomto prípade ide o otvorenú (a uznávam že trefnú) kritiku cirkvi, ich dogiem a zkostnatelosti. Originalitu svojich filmov si režisérske duo Fiala a Franz postrážili aj vo svojom treťom filme, avšak kvôli absencii hororových motívov a snahy o ne ma ich najnovší kúsok nezaujal. 40%

In a Violent Nature (2024)

New era of horror. Cha-cha. Zase raz zaúradoval hype a niekto robí z komára somára. Väčšinu času veľmi nudný slasher, ktorý sa vystatuje ako revolučný je tým, že celé dianie je snímané z pohľadu zabijaka. Nie je to úplne pravda a až také revolučné to zas nie je, keďže hneď mi napadol minimálne jeden film, ktorý je tiež takto točený (a verím že ich je v histórii omnoho viac). Vďaka tejto forme rozprávania príbehu je dej a práca s postavami prakticky nulová a ústredná partia teenagerov je len mäsom pre vraha. Tempo neexistuje, dlhé statické scény evokujú art a film ma preto často nudil. Vrah nie je na zahodenie (výzorom ani využívaním svojej hlavnej zbrane-hákov), ale chcelo by to viac backgroundu. Čím jediným môže film ako tak zaujať sú vraždy a gore. Ich až groteskná brutalita sú niečím, načo si určite spomeniete (minimálne scéna na útese, tú pochváliť musím). Ale je toho málo. A ten ukecaný koniec bo pri podobnom filme pre mňa tiež dosť nepochopiteľný. Len pre skalných fans lacných 70-80s low budget slasherov. 40%

Twister (1996)

Ako celok absolútne nelogické a neustále porušujúce fyzikálne zákony, ale i nesmierne zábavné a s charismatickým hlavným hereckým duom. Taký je Twister. V 90. rokoch sa námetom podobné jednoduché béčka točili s omnoho väčším nadšením (a zrejme aj talentom za kamerou) než je tomu dnes a tvorcovia vedeli pre koho daný film točia a čo chce divák vidieť. Hlúpe, zábavné, svižné, občas vtipné a s parádnymi trikmi- ukážkové béčko (natočené v áčkovom zázemí Hollywoodu). 70%

Elitní jednotka (2007)

Tak ja neviem. Asi to bude tým, že na tému slumov a ghett Ria de Janeiro som videl Mesto Bohov alebo že si nerobím žiadne ilúzie a dopredu som vedel ako to tam vyzerá, film ma ale v tomto smere nijako nešokoval (aj keď je smutné že niečo takéto v 21. storočí funguje). Čím sa film ešte odlišuje od ostatých akčných filmov je, že scenáristi a aj hlavné postavy sa nám snažia povedať, že zo situácie nie je iné východisko než poslať všetkých pod zem. Radikálne, kontroverzné, v závere s pár intenzívnejšími akčnými sekvenciami ale celkovo som čakal asi trochu viac. Lepšie 3* a 60%