Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Drama
  • Thriller

Recenze (1 402)

Země kůlů (2010)

Post apokalyptický upírsky horor natočený očividne za pomerne málo peňazí (dohľadal som to, ani nie milión: tak to naozaj pred tvorcami klobúk dole). Štýl road movie pripomenie Zombieland, ale v tomto svete by ste na rozdiel od Zombielandu nechceli byť ani sekundu. Je surový, temný, bezútešný, depresívny a túto atmosféru vie film na diváka bez problémov preniesť (a to aj tým, že film nikoho nešetrí a zomierajú muži, ženy, deti, tehotné ženy, starí, mladí, proste všetci). Nedostatok peňazí cítiť na menšom množstve akcie. Avšak keď už na strety s upírmi (na malý rozpočet pomerne kvalitné masky) príde, tak je to správne krvavé a drsné. A i vďaka menšej porcii akcie, o to viac funguje už spomínaná atmosféra a tiež strach o postavy. Nečakane ambiciózne a sympatické béčko. 70%

plakát

Interview s upírem (1994)

Brad Pitt postupne prichádza nato, že byť upírom a takmer nesmrteľným je vlastne prekliatie. Interview s upírom je typický gotický horor, čiže: minimum skutočného desu, dej odohrávajúci sa v minulosti, dôraz na atmosféru, veľa kostolov, cintorínov, hmly a tmy. Herecky nemám čo vytknúť (Tom Cruise tu má jednu z mála rolí kde predvádza plnohodnotný herecký výkon a jeho postava je pôsobivé monštrum), atmosféra funguje, krvi a upírskych motívov je dosť a zaujme i filozofická rovina o uvažovaní nad takouto formou existencie, čo bolo pomerne osviežujúce a len málo hororov ponúka presah, resp. myšlienku. 2 hodiny sú ale aj napriek tomu, že ide o film s obstojným príbehom veľa. Plus subjektívne: nepatrím medzi hardcore fanúšikov gotických hororov (tento je dokonca podľa mňa viac drámou než hororom) a mám rád trochu "akčnejšie" kúsky. 60%, lepšie 3* a spolu s Coppolovým Drakulom ďalší významný upírsky horor 90.rokov, z ktorého som nebol tak nadšený ako by som podľa hodnotenia mal byť.

Premiantka (2024)

Sľubný námet, ktorý zostal nevyužitý a po pozretí netuším, čo chcela režisérka filmom povedať, resp. čim ma chcela ako diváka zaujať. Zo zvádzania a vzájomného iskrenia medzi hlavnými postavami nič nebolo (jeden bozk je všetko, čo sme dostali). Z hľadiska ujmy na zdraví alebo škaredých udalostí sa tiež nič nestane. A ešte nesmiem zabudnúť na koniec, kde som čakal na ukončenie príbehu, resp. odpovede na otázky ktoré z nejasne rozprávaného príbehu vyplývajú a dostal som... šokujúco znova nič. Vo výsledku teda platí, že kto videl trailer, akoby videl celý film. Nefunguje to ako erotický triler ani ako triler o pomste, nedozvieme sa prečo Ortega robí čo robí, aké sú z toho dôsledky pre obe strany ani ako sa ich vzťah vyriešil. Fakt nádhera. Vo výsledku sa dá pochváliť len výkon Jenny Ortega, ktorá potvrdzuje že v budúcnosti má na to byť hereckou hviezdou prvej ligy. Nebyť nej, tak by Premiantka skončila ako TV film niekde na TV Doma a nie v kine. 40%

plakát

Dycky Sunderland - Série 3 (2024) (série)

Nie, že by som konečne úspech Sunderlandu neprial, akosi som ho však nedokázal plne precítiť. Všetko v tejto sérii je totiž veľmi skratkovité, uponáhľané a zjednodušené. Skrátka, bolo to zbúchané stopáž 2 hodín je žalostne málo. Ak by som to bral ako dodatok k 2 sériám tak fajn. Ak by som nato nahliadal ako na plnohodnotnú sériu, tak je o triedu slabšia než prvé dve. 3*

plakát

Agent bez minulosti (2002)

Je mi ľúto, ale ja na Bourneovskej sérii nevidím nič svetoborného za čo by som mal dávať nadpriemerné hodnotenie. Ide o klasický špiónsky triler s jednoduchým dejom, na tú dobu inovatívny len v tom, že priniesol realistickejšie, kontaktnejšie a kvalitnejšie bitky (v porovnaní napr. s vtedajšími bondovkami). Matt Damon mi do tohto typu postavy nesedí a aj keď som film dopozeral bez väčších pasáží nudy, nijako extra som si ho neužíval. V mojich očiach len priemer na jedno pozretie. 55%

Confidential Informant (2023)

Béčko od exrežiséra Seagaloviek s príbehom, ktorý nie je tak nudný a otrepaný ako u väčšiny béčok býva zvykom. Stále to však je béčko a nuda sa občas dostaví a dialógy nie sú najlepšie. Ako asi u každého béčka s Melom Gibsonom aj teraz sa musím opakovať- jeho je na podobné projekty škoda, pretože herecky by mal na to hrať v lepších projektoch než je Confidential Informant. 40%

plakát

Argylle: Tajný agent (2024)

Pre tentoraz sa Matthew Vaughn príliš utrhol z reťaze. Pri pohľade na Argylle je jasné, že ide o jeho tvorbu- vizuál je pôsobivý, akcia plná spomaľovačiek, štýlovo natočená a typicky Vaughnovská, soundtrack starých hitov šlape, film je plný nápadov a rozhodne nie je ľahko zameniteľný s inými. Ale všetko (dej, zvraty v ňom, akcia) je strašne prestrelené, uletené a až príliš odtrhnuté od reality. Herecké obsadenie je nabušené známymi tvárami, ale málo z nich dokáže vyslovene strhnúť. Medzi kandidátmi na najlepšiu a najpamätnejšiu postavu je kocúr Alfie (u ktorého mám navyše silné podozrenie že bol väčšinu času CGI), takže asi toľko k tomu. Regulérny prúser je Bryce Dallas Howard v hlavnej úlohe, ktorej som jej postavu neveril ani sekundu, aspoň že jej parťák Sam Rockwell zachraňuje čo sa dá. Cameá (Dua Lipa,Cena,Sam Jackson) a ostatní herci ujdú ale nestrhnú, keďže poväčšine nemajú čo hrať. Ako blbina na výplach mozgu a odreagovanie okej, pri niektorých scénach v závere (tanec spojený so streľbou, či krasokorčuľovanie na rope) som ale fakt myslel že tomu naparím 2* a film totálne vyhejtujem. 50% PS: asi najslabší Vaughnov film v režisérskej kariére

Ďáblův advokát (1997)

"Márnivosť, môj najobľúbenejší..."  Mladučký Keanu Reeves, nádherná Charlize Theron a démonický Al Pacino, ktorý im spraví zo života peklo. Už úvodná súdna scéna zaujme, rozbeh je ale pomalší, film sa však rozbehne, mysteriózna atmosféra graduje, Keanu Reeves a Charlize Theron sa prepadávajú do šialenstva hlbšie a hlbšie a záverečné vyvrcholenie a pokec Al Pacina s Keanu Reevesom patrí medzi jedny z mojich najobľúbenejších filmových pasáží vôbec. Výborný scenár a fantastické herecké výkony na čele s Pacinom, ktorý predvádza za mňa oscarový výkon a najlepšie herecké stvárnenie Diabla aké som videl, robia z Diablovho advokáta film ktorý ťažko k niečomu prirovnať a ďalšiu pamätnú trilerovu klasiku 90.rokov. Takéto filmy sa už dnes skrátka netočia... 100%

plakát

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Štvorka je braná pomerne kriticky a považovaná za najslabší diel, ja som s ňou v kine nemal žiadny problém a od trojky mi prišla o kus lepšia. Ide o typický oddychový dobrodružný blockbuster, ktorý stojí na pilieroch, ktoré sa v minulosti ukázali ako úspešné: hláškujúci Depp, Zimmerova zvučka, veľkolepá výprava, dostatok kvalitnej akcie. Dej s večným prameňom mladosti a morskými pannami mi prišiel zaujímavý, noví herci Penelope Cruz a Ian McShane zapadli a osobne nemám filmu čo vytýkať a 5* dávam s kľudným svedomím aj napriek tomu, že film neprichádza s ničím extra novým a že prvýkrát za kamerou nestál Gore Verbinski. 90%

Není čas zemřít (2021)

Po nevýraznom Spectre až nečakane vydarená bondovská rozlúčka Daniela Craiga, v závere aj s mierne (ne)príjemným prekvapením. 90%