Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Komedie
  • Drama
  • Thriller

plakát

Noční můra v Elm Street 3: Bojovníci ze sna (1987)

Vrátil sa Wes Craven (i keď iba ako scenárista) i Heather Langenkamp a je to poznať. 3ka je určite kvalitnejšia než dvojka a to najmä kvôli lepšiemu scenáru, atraktívnemu prostrediu, lepším hercom a v neposlednom rade aj tomu, že Freddy v snoch na rozdiel od 2ky (a podobne ako v 1ke) znova skutočne zabíja. A pri tom znova sype viaceré cool hlášky, je na pľace viac minút než v nepodarenom sequeli (keďže tu máme omnoho viac snových sekvencií než minule). Občas sa dostaví aj hororová atmosféra, no stále mám pocit, že jednotka bola v tomto ohľade ešte dusnejšia, nepríjemnejšia a zostáva neprekonaná. Som zvedavý čo 4ka. PS: tú digi smiešnu kostru v závere si mohli odpustiť. 60%

Podezřelá (2022)

Vizuál,kamera, jej prechody,strih- všetko je natočené kvalitne a vidno, že režisér má talent. Dejovo ma však Podozrivá absolútne nechytila. Je pravda, že film kombinuje podobne ako Parazit v sebe viacero žánrov od vzťahovej drámy cez krimi, komédiu,romantiku až po mysteriózny triler. No na rozdiel od oscarového prekvapenia tu proste tieto časté zmeny žánrov nefungujú a vo finálne to bol pre mňa jeden veľký mišmaš, ktorému som len sťažka vedel po celý čas venovať plnú pozornosť. Forma zvíťazila nad obsahom a pre mňa teda skôr pekne vyzerajúca nuda. 40%

plakát

Noční můra v Elm Street 2: Freddyho pomsta (1985)

Typická, učebnicová dvojka. Na rýchlo zbúchaná (rok po jednotke) a o triedu slabšia. Freddyho je málo, príbeh je viac menej skopírovaný z 1ky, napätie sa absolútne vytratilo (a naopak viaceré úmrtia i trýznenia ako napríklad vystreľujúce lopty či výprask uterákom sú skôr na smiech), hlavný hrdina pôsobí ako z béčkového filmu a podľa môjho názoru dosť prehráva. Praktické efekty ušli a to je asi tak všetko. Nepodarok, ktorému chýba: viac Freddyho, jeho hlášok a čo je najhlavnejšie: hororovej,dusnej atmosféry. PS: aspoň úvodná a záverečná scéna s autobusom stáli zato. 40%

Čarodějky (1996)

Neve Campbell a Skeet Ulrich vo svojom druhom a omnoho menej známom horore z roku 1996. Aj keď nie v hlavných úlohách ako tomu bolo vo Vreskote... Čarodejnice majú na svoju dobu pomerne kvalitné efekty, netradičnú čarodejnícku zápletku s posolstvom: všetky naše činy majú dôsledky ktoré musíme znášať a rôznorodé výkony hercov (Fairuza Balk ako záporáčka sem neuveriteľne svojim zjavom sadla, Neve Campbell aj ostatné vedľajšie charaktery boli tiež v pohode, no hlavná hrdinka mi osobne svojim herectvom prišla slabá). Celkovo je príbeh o 4 tínedžerkách outsiderkách ktoré nabrali čarodejnícke schopnosti ktoré tak trochu zneužívajú  nie zrovna na pozitívne skutky v pohode jednohubkou. 60% tomu vlastne presne pasuje...

Třináct životů (2022)

Kvalitne odrozprávané, zahrané a natočené v exteriéroch ktoré sú až na nerozoznanie od skutočnej jaskyne,Thajska atď... Jediné čo mi kazilo zážitok, je že záchranu chlapcov som pomerne intenzívne sledoval pred 4 rokmi v reálnom svete, t.j. som presne poznal celý vývoj deja od začiatku po koniec aj s výsledkom. Inak však nemám na čo nadávať: príbeh je to silný, rozhodne stál za sfilmovanie (keďže výsledok toho celého sa skutočne dá považovať za malý zázrak), tvorcovia si na filme dali záležať a výsledok je určite dôstojným spracovaním tejto skoro tragédie. Len ako hovorím: napätý som nebol ani na moment. U mňa lepšie 3*, ten kto nebude dopredu vedieť o čom je vo filme reč si určite nejakú tú hviezdu (y) pridá. 60%

Fall (2022)

Na daný jednoduchý námet (dve mladé influencerky z Insta lezú na televíznu vež na ktorej vrchole uviaznu) z toho Scott Mann a spol. vytrieskali asi maximum. Nemám strach z výšok ale tu mi viackrát pri sledovaní bolo z výšok fyzicky nepríjemne, natočené je to po technickej stránke( aj napriek menšiemu budgetu) výborne. Postavy sú adrenalínové nadšenkyne, podľa toho sa aj správajú a poteší tiež že nie sú to úplne kravy a dá sa im fandiť. Pozadie jednotlivých postáv je samozrejme zjednodušené, no osobne takýto film nepozerám pre zamotaný scenár. Dievčatá( a ani divák) sa po uviaznutí hore rozhodne nenudia, skoro stále sa niečo deje a navyše si tvorcovia dovolili v závere aj maličký zvrat, ktorý by som pri takto dejovo jednoduchom filme nečakal takže za to palec hore. Scott Mann ma znova presvedčil, že aj napriek tomu, že netočí hollywoodske trháky za stovky milióny ale len lepšie béčka tak zatiaľ každý kúsok v jeho režijnej filmografii je kvalitný film ktorý u mňa minimálne 4* znikasuje. Fall nie je výnimkou- 75% a kvalitné remeslo.

Small World (2021)

Moja tretia skúsenosť s Patrykom Vegom a tretí krát za plný počet. Nepríjemný a znepokojivý výlet do sveta obchodu s bielym mäsom a detskou pornografiou, ktorý slabšie povahy určite len tak ľahko nepredýchajú. Herci super (u mňa vedie Julia Wieniawa-Narkiewicz v roli dospelého dievčatka), atmosféra znepokojivá až no. Poľské 8MM našťastie nejde až do takých explicitných zobrazení a detailov ako napr. Srbský film, no paradoxne náznaky a scény bez zobrazenia konkrétnych aktov a zverstiev ako napríklad: návšteva súkromnej akcie v kaštieli, či zvádzanie policajta zachráneným dievčatkom zostanú v pamäti dlhšie než tie, kde máme tieto zverstvá reálne ukázané. Jeden z najlepších trilerov na danú tému aký som videl, aj keď príjemná skúsenosť to nebola a druhý krát sa k tomu už zrejme vracať nebudem. 95%

plakát

Šťastně až do smrti (2022)

Pred 10 rokmi by som písal, že ide o triler plný nečakaných zvratov, dnes väčšina z nich pôsobí predvídateľne. Zlý film však Loving Adults nie je, že ide o film z Dánska cítiť (v dobrom slova zmysle), odohrané aj natočené to je plne profesionálne. Na jedno pozretie absolútne postačujúci triler, ktorý od vyššieho hodnotenia zrazilo len to že ma ničím za svoju stopáž extra neprekvapil ani nestrhol a tým, že záver bol podľa mňa už zvratmi predsa len až príliš prekombinovaný. 55-60%

Wrong Place (2022)

Veľká slabota aj na pomery novodobých Willisoviek. Stokrát videný predvídateľný príbeh bez väčšieho prekvapenia, nevýrazní herci, chabí záporáci, nulové napätie, hnusné CGI streľby ako z Asylum filmov, technická stránka na úrovni televízneho filmu. Willis má síce pomerne veľkú úlohu, no filmu je to paradoxne viac na škodu než na úžitok keďže zdravotne už Bruce nevyzerá najlepšie ( takmer celý film odohral s 1 výrazom a režisér si viackrát aj v krátkych scénach s ním pomáhal častými strihmi). Chcel by som niečo pochváliť, ale s výnimkou postavy černošského šerifa, ktorý dokáže aspoň miestami pobaviť, vlastne nie je čo. 1* a 15%

Hot Seat (2022)

Hnusný CGI výbuch v úvode neveštil nič dobré a hlavne predpovedal, že sa budeme pohybovať v béčkových vodách. S pribúdajúcimi minútami sa však dojem z filmu mierne vylepšil a viacmenej som s ním nemal žiaden zásadný problém. Príbeh je v pohode, Kevin Dillon nie je žiadny veľký herec ale tuná ma vo svojej hlavnej role nijako neurazil, Mel Gibson si svoju postavu vychutnáva a znova( tak ako posledné 2-3 roky v každom béčku) ukazuje že má určite na viac. Jedine Shannen Doherty postava veliteľky zásahovky príliš nesadla. Hot Seat určite nie je bez chýb, na druhej strane v rámci béčok čo som tento rok videl mi prišlo ako jedno z tých podarenejších. Kto chce, tak si v ňom chybičky krásy bezpochyby nájde. Ja som sa prispôsobil tomu že sledujem béčko a nie kinofilm a Hot Seat mi vôbec neprišiel tak tragický ako tvrdí tunajšie hodnotenie. Slabší priemer. 50%

Ovládací panel