Obřezané

Dokumentární / Krátkometrážní

Česko / Keňa, 2011, 40 min

Miroslav Hrdý

Robert Jíša

"A co se stane s odřezanou tkání?" - "No co bychom s tím tak dělaly? Postarají se o to psi z vesnice nebo to hodíme do buše hyenám."(11.3.2013)

Tematicky lehce nekoncentrované pojetí. Dabing občas s podtónem bulvární zábavnosti by si zasloužil více pozornosti. Přesto dokument naznačuje mírný pokrok v tomto kulturním jevu. "Jak je to doopravdy, nikdo kontrolovat nebude." 3-4*(11.3.2013)

Příliš mnoho témat na malém prostoru. Ženské obřízky, bílé Massajky, edukace, nezávislost, sex před obřezáním a po... Vrchol je proslov místního chlápka s vejškou, kterej sežral Šalamounový hovno a protože má obřezanou manželku, tak ví, že ona je šťastná, ale na západě i přes neobřezání jsou ženy neuspokojené. Takže tím se to vlastně vysvětluje. Co na tom, že minimálně tři dny trvá, než se zahojí obřezaná po sexu s manželem?(2.1.2015)

70%(6.4.2013)

Když při letošní návštěvě v Afrce Barack Obama keňským představitelům vytkl ženskou obřízku, naštvalo mě to. Obřízka u žen není záležitostí národní. Je záležitostí kmenovou. Týká se 3 či 4 kmenů, které představují pár procent keňské populace. Jedná se o kmeny velmi zranitelné, protože jsou posledními skupinami na světě, které zvládají odolat překotným změnám spojených s modernizací. Bohužel obřízka patří k jejich staletým tradicím. Tuto tradici je třeba změnit, nejde to však ze dne na den, nejde ji změnit násilím, opovržením ani zákony. Lze ji změnit vzděláním, důrazem na práva žen a ekonomickou soběstačnost a hlavně velkou dávkou trpělivosti. Jsem si však vědoma, že víc než o zvyky a tradice tady jde o životy žen. I kdybych si toho nebyla vědoma, vidět domorodou specialistku na obřezavání, kterak do ruky bere žiletku, nesmyslné a dechberoucí krutosti vás rychle přiblíží, takže... Chci tím říct, že proti tradici se těžko bojuje a že z pohodlí našich příbytků se snadno kritizuje, lidem tam je však třeba nabídnout alternativu. Jako dělá Asante Kenya. Co však Barack Obama tváří v tvář svému keňskému protějšku nezmínil, je stagnující ekonomika jdoucí ruku v ruce s nezměrnou korupcí. Možná proto, že by to nebyla politicky přijatelná kritika, možná proto, že s korupcí se bojuje ještě mnohem hůře než s obřízkou. Přesto mlčet o tom je pokrytectví, je to odvádět pozornost k těm slabým, jež se v rychle měnící době svých tradic holt zuby nehty drží a vystavovat je nepochopení, opovržení a perzekuci. Jde o to chápat obřízku v širším kontextu a zaměřovat se taky na věci, jež mají dopad na celou společnost a které dokumenty jako tento často pomíjí. Jde o to nejen kritizovat, ale hledat způsoby!(28.9.2015)