• hygienik
    *****

    "Učinil jsem závažné rozhodnutí. Až začne tát, odjedeme do Belgie." Rozhodne patriarcha rodiny kdesi na tureckom vidieku. A my sledujeme osudy jeho príbuzných o pár rokov neskôr ako sa rvú so životom. Islam kontra liberalizmus, multikulturalizmus kontra konzervativizmus a láska a sex kontra rodinné a kultúrne štandardy nie len na"zaostalej" tureckej ale aj "pokrokovej" vlámskej strane. Film kĺže po povrchu a balancuje na hrane "multi- kulty klišé", čo je paradoxne jeho výhodou. Svet hlboko neanalyzuje, posúva sa, situačne, cez jadrné a celkom vtipné dialógy, ktoré mi občas evokovali Kaurismakiho drsný humor. A plus k tomu moja obľúbená holandčina - diamant germánskych jazykov. Objektívne to nie je žiadny kinematografický skvost, ale moju dušu potešil, to stačí.(13.12.2011)

  • Aky
    ***

    Zase tak moc mne to nezaujalo. Spíše než echtovní drama se mi to jevilo jako naučný příběh o rozdílnosti kultur v samojediné Evropě. Základní příběh je velmi povrchně zpracované trápení s tím, že jednou on nechce ji, pak zase ona jeho a opačně... Nic, ani osudy dalších postav, byť pěkně po ději rozestavěných, nejde do hloubky, působí to celkově jako opravdu skutečný příběh, ke kterému filmový kumšt moc nepřidal.(9.9.2012)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace