Reklama

Reklama

1942

(festivalový název)
  • Čína Yi jiu si er (více)

Po katastrofálním letním suchu vypukl v Číně v provincii Henan během zimy 1942 hladomor. Na hranicích Henanu navíc stojí japonská armáda, která se chystá na ofenzivu. Čínská vláda však před problémem zavírá oči a je připravena provincii obětovat. Kvůli hladu a blížící se válce tak oblast opouštějí stovky tisíc lidí, aby se pokusily přežít jinde. Bez vlastních zásob a organizované centrální pomoci se však jejich pouť za spásou mění na cestu do záhuby. (Sykon)

(více)

Videa (1)

Recenze (30)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Pod čínským válečným filmem z roku 2012 s číslem 1942 v názvu jsem si představoval věru cosi jiného než to čeho se mi dostalo. O to více to na mne dopadlo, o to drtivější měl film účinek. Vůbec jsem nic netušil o žádném hladomoru toho roku v Číně a nic mi ani neříká provincie Che-nan. Tuším, že v tom samém roce bylo velké sucho spojené s hladomorem na Ukrajině.. to je ale tak vše. Nebýt těch náletů bombardérů Betty a Zer na kolony uprchlíků a nebýt sem tam střih do nějakého toho města, film mohl být klidně ze středověku. Hladoví převážně rolníci se v dlouhých kolonách táhnou od čerta k ďáblu, ti bohatší s dvoukoláky a nějakým tím majetkem a potravinami, než je nakonec také odhodí a jdou jen o holi. Nemocní, staří a děti umírají jako první... Otrhaní hladoví lidé schopní za misku prosa čehokoliv se plouží od jednoho opevněného města stále ještě středověkými hradbami k druhému aby si vyslechli, že nebudou vpuštěni a mají táhnout dál. Cestou proudy uprchlíků potkávají jiné proudy z jiných míst, dozvídají se, že i tam a tam (často v místě kam měli namířeno) je situace stejná a tak se plouží dál a dál a celé rodiny při tomto ploužení postupně hynou, když už dojde i mletá kůra na polévku... A do toho všeho špatně organizovaná čínská armáda se svými vlastními potřebami zásob, protože Japonská vojska se od hranic valí Čínou jako buldozer... Někde se proudy uprchlíků a vojska na cestách mísí což zavdává důvody japonskému letectvu k náletům na kolony a k neskutečným masakrům, z jejichž téměř reálného ztvárnění vám bude opravdu zle... Neskutečný film. Čína to měla za druhé světové války opravdu těžké. Když si ty osudy jedné rodiny člověk převede na tu svojí, když si to představí...je mu zle. A tam zemřelo několik milionů lidí hlady. Jen tak na cestě nikam. Když jsem tak film zapnul s křupavými česnekovými bake rolls v mističce v domnění, že uvidím pořádnou porci válečné akce odněkud z Pacifiku, přešla mně na ně úplně chuť. Nekecám ! Velmi oceňuji, že ačkoliv je film doslova prošpikován smrtí, utrpením a umíráním, tvůrci se vyhnuli asijskému afektu a přehrávání a díky tomu je film neskutečně realistický. Tady nemohu jinak, dávám za 5 hvězd. * * * * * ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Moje proso!, predal som kvôli nemu svoju ženu!..." Zaujímavý pohľad na vojnový rok 1942 v Číne, kde vypukol veľký hladomor. V čínskom filme určte prekvapia mená ako A. Brody či T. Robibns. Reakcie čínskych predstaviteľov, ktorí situáciu mohli vyriešiť, presne zodpovedá ich pohodliu odkiaľ svoje nezmyselné rozkazy vydávali a to všetko bez toho, aby o celej veci vôbec niečo vedeli. Scény japonského bombardovania sú skvelé, detonácie a explózie majú šťavu. Prakticky po celý film sledujeme putujúcu kolónu Číňanov, ktorí bezmocne kráčajú z jednej čínskej provincie do druhej v nádeji, že tam sa budú mať lepšie. Pomoc im nečakane ponúkne nepriateľské Japonsko, ktorí presne vedeli čo robia. "Sú to nepriatelia, ale predovšetkým sú to ľudia..." Počas filmu vám mnohokrát napadne myšlienka akú cenu má ľudský život. Po skončení filmu som na chvíľu pozrel na svoju manželku, ktorá už bola v hladine alfa a uvažoval som, či má väčšiu cenu ako dve vrecká múky...70%. ()

Reklama

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Smutný film s velkým množstvím postav, které je občas pro Evropana těžké rozeznat. Jinak se tu čínští tvůrci celkem dokázali oprotit od propagandy, přišlo mi to docela věrohodné a najdete tu dost scén, které jsou velmi silné... Během hladomoru a války člověk udělá pro přežití i hodně zlé věci. Ačkoli se tu o hladomoru dozvíte i shora - politici, vojáci, elita, nejsilnější část filmu se věnuje těm chudákům, kteří se snaží nějak zachránit sebe a své blízké. I kdyby to znamenalo některé z nich prodat za rýži... Jinak pro mne nejsilnější moment filmu je téměř na konci, kdy se ukáže, že pro někoho může mít jedna malá hračka spojená se vzpomínkou cenu života. ()

Fr 

všechny recenze uživatele

,,POKUD JE MOŽNÉ VYBRAT SI, KDO BUDE HLADOVĚT... SMRT UPRCHLÍKŮ NÁM VÁLKU NEPROHRAJE. VOJÁCI UMÍRAJÍCÍ HLADEM UŽ OVŠEM ANO.“...... /// 1942. Sucho a hlad. A navíc ,,za dveřma“ ty kurvy šikmooký – Japonci. Film mapuje cca 106 dní pochodu na příkladu několika vybranejch jedinců, přibližuje politický pozadí (zákulisní machinace) války a surově říká, jak umně čínská vláda ,,přehrála“ svůj problém na Japonce, kterej oni s radostí ,,řešili“. Není opomenut (pro vládu) potížistickej novinář Theodore Harold White (sympatickej Brody) ani role církve (aby si mohl štěknout i Robbins). Hodnověrnej historickej (velko)film o další události Druhý světový, kterou si z dějepisu nepamatuju. Pravda je, že člověk nemá většinu času pocit, že sleduje něco převelice vyjímečnýho. ,,Jen“ dramatický osudy (vo tom kurva žádná), do kterých se promítlo spojení hladomoru, války a politiků, pro který člověk neznamená nic. 3* se mi zdaj strašně nespravedlivý. Nejen kvůli příběhu, ale i provedení. A když dostanou víc prostoru i Japonci – prase aby se v těch žlutejch povahách vyznalo…. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou napsal Liu Zhenyun číst nebudu. 2.) Zjistím, kolik asi tak statisticky umře Číňanů, když jich je 30 mega hladovejch. 3.) Thx za titule ,,trasprd“ a ,,moi.caterine“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *** ()

sniper18 

všechny recenze uživatele

Je to dosť dobrá vojnovo ladená dráma. Má vydarený príbeh o dvoch rodinách, ktoré sú spolu s mnohými inými nútené opustiť svoje domovy a vydať sa na dlhú cestu za lepším životom, pretože ich provinciu už dlho trápi sucho, čo spôsobilo ťažký hladomor a navyše práve postupuje aj japonská armáda, čo celú ťažkú situáciu ešte viac komplikuje. A tak sa na dlhej a náročnej ceste snažia vydržať, lenže problémy čakajú na každom kroku a navyše si ani nikto nemôže byť istý, či vôbec ten správny cieľ cesty existuje. So spracovaním som spokojný, už od začiatku to začne vyzerať na zaujímavý film, keďže podobná tématika nie je vo filmoch až tak často využívaná a to sa aj splní. Jediným čiastočným záporom v rámci deja je to, že ešte pred polovicou cítiť, že sa už vyčerpala väčšina tých výraznejších príbehových prvkov, takže už sa to len nesie v podobnom štýle až do konca, ale aj tak sa po celý čas je na čo pozerať. Chválim, že je tu celá situácia podaná aj z celkového hľadiska, takže svoj priestor má aj politika a armáda, navyše to celé osvieži aj účasť zahraničného reportéra, ale aj tak to najzaujímavejšie predstavuje samotný pochod, ktorý obsahovo pôsobí skutočne až príliš kruto. Neustále problémy s jedlom, postupné umieranie členov rodiny, nutnosť zbaviť sa domácich miláčikov, k tomu zlodeji, vojaci, či už na vlastnej alebo aj nepriateľskej strane, tých problémov je príliš moc, takže táto dĺžka nie je rozhodne žiadny problém ani na okamih som sa nenudil. Nejakej výraznejšie akcie tu až tak moc nie je, čo ma ale ani nemrzí, keďže príbeh si vystačí aj bez toho, ale aj tak sa tu nájde niekoľko perfektne podaných veľkolepých náletov a musím spomenúť aj jednu likvidáciu japonským dôstojníkom, to sa len tak nevidí. Herecké obsadenie nie je zlé, ale ani moc výnimočné. Síce asi bolo zámerom postavy obsadiť málo známymi hercami, aby bolo skutočne cítiť, že sa jedná o obyčajných ľudí, ale aj tak by som ocenil viac výraznejších hercov. Tie postavy, ktoré najviac vynikajú sú obsadené dobre, najviac ma potešili Hanyu Zhang v úlohe farára, Daoming Chen ako známy generál Chiang Kai-shek a bavili ma aj Adrien Brody a Tim Robbins v úlohách reportéra a farára, ale práve tie dve rodiny a ich známi, ktorí mali najviac priestoru mi už prišli len priemerné. Réžia a technická stránka zaostávajú len v pár detailoch, emócie aj napriek krutému obsahu až tak dobre nefungujú a aj pár efektov je slabších, ale to mi aj tak neskazilo dojem, stále je to vysoká kvalita. Takže Back to 1942 je vydarená vojnová dráma so skvelou tématikou a bez nejakého výraznejšieho záporu, takže určite odporúčam. 78% ()

Galerie (105)

Reklama

Reklama