Reklama

Reklama

1942

(festivalový název)
  • Čína Yi jiu si er (více)
Trailer

Obsahy(1)

Po katastrofálním letním suchu vypukl v Číně v provincii Henan během zimy 1942 hladomor. Na hranicích Henanu navíc stojí japonská armáda, která se chystá na ofenzivu. Čínská vláda však před problémem zavírá oči a je připravena provincii obětovat. Kvůli hladu a blížící se válce tak oblast opouštějí stovky tisíc lidí, aby se pokusily přežít jinde. Bez vlastních zásob a organizované centrální pomoci se však jejich pouť za spásou mění na cestu do záhuby. (Sykon)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (32)

Fr 

všechny recenze uživatele

,,POKUD JE MOŽNÉ VYBRAT SI, KDO BUDE HLADOVĚT... SMRT UPRCHLÍKŮ NÁM VÁLKU NEPROHRAJE. VOJÁCI UMÍRAJÍCÍ HLADEM UŽ OVŠEM ANO.“...... /// 1942. Sucho a hlad. A navíc ,,za dveřma“ ty kurvy šikmooký – Japonci. Film mapuje cca 106 dní pochodu na příkladu několika vybranejch jedinců, přibližuje politický pozadí (zákulisní machinace) války a surově říká, jak umně čínská vláda ,,přehrála“ svůj problém na Japonce, kterej oni s radostí ,,řešili“. Není opomenut (pro vládu) potížistickej novinář Theodore Harold White (sympatickej Brody) ani role církve (aby si mohl štěknout i Robbins). Hodnověrnej historickej (velko)film o další události Druhý světový, kterou si z dějepisu nepamatuju. Pravda je, že člověk nemá většinu času pocit, že sleduje něco převelice vyjímečnýho. ,,Jen“ dramatický osudy (vo tom kurva žádná), do kterých se promítlo spojení hladomoru, války a politiků, pro který člověk neznamená nic. 3* se mi zdaj strašně nespravedlivý. Nejen kvůli příběhu, ale i provedení. A když dostanou víc prostoru i Japonci – prase aby se v těch žlutejch povahách vyznalo…. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou napsal Liu Zhenyun číst nebudu. 2.) Zjistím, kolik asi tak statisticky umře Číňanů, když jich je 30 mega hladovejch. 3.) Thx za titule ,,trasprd“ a ,,moi.caterine“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ *** ()

gogo76 

všechny recenze uživatele

"Moje proso!, predal som kvôli nemu svoju ženu!..." Zaujímavý pohľad na vojnový rok 1942 v Číne, kde vypukol veľký hladomor. V čínskom filme určte prekvapia mená ako A. Brody či T. Robibns. Reakcie čínskych predstaviteľov, ktorí situáciu mohli vyriešiť, presne zodpovedá ich pohodliu odkiaľ svoje nezmyselné rozkazy vydávali a to všetko bez toho, aby o celej veci vôbec niečo vedeli. Scény japonského bombardovania sú skvelé, detonácie a explózie majú šťavu. Prakticky po celý film sledujeme putujúcu kolónu Číňanov, ktorí bezmocne kráčajú z jednej čínskej provincie do druhej v nádeji, že tam sa budú mať lepšie. Pomoc im nečakane ponúkne nepriateľské Japonsko, ktorí presne vedeli čo robia. "Sú to nepriatelia, ale predovšetkým sú to ľudia..." Počas filmu vám mnohokrát napadne myšlienka akú cenu má ľudský život. Po skončení filmu som na chvíľu pozrel na svoju manželku, ktorá už bola v hladine alfa a uvažoval som, či má väčšiu cenu ako dve vrecká múky...70%. ()

Reklama

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Druhá Čínsko – Japonská vojna trvala od roku 1937 až do 1945. Čína viedla obrannú vojnu až do 12.12.1941 kedy vyhlásila vojnu Japonsku a jeho spojencom. Tým sa ocitla po boku svojich spojencov USA, Veľkej Británie a Sovietskeho zväzu a tak sa táto miestna vojna stala svetovou. V Čine je 23 provincii a provincia Che–nan je najväčšou, leží v okolí Žltej rieky a vo vojnových rokoch 1938 až 1945 bola obsadená a pod správou Japoncov. Film mapuje 3 katastrofy v tejto provincii, obdobie sucha, nálet kobyliek a Japonskú agresiu. Hovorí príbeh 30 miliónov ľudí, ktorí za jedlom prešli 1012 km za 106 dní počas ktorého zahynulo viac ako 3 milióny ľudí. Dej filmu sa prelína 3 pásmami. Útek civilistov za potravou, akým spôsobom sa zachovala vláda Chiang Kai – sheka a úloha korenšpodenta časopisu Time pri záchranných operáciách v prospech hladujúcich. V skutočnosti film poukazuje, ako sa ľudia správali v priebehu utrpenia a hladu. Čo všetko sa dá ponúknuť za jedlo, dokonca aj osobná sloboda ale aj tradičná čínska rodinná etika. Je to zároveň aj skutočnou udalosťou o vládnej korupcii, byrokracii s úžasným spôsobom vyrozprávanou históriou. Ide o výborný film, ktorý nás núti premýšľať o tom, čo je najdôležitejšie v živote ľudí keď čelia katastrofám. A nemusí to byť len vojna. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Pod čínským válečným filmem z roku 2012 s číslem 1942 v názvu jsem si představoval věru cosi jiného než to čeho se mi dostalo. O to více to na mne dopadlo, o to drtivější měl film účinek. Vůbec jsem nic netušil o žádném hladomoru toho roku v Číně a nic mi ani neříká provincie Che-nan. Tuším, že v tom samém roce bylo velké sucho spojené s hladomorem na Ukrajině.. to je ale tak vše. Nebýt těch náletů bombardérů Betty a Zer na kolony uprchlíků a nebýt sem tam střih do nějakého toho města, film mohl být klidně ze středověku. Hladoví převážně rolníci se v dlouhých kolonách táhnou od čerta k ďáblu, ti bohatší s dvoukoláky a nějakým tím majetkem a potravinami, než je nakonec také odhodí a jdou jen o holi. Nemocní, staří a děti umírají jako první... Otrhaní hladoví lidé schopní za misku prosa čehokoliv se plouží od jednoho opevněného města stále ještě středověkými hradbami k druhému aby si vyslechli, že nebudou vpuštěni a mají táhnout dál. Cestou proudy uprchlíků potkávají jiné proudy z jiných míst, dozvídají se, že i tam a tam (často v místě kam měli namířeno) je situace stejná a tak se plouží dál a dál a celé rodiny při tomto ploužení postupně hynou, když už dojde i mletá kůra na polévku... A do toho všeho špatně organizovaná čínská armáda se svými vlastními potřebami zásob, protože Japonská vojska se od hranic valí Čínou jako buldozer... Někde se proudy uprchlíků a vojska na cestách mísí což zavdává důvody japonskému letectvu k náletům na kolony a k neskutečným masakrům, z jejichž téměř reálného ztvárnění vám bude opravdu zle... Neskutečný film. Čína to měla za druhé světové války opravdu těžké. Když si ty osudy jedné rodiny člověk převede na tu svojí, když si to představí...je mu zle. A tam zemřelo několik milionů lidí hlady. Jen tak na cestě nikam. Když jsem tak film zapnul s křupavými česnekovými bake rolls v mističce v domnění, že uvidím pořádnou porci válečné akce odněkud z Pacifiku, přešla mně na ně úplně chuť. Nekecám ! Velmi oceňuji, že ačkoliv je film doslova prošpikován smrtí, utrpením a umíráním, tvůrci se vyhnuli asijskému afektu a přehrávání a díky tomu je film neskutečně realistický. Tady nemohu jinak, dávám za 5 hvězd. * * * * * ()

Ivoshek 

všechny recenze uživatele

Smutný film s velkým množstvím postav, které je občas pro Evropana těžké rozeznat. Jinak se tu čínští tvůrci celkem dokázali oprotit od propagandy, přišlo mi to docela věrohodné a najdete tu dost scén, které jsou velmi silné... Během hladomoru a války člověk udělá pro přežití i hodně zlé věci. Ačkoli se tu o hladomoru dozvíte i shora - politici, vojáci, elita, nejsilnější část filmu se věnuje těm chudákům, kteří se snaží nějak zachránit sebe a své blízké. I kdyby to znamenalo některé z nich prodat za rýži... Jinak pro mne nejsilnější moment filmu je téměř na konci, kdy se ukáže, že pro někoho může mít jedna malá hračka spojená se vzpomínkou cenu života. ()

Galerie (105)

Reklama

Reklama