Reklama

Reklama

Urbanized

  • Česko Urbanizováno (festivalový název) (více)
Trailer
USA / Velká Británie, 2011, 85 min

VOD (1)

Obsahy(1)

Urbanized, poslední z dílů trilogie dokumentů Garyho Hustwita o designu (po filmech Helvetica a Objectified), představuje řadu nejvýznamnějších světových architektů, územních plánovačů, autorů strategií a myslitelů, včetně jmen jako Sir Norman Foster, Oscar Niemeyer, Rem Koolhaas, Jan Gehl, Amanda Burden, Enrique Peñalosa, Alejandro Aravena a dalších. Opomenuti nejsou ani obdivuhodní obyvatelé, kteří se zasloužili o změny ve svém městě. Kdo má výsadu udávat tvar a tvář našich měst a jakým způsobem to dělá? Jaký vliv má vzhled a koncepce měst na naše životy? Dokument zkoumá širokou škálu urbanistických projektů ve dvanáctce měst napříč celou planetou, od iniciativ zasahujících do masivní infrastruktury až po dočasné zásahy. Urbanized tak otevírá globální diskuzi o budoucnosti našich měst. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (23)

kaylin 

všechny recenze uživatele

Nejsem zrovna z těch lidí, kteří znají každého architekta, ale myslím, že dokážu ocenit, když je budova zajímavá, když má pěkné prvky, když něčím vyniká. Tohle je ještě zajímavější pohled, který ukazuje, jak města rostou, ale také to, jak se smršťují. Najdete zde názory, které vás třeba nikdy nenapadly, ale stojí za to o nich přemýšlet. ()

Monoxid 

všechny recenze uživatele

Nejsem si tak úplně jistá, za jakým účelem tenhle dokument vznikl, ale řekla bych, že je to něco jako reklama na urbanismus. Jsou nám představeny některé problémy některých světových metropolí a některá jejich řešení. Tak v první půlce jsem se bála, že to bude nekritická oslava sociálního inženýrství, a o to víc mě „potěšilo“, když byly někde představeny dva naprosto rozdílné pohledy na věc, nebo nastíněný problém, jehož řešení rozděluje obyvatelstvo na dvě nenávistné poloviny. Ale poselství je jasné: Čím víc pohledů, tím lepší řešení. A (osobně jsem postřehla) necálovat soukromé výmysly pořád z veřejných peněz... Inu, století urbanismu je tu! (Btw., narozdíl od mnoha zde přítomných si nemyslím, že by to byl dokument pro odborníky a „ty, co se věnují urbanismu“. Ti, co se věnují urbanismu, mají o takových problémech načteno a nakoukáno mnohonásobně víc a ještě s teoretickým podkladem. Tohle je dokument pro laiky, protože právě běžných občanů se urbanismus dotýká nejblíž.) ()

Reklama

mcleod 

všechny recenze uživatele

Vcelku pěkný dokument představující projekty v různých městech světa, které měly přispět ke zkvalitnění jejich veřejného prostoru. Dokumentu však chyběla nějaká silnější jednotící linie, takto byl hodně rozkouskovaný. Na dokumentu mě tak hodně zaujalo pouze představení myšlenek starosty Bogoty. Ten na základě argumentu ústavou zaručené rovnosti přístupu státu ke všem obyvatelům podporuje výstavbu nových asfaltovaných cyklostezek, chodníků a propracovaného systému veřejné dopravy, které jsou potenciálně využitelné všemi obyvateli města, místo výstavby silnic pro privilegované obyvatele vlastnící auta (kteří tak musí jezdit bahnem). Inspirativní... ()

Zagros 

všechny recenze uživatele

Nedávno jsem viděl dokument Lidský rozměr, který se mi líbil tématem, myšlenkami i celkovým vyzněním, proto jsem si pustil i další podobný dokument s názvem Urbanized. Opět mě bavilo stejné téma (jak se města vypořádávají se stále vzrůstajícím počtem obyvatel), znovu jsem byl nadšen dobrými myšlenkami a především konkrétními skutky, které se pro obyčejné lidi dělají. Absolutorium zaslouží starosta Bogoty, který pozvedl místní MHD: nové autobusy, zastávky, více spojů a extra pruh v dopravě. Díky všem úpravám se člověk dostane s MHD pohodlněji, levněji a rychleji kam potřebuje. Taky se mi líbila jeho další myšlenka, kdy lidé dostali přednost před auty. Nejprve vybudoval cyklostezky, poté chodníky a auta zatím jezdí po polňačce (doslova!), než se najdou peníze i na silnice. :-) Všichni architekti a plánovači se už shodli na tom, že dopravní situaci a zácpy se nikdy a nikde nevyřešily postavením dalších silnic! To vždy vedlo jen k ještě větším zácpám. Řešení je jen jedno a velmi jednoduché, nepoužívat ve městech auta. K tomu musí být ovšem města přizpůsobena… viz Bogota a například Kodaň a jeho síť cyklostezek. V Evropě se máme ale skvěle. Problémy například v Bombaji jsou úplně jiné. Miliony lidí ve slumech… co s tím? Ale i tam dochází k pokroku. Prý se za posledních několik let snížil počet lidí na jeden záchod… z 900 na 600! :-) Oba dokumenty rád doporučuju, jen jsou už přes deset let staré, kdyby někdo věděl o něčem novějším… ()

Eonex 

všechny recenze uživatele

Ve snaze pojmout co nejvíce témat se nedostalo prostoru pro množství otázek, které by stály za zodpovězení. I když všechny zmíněné lokality pojí "problém", tak jelikož tento problém není shodný, schází jednotlivým částem filmu provázání. Jako by se jednalo o sérii drobounkých filmů ukazujících možná řešení urbanistických nedostatků světových metropolí. I tak se mi film líbil, mnohé myšlenky měly hloubku i případné širší uplatnění. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (1)

  • Architekti a občanská sdružení tento film promítali komunálním politikům z českých radnic. Stalo se tak například v Českých Budějovicích. (ondey)

Reklama

Reklama