Sbohem soudruzi (TV seriál)

• německý

Dokumentární

Německo / Francie / Rusko / Finsko, 2012, 6x52 min

Andrej Někrasov

Ines Thomsen

Vynikající dokument, jeden z nejlepších co jsem viděl. Na rozdíl od jiných upřednostňuje formu před obsahem. Ambice pojmout přes třicet let v šesti hodinách nakonec ani přílišnou hloubku nedovolila. Epizody jsou vedené zčásti jako filosofická a zčásti jako nostalgická debata. Otec, přesvědčený komunista a dcera přesvědčená demokratka porovnávají svůj pohled na východní blok. Obě role jsou napsané poutavě a i když se k žádnému definitivnímu závěru nedostanou, tak jejich filipika přináší spoustu zajímavých poznatků a věcí k zamyšlení.(12.1.2013)

Velmi slušnej dokument o době temna a jejím konci. Téma, o kterym vim hodně, ale i přesto se pár mezer v mejch znalostech doplnilo. Škoda, toho tříminutovýho zbytečnýho a opakujícího se úvodu, v prvním dílu by stačil ne? Celkově ta forma neni nic moc (nechápu, proč Němka mluví anglicky), stačilo by, aby to byl čistě komentovanej dokument, ty vložky "rozhovoru" akorát překáží. Ale obsahově výborný.(10.5.2012)

5. Rebélia: Televízia sa rozhodla odvysielať k príležitosti 17. novembra práve túto jednu časť seriálu, takže ho sledujem takmer od konca. Po uvoľnení v ZSSR vo forme perestrojky a glasnosti za Gorbačova sa to rýchlo prenášalo do všetkých socialistických krajín. Najviac pozornosti sa venuje Nemecku, ČSSR je trochu na okraji záujmu seriálu, uvidime len Havla a Dubčeka na pár minút. Aj v Ruskom seriáli sa otvorene priznáva zaujímavý moment, síce len pre prípad Rumunska s násilnou revolúciou, ale vidím to univerzálne, ako zložky štátnej bezpečnosti chceli postupne prevziať moc a maskovali to revolúciou. Inak seriál dáva ucelený obraz, podrobnejšie to asi nešlo, ak má byť o všetkom a o všetkých. (18.11.2016) 4. Precitnutie: Tento diel na mňa urobil silný dojem. Prvé prejavy nespokojnosti so sovietskym impériom prichádzajú nie od nás, z východnej Európy, ale z Estónska, Azerbajdžanu, Arménska a Gruzínska. Tam sa to začína lámať. Prvý raz sa objavuje na scéne Jeľcin. Film priblížil situáciu v Rumunsku, a to bola tiež silná káva, kam sa na to hrabala naša socialistická selanka. Zvažujem pri tomto seriáli plné hodnotenie, tak snáď o rok. (25.11.2017)(18.11.2016)

• adamulefa

Jednoducho mňa to nezaujalo. To, že som videl som prvý diel na Cinematiku aj za prítomnosti režiséra a celého štábu, primátora Piešťan a Božidary Turzonovovej na to nemalo, žiaden vplyv. Animované vsuvky, ktoré mali byť akože vtipné boli vložené podľa mňa dosť nasilu, takisto ako celá záležitosť s dievčinou a jej otcom, ktorá sa mi tam nehodila... A čo malo byť to s tým pauzovaním a opätovným púšťaním videa? Dosť mi to liezlo na nervy! Ach. Celkové spracovanie mi vadilo. Kvôli týmto chybám som sa nemohol naplno venovať priamo dokumentu a tomu čo chcel povedať. A to je škoda. Videl som kopec dokumentov o nežnej revolúcii, ale ani jeden priamo o rozpade CCCP. Keďže som nevidel všetky diely nehodnotím hviezdami, avšak musím povedať, že nemám moc chuť pokračovať s ďalšími dielmi. Cinematik 2012 (8.9.2012)

prozatím to docela ušlo - takže 1. díl *** a půl, příde mi to takové edukativní, pro školáky, ehm..není to uplně jednostranný, to asi fakt né...ale že by to šlo bůhvíjak..DO hloubky? no, já nevím, 6dílů není mnoho - podívejte se na 42 nebo kolik díl má mít Heydrich - kon. řešení, ikdyž jasně, kvalita dost kolísá.....ale tak dokumenty jsou spíše taková ilustrace, zbytek je třeba si dočíst :), máme tu nějaké ty zajmavosti....pestrý materiál...........2. díl ****, to už je mnohem lepší..(30.4.2012)

• - Tento projekt sa spracovával 2 roky. (T2)