Karlik Nos

• Sovětský svaz Карлик Нос

Na náměstí, kde trhovci nabízeli své zboží, jednoho dne přišla žena, kterou až dosud nikdo nikdy neviděl. Všichni se na ni dívali úkosem, protože měla hrb a velký, velikánský nos. Jenom zelinářka, u které koupila šest hlávek zelí, se k ní chovala vlídně a dokonce přikázala svému synovi Jakubovi, aby staré paní těžký koš odnesl domů. Stařenka bydlela v malém domku hodinu cesty od města. Jakubovi tak po cestě notně vyhládlo a rád snědl talíř výborné polévky, kterou mu stařenka nabídla; usnul a zdál se mu podivný sen. Zdálo se mu, že je jedním z morčat sloužících čarodějnici. Jaké bylo jeho překvapení, že sen nebyl snem, jeho služba navíc trvala sedm let. Čarodějnice Jakuba proměnila v ošklivého trpaslíka, kterého ani matka nepoznala. Nezbylo mu, než se ucházet o službu na zámku. Jakub zachránil život mluvící huse, která byla zakletou princeznou. Pak už zbývalo jenom najít způsob, jak zrušit dvojí zakletí.
Pohádka je natočena na motivy pohádky Wilhelma Hauffa O trpaslíku Nosovi. (Jezinka.Jezinka)

Jezinka.Jezinka

Pohádka O trpaslíku Nosovi v ruském provedení, ze kterého by Wilhelm Hauff musel mít nutně radost. Dokonale ponurá atmosféra trhu je něco, co by mě jako dítě přinutilo schovat se za skříň. Kuchtíci morčata a veverky jsou naprosto dokonalý kousek mistra maskéra. Je to jediná pohádka o které vím, že se v ní vyskytuje morče. Další věcí, co mě potěšila, je hudba, hlavně závěrečná písnička, kterou znám v jiné úpravě od Spirituál kvintetu (album Křídla holubic). ()

sator

Pohádka Wilhelma Hauffa německého spisovatele. Jakub, který byl zlý byl zaklet do podoby trpaslíka s dlouhým nosem. Nicméně, dostává šanci porozumět tomu proč se tak stalo i možnost jak kletbu zvrátit. ()