Made in Iceland

Island, 2011, 16 min

Režie:

Kamera:

Klara Harden

Krátký filmový počin, který vzniknul v létě roku 2011, kdy Klara Harden podnikla samostatnou 25denní výpravu napříč Islandem. Film byl natočen na Canon 550D a jedná se především o úchvatné záběry krajiny za doprovodu hudby.
Tracklist:
Mumford and Sons/ Awake my Soul
Fleet Foxes/ Blue Ridge Mountains
The Tallest Man on Earth/ Wild Hunt
Bon Iver/ Babys
Asteroid Galaxy Tour/ Sunshine Coolin' (Dragoni)

Rex Mundi

K filmu som sa dostala tak, že ma prekvapilo nízke hodnotenie DaviDa3141 a v jeho denníčku som našla odkaz na Vimeo. Netušila som, čo mohlo byť na krátkom dokumente také biedne, že si to zaslúži 2*. Ja sama nakoniec dávam len slušné 3, lebo ma Klara Harden tiež nijako neohromila :-) No nebolo to zlé, ako píšu aj iní, pekná príroda... veď Island je jedinečný. Nesadol mi však výber hudby, nie som fanúšikom rozdeľovania obrazu na štyri a mám radšej faktografické dokumenty, kde sa aj dozviem, na čo sa dívam. Tu to však nebolo účelom, preto tento aspekt musím tolerovať a uznať, že to bolo poetické a s individuálnym prístupom ;-) Jednoducho vizuálne zážitkovo orientovaný kraťas. Lepší priemer. ()

Radko

Človek a drsná krása prírody uprostred sopečných hôr Islandu. Odvaha slečny, trúfajúcej si na sólo prechod ostrovom je obdivuhodná rovnako ako zostrihaný výsledok jej putovania. Zaznamenáva typické znaky pulzujúco vzrušujúcej krajiny (sopečný prach, pustatina, divé rieky s kalnou vodou, vodopády, všadeprítomný vietor, občasné drevené chatky, ovce, termálne jazierka, brody, prekvapujúcu zeleň, kone, kvietky, absenciu značených turistických chodníkov, minimum ľudí a podobne). Všetky civilizačné nedostatky na druhej strane umocňujú pocit voľnosti v lone prírody, interakciu s krásami i ohavnosťami sveta navôkol, napríklad v podobe rozkladajúcich sa ovčích hláv. Všetko vnímané režisérkou v kontakte len s matkou Zemou. Všetci dobrí elfovia a trollovia stáli pri nej a tak to má byť. Drôty v jej ušiach tomu celému nesvedčali a sprievodná hudba mala od prírodnej mystiky Islandu tiež riadne ďaleko. Bolo to skôr v duchu sponzorsko adrenalínového pocitu odvážneho výkonu mladých individualistov s podivuhodne rovnakou turistickou výbavou. Celkove príjemný pocit z filmu nad týmito zvláštnosťami nakoniec zvíťazil. Hviezdu naviac pridávam za úchvatné zábery islandskej polárnej líšky. ()

juta

Krásná příroda, jednou bych se tam chtěl jet také podívat. Holka měla štěstí, že si tohle mohla zažít, i když je jasný, že občas to není procházka růžovou zahradou, ale za tu možnost vidět tu přírodu a různá zajimavá pohoří to stojí. ()