Yossi (festivalový název)

Eytan Fox

Itay Segal

Guy Raz

Keren Ann

Veľmi príjemné druhé stretnutie s Jožim. Stále je to hĺbavý chlapík, zaseknutý v zotrvačnom smútku za desať rokov mŕtvym Liorom /film Yossi & Jagger/. Bojí sa hľadať, dôverovať, jeho sebavedomie kleslo spolu s bruchom, ktoré si vybudoval popri lekárskej kariére. Vysporiada sa Joži s minulosťou, odstrihne ju, začne si užívať život, nájde novú lásku? Bude to znovu vojak? Spoiler: 5x áno. Rozprávanie pôsobí autenticky, izraelské prostredie je exotické a o to zaujímavejšie, hudba OK, produkcia na veľmi profesionálnej úrovni (vzhľadom na lacného predchodcu. Ktorý mal ale tromf v podaní očarujúceho Yehudu Leviho v úlohe Liora). Inšpiráciu Skrotenou horou (scéna s izbou mŕtveho milenca) trochu trápna, ale film ako celok stojí aj za viac pozretí /jeden a pol:/(29.1.2013)

Pokračovanie príbehu Yossiho nadväzujúceho na krátky film Yossi & Jager je príbehom Yossiho po 10 rokoch od smrti jeho priateľa. Stal sa kardiológom, ktorý všetok svoj čas venuje svojej práci. Náhodné stretnutie s Liorovou (Jagger) matkou v ňom rozprúdi vlnu spomienok, smútku a tápania, ktoré vedú k zvratu v jeho doterajšom živote. Film je však spracovaný veľmi presvedčivo iba vo fázach smútku a tápania najmú vďaka skvelému výkonu Ohada Knollera, časť premeny však až taká presvedčivá už nie je čo v konečnom dôsledku uberá filmu z jeho presvedčivosti. Ale na druhej strane ten happy end potešil :-)(5.1.2013)

Nechýbalo mu v mojich očiach a hlave veľa k štyrom hviezdičkám. Prvá polovica bola taká trochu nijaká, ale ak mala vykresliť nijaký Yossiho život, tak sa jej to podarilo. V niektorých momentoch to bolo pre mňa veľmi silné, zvláštne, keď som sa asociovala mužskou homosexuálnou postavou. A niekedy som mu tak veľmi rozumela, ako ani sebe nerozumiem. O existencie nejakej prvej časti či prológu či čo to bolo som nevedela, ale aj tak ma nejak neláka. (Filmový festival inakosti, Lumiere - 26.10.2013)(31.10.2013)

Musím povedať, príjemné prekvapenie nadviazať na mini film... Yossi je zlatý medvedík... Ale príbeh je slabý. :(( Ku ktorému rohu zájde, tam sa stratí... V krátkom čase iba neúspechy Yossiho... Trištvrte filmu tápe... Koniec akoby vnútený... A nemal som pocit, že bol Yossi šťastný... Ale klobúk dolu... Celý film som nemal pocit, že to herci hrajú...(28.12.2012)

Zatím jediný "teplý film", který ve mně dokázal vyvolat sympatie k hlavnímu hrdinovi. Kromě leitmotivu nevidím moc společného se Zkrocenou horou, kde mě pářící se bezprizorní kaubojové ve stanu spíš znechucovali. Yossi je inteligentní člověk smířený se svou orientací a vyrovnávající se i po letech se ztrátou blízké osoby, navíc je sympaticky stydlivý. Zobrazení homosexuála jako normálního chlapa namísto uječené spektakulární bukvy je určitě potěšující i pro všechy ty, kteří se prostě narodili 4procentní, ale nemají potřebu se předvádět, jen chtějí být sami sebou. Tempo filmu navíc slušně odsýpá a rozhodně nenudí, humor je milý. Izraelské reálie dodávají příběhu na atraktivitě. Další důkaz toho, že i v menších zemích vznikají super filmy, které si zaslouží pozornost a podporu.(18.3.2013)