Hon za ledem

USA, 2012, 76 min

Jeff Orlowski

Jeff Orlowski

J. Ralph

Nuž je mi ťažko na duši keď sledujem výroky tých tupých hláv, ktorí tvrdia, že je všetko v richtigu. A nepresvedčí ich nič. Bohužiaľ ich je väčšina. Preto nás nečaká ružová budúcnosť. Nejdem šíriť skepsu, ale pre fanúšikov globálnych zmien je tu ešte čosi lepšie - An Inconvenient Truth. Spánombohom planéta Zem..(3.12.2013)

Lidé si tyhle potopy a další katastrofy, kterým přispívají vlastníma rukama zaslouží a jediná škoda je jen ta, že to potkává většinou ty nesprávný lidi. Pokud co říkali v dokumentu o zvednutí hladiny oceánů je pravdivé a uskuteční se to, pak si to lidstvo téhle planety zaslouží, za chování, které projevují k této planetě. Je fakt, že každý jedinec přispívá k těmhle věcem, možná jen málo, ale přispívá a proto i kdyby každý člověk trošku popřemýšlel jak vlastně žije a pokusil se jen lehce omezit své blbé návyky, určitě by to tu bylo hezčí. Nechci tu být nějaký hlasatel do světa, ale je smutné, že většina lidí si tyhle fakty prostě neuvědomuje. Až se jednou ve zprávách namísto informací o jednom idiotovi co ukradne auto a jede na dálnici 200km/h a sejme 2 auta a nebo jak Karel Novák našel v lese rekordního hřiba budou dávat zprávy o reálných a mnohem vážnějších problémech, pak už bude pozdě něco dělat. Ty porovnání jak tu mizí míle ledu nejsou jen v tomhle dokumentu, je to naopak ve všech dobrých dokumentech, za což jsem vděčný. Velice obdivuji lidi, kteří tímhle žijí a obětují všechen čas a klidně i své zdraví, jen proto aby ukázali světu co se vlastně děje. Je smutné, že obětují zdraví pro tolik lidí kteří nad tímhle jen mávnou rukou a řeknou si to se mě netýká. No mohl bych pokračovat o téhle dnes už čím dál víc zkažené planetě, ale nemá to cenu, své srdíčko si můžu jít vylejvat klidně někam jinam, stejně je to každýmu šumák a nikd to tu číst nebude ;). Každopádně parádní záběry v dokumentu, spousta skvělých fotek a hlavně to člověku něco přinese a třeba i někomu otevře oči. Jediná nevýhoda je sehnání tohole dokumentu, byl jsem rád, že jsem vůbec sehnal video a ani anglické titulky nebyly možné, takže jsem to shlédnul z anglického odposlechu na takových dobrých 90%.(2.5.2013)

Že se ledy „pohnou“ bylo zřejmé a těžko to může někoho překvapit. Více než předmět zkoumání, tj. nežádoucí pohyb ledovců, je pozoruhodný a znepokojující fakt, že si toho nikdo nevšímá, resp. všímat nechce a skoro všichni raději zavírají oči, než by to řešili. Záběry moc pěkné, pointa alarmující, ale mohlo to mít větší švih, z dramaturgického hlediska tam jisté mezery jsou, proto jen za čtyři.(25.5.2014)

Geniální dokument otvírající nám konečně oči a to zdokumentováním reálné hrozby pro naši planetu, kterou hodně moderních vědců, klimatologů aj. podceňuje. Tání ledovců je problém, na který se autor James Balog zaměřil s takovou houževnatostí a zarputilostí, až riskoval i své zdraví, aby nám všem ukázal hrozbu, kterou úmyslně opomíjíme, zlehčujeme a popíráme. Ukazuje nám časové záběry, kvůli kterým instaloval fotoaparáty s časovými spouštěmi na ohrožená místa naší planety. Zdolával kvůli tomu ty nejtvrdší možné překážky, aby nám ukázal ústup gigantických ledovců a popřel tak demagogické žvásty lidí, kteří globální oteplování pořád berou na lehkou váhu a mažou nám med kolem pusy, popírají holý fakt, že naše planeta se mění díky našemu jednání, díky lidskému přičinění k horšímu. Mizení ledovcových masivů je tedy skutečné, děje se a my už ho nemůžeme zastavit. Během několika pár let zmizelo stejné množství ledovců, jako se nestalo za několik tisíciletí předtím. Moderní život lidí ničí planetu. Zvyšuje se poměr oxidu uhličitého v atmosféře, mění se klimatické podmínky na Zemi, dochází k přírodním katastrofám v mnohem větší měřítku, než tomu bylo před mnoha lety. Člověk nic nedělá, nic se nemění, všichni žijeme v iluzi, že se nemůže nic stát, že jde o hrozbu, která nemá aktuální váhu a naše životy jsou v bezpečí. Až uvidíte skutečné borcení ledovců, záběry, kde mizí ledovcová území velká, jak naše obří města do nenávratna, topí se ve vodách oceánů, možná si uvědomíte, že tahle hrozba je tady, je tu teď. Nestane se nic za tisíce let, děje se to právě nyní! Našim dětem po nás zůstane ohrožená planeta, lidé přijdou o značnou část území, které zatopí moře a oceány. Přijde hladomor, Země bude přelidněná, živočišné druhy vymřou následkem stěhování národů a jejich vymírání bude mnohem rychlejší, než dosud a to už nyní vymírá několik druhů ročně. Dokument vřele doporučuji našemu exprezidentovi Vaškovi Klausovi, který stejně, jako další hrdinové, kteří o problému nic neví, plkají do éteru zhovadilosti o globální bublině. Možná on pak vysvětlí našim dětem, jak jsme žili, ve vědomí, že se nic neděje, že jsme v bezpečí. Jamesovi Balogovi patří má úcta a respekt, tento mimo jiné vynikající fotograf a režisér je novodobým hrdinou, který jen nečinně nestojí a nepřihlíží, snaží se nám ukázat reálné nebezpečí, které už dosáhlo takového měřítka, že není cesty zpět. Svět, jaký známe již brzy skončí a není to jen apokalyptický žvást, je to holá skutečnost, podložená fakty.....bohužel.(22.12.2013)

Pravdu a nic než pravdu: Nějaké globální oteplování je mi šumák, ať už je způsobeno člověkem, nebo matičkou Gaiou. Protože sub specie aeternitatis je tenhle přírodní jev jenom prkotinka, minuta v životě Země, vteřina v životě Vesmíru, naše planeta si s ním jistě poradí a její biosféra se mu hravě přizpůsobí, ať už s námi a nebo bez nás. A navíc nevidím nic tak hrozného na tom, že Grónsko bude zase Zelenou zemí, kterou bylo někdy před tisícem let pro Leifa Erikssona a jeho hordu Vikingů. Jen nevím, proč se v dokumentu musí pořád zviditelňovat nějaký kašpar Balog a exhibovat se svými křupajícími koleny, když jinačí borec v Meru lezl po himálajské stěně v 6000 metrech s mozkovou mrtvicí a bez keců (ehm, on vlastně v tu chvíli nemohl moc mluvit...). Ale za ty kouzelné až mystické záběry z tající Arktidy filmovému štábu mnohokrát děkuju.(27.11.2016)

• - Dokument obsahuje scénu odlomení kusu ledovce Jakobshavn Glacier v Grónsku, která trvala 75 minut, což je nejdelší a zároveň největší případ lámání ledovce, odborně telení ledovce, který byl kdy zachycen na kameru. Z ledovce se odlomila masa o objemu asi 7,4 kubických kilometrů, přičemž bortící se kusy ledu dosahovaly výšky 90 až 120 metrů. (maseer2)