Na sever od slunce

(festivalový název)
  • Norsko Nordfor sola (více)
všechny plakáty

Inge a Jørn nejsou běžní surfaři. Spojení s vodou a přírodou se rozhodli prožít si až na dřeň. Na devět měsíců se usadili na opuštěné pláži ostrova u břehů Norska daleko za polárním kruhem, kde našli nejen perfektní vlny, ale také spousty naplavených odpadků. Na pláži chtějí zůstat, dokud neposbírají alespoň tunu toho, co sem dennodenně přináší moře ze vzdálených míst. Svůj životní styl odpovědných surfařů dotahují k dokonalosti i tím, že se živí levným prošlým jídlem a jejich dodávka jezdí na přepálený olej. Fantastické záběry přírody, dobrodružného surfování za polární noci i „běžného“ pobývání na pláži spojuje čirá radost ze života mimo civilizaci. Hrdinové filmu si však zároveň musí zajistit základní podmínky k přežití. (Jeden svět)

anillvap

Skvělý dokument o tom, čeho všeho je možné dosáhnout, vzdáme-li se pohodlí vlastního domova a vyrazíme za vyššími ideály daleko za severní polární kruh. Vlastně nepůsobí ani tolik jako dokument, ale spíše jako strhující příběh. Severský styl zpracování byl vždycky něčím výjimečný. Pro mě se jedná o jeden z nejvíce inspirativních filmařských počinů poslední doby. ()

sitans

To jim určitě žeru, v souladu s přírodou jsou nakupovat do samošky a na vánoce jedou domů pro zásoby a pořádně se nažrat a kameraman tam taky určitě nebyl hlady. ()

jezku

Norové jsou blázni, to už vím dlouho... a zrovna těmhle dvěma tohle dobrodružství strašně závidím. Taky bych si chtěla postavit takovou chatičku na pobřeží, i když je trochu smutné, co všechno vlastně na té pláži našli. Moc by mě zajímalo, ve které oblasti to byli. Trochu mě překvapilo, jaké množství prošlých potravin v těch obchodech při "nákupech" vždycky objevili. Ale jinak příroda tradičně dechberoucí, záběry z paraglidu a ze surfování v zimě mě dostaly. Jako manifestace toho, co všechno člověk dokáže vybudovat z něčeho, co ostatní vyhazují, a jak se dá žít i bez všech těch civilizačních vymožeností, to funguje skvěle. A hlavně proto, že je vidět, že to tvůrce dost bavilo. A teď mě omluvte, jdu si koupit letenky někam na sever... nebo že bych to vzala stopem? ()

Bogrant

Pokiaľ by sa toto rozhodol niekto spraviť na Slovensku, v najlepšom prípade ho vyhľadá len sociálka, dvaja nórsky mladíci si však povedali, že idú do toho. Takmer na rok sa usadiť niekde na opustenej pláži na severe krajiny, postaviť si provizórnu chatrč, surfovať v chladných vodách, ale hlavne začať okolie čistiť od odpadkov. Skvelý nápad, skvele zrealizovaný, dobre sa počúvajúci, nie len plný pubertálnychch kecov, ale priamo aj činov. Snaha sa cení. ()

paber778

Úžasné, co dodat.... Klukům se to fakt povedlo, vůbec to nevypadá jako dokument, natož pak amatérský. Když si navíc uvědomím, že kousek odtud (Kvalvik beach) jsem předloni byla - o důvod víc se tam vrátit.... Nedivila bych se, kdyby se toto místo stalo kultovním, stejně jako pláž z "Pláže". V každém případě, takových úchvatných opuštěných míst jsou v Norsku stovky. Dokonalé pro introverty. Naštěstí se tam nevyskytují turisté "jadranského typu" a doufám, že to tak zůstane navždy. ()