Na sever od slunce

(festivalový název)
  • Norsko Nordfor sola (více)
všechny plakáty

Inge a Jørn nejsou běžní surfaři. Spojení s vodou a přírodou se rozhodli prožít si až na dřeň. Na devět měsíců se usadili na opuštěné pláži ostrova u břehů Norska daleko za polárním kruhem, kde našli nejen perfektní vlny, ale také spousty naplavených odpadků. Na pláži chtějí zůstat, dokud neposbírají alespoň tunu toho, co sem dennodenně přináší moře ze vzdálených míst. Svůj životní styl odpovědných surfařů dotahují k dokonalosti i tím, že se živí levným prošlým jídlem a jejich dodávka jezdí na přepálený olej. Fantastické záběry přírody, dobrodružného surfování za polární noci i „běžného“ pobývání na pláži spojuje čirá radost ze života mimo civilizaci. Hrdinové filmu si však zároveň musí zajistit základní podmínky k přežití. (Jeden svět)

barteca

Dávám nejvíc- za nápad a jeho realizaci, originální přístup, skromnost, vytrvalost, statečnost, pracovitost. 8 z 10 mládežníků dnešní doby by tam uhynulo, zmákli to Jørn Nyseth Ranum, Inge Wegge, praví potomci Vikingů ( jejich farmářský soused se jmenoval JARL !). ()

gonga

Tak nevím, kluci byli jakože eko, všechno prý táhli na zádech v batohu, ale nakonec s sebou měli asi tunu věci včetně paraglide a snowboardů, jídlo si brali v supermarketu (nevím, je v Norsku zvykem vzít si vše, co najdete prošlé, bez placení?) a nakonec, ačkoliv kluci jezdí eko na olej, což až tak moc eko taky není, přiletí naprosto neeko helikoptéra a odveze asi 3 tuny odpadu, který na pláži bude za půlku roku znovu. Čili, jak zde někdo zmiňoval, jak je zde pěkně ukázáno, že každý může udělat kousek smysluplné práce, tak já to tam fakt nevidím. Prostý fejk, pseudodokument, vylhaný od začátku do konce. Ale některé záběry fajn. ()

Dexihno

Viděno v rámci festivalu Jeden svět 2013. Film ve vás určitě vyvolá chutě vrátit se do dob Rychlých šípů a zažít podobné dobrodružství... ()

Cheeker

Každý má sen a je paráda, když se sny plní. Kdo by nechtěl odjet na civilazací neposkvrněné místo. Surfovat v zimě v severním atlantiku bych asi nemusel, ale ty lyže bych si zkusil taky. Polární noc a polární záře, dechberoucí záběry a navíc sympatičtí lidé. ()

M0NCA

Na rovinu říkám, že nejsem žádný dobrodruh, co by spal pod širákem, vydržel se pár dnů nemýt a jedl prostě to, co je. Každopádně z pohodlné židle v teplé místnosti na Jednom světě to byl výtečný zážitek, který bych si ráda dala ještě jednou. Takže prostě ach! Ach! Ach.... Inge a Jorn jsou frajeři a mají můj hluboký obdiv za všechno, co tam udělali. A nejvíc za to, že jsem na chvíli zatoužila jíst tam prošlé jídlo u improvizovaných kamen ze sudu s nimi. ()

Henry Morgan

Život dvou poustevníků, adrenalinových nadšenců a dobrodruhů v docela unikátním dokumentu. Celkem se mi to líbilo. Bylo to hodně poučné, i když jsem s nimi nesdílel nadšení pro severní ledový oceán a kamna z ropného barelu. Přesto měli skvělý osidlovatelský nápad s environmentálním podtextem. Vynikající! ()

Hannibal1913

Tak já pevně doufám, že nikdo nevěří tomu, že celých 9 měsíců přežili na vlastní pěst... A hláška "vzali jsme si s sebou jen jednu rezavou pilu a hřebíky... Kurva kolik prken jedna rezavá pila dokáže přefiknout? Rozhodně nevěřím pravdivosti toho jejich dobrodružství, ale jako dokument to špatný nebylo, to rozhodně ne (i díky té krátké stopáži jsem neusnul). ()

mira.l

Jedna hvězdička za tu stopáž. Jinak teda.... jakou ekopohádku si dáme příště?? A surfovat v ledovým moři, kde okolo na pevnině je všechno pod sněhem a pak se přesunout do studený neutěsněný chatrče s "kamnama" z nějakýho uřízlýho sudu, ve kterých se nepřetržitě(!!) topí bůhvíčím, to musí být fakt zážitek jak cyp. Kam se na to hrabe sysifovská práce se sbíráním odpadků. ()

ilias

Podmanivá tma a samota. Surfování v polární noci musí být magický zážitek. Ekologický nádech a poselství o tom, že žít se možná dá i jinak. A byla to i legrace ("Řekni mi, jaká je dneska zima." "Počkej, podívám se na olivový olej. (...) Dneska je fakt zima, olej úplně zamrznul."). Snow Film Fest v Divadle pod Lampou, Plzeň, dneska. ()

lythande

Surfy, moře, příroda a moře odpadků. Dva nadšení norští borci se rozhodnou strávit několik měsíců na Severu své země a užít si nezávazný surfing, pobyt na čerstvém vzduchu a v nedotčené přírodě. Oprava. Až na jednu věc je vše nedotčené. Je to pobřeží plné odpadků. Po každém přílivu něco doplave. Borci to dávají. Kromě surfingu přišli také sbírat odpadky. Pěkný odvaz, asi tak 4 tuny odpadků a hodně surfu a bydlení a stavění srubu. Na to, že borci jsou sami na pobřeží a sami natáčí, tak kamera taky opravdu dobrá. ()

Anarion odpad!

Odpad! si tenhle snímek nezaslouží ani tak za filmové kvality, jako spíše za to, že jde o pro-ekologický tendenčně natočený "fejk". ()

Deadmann

Pěkné obrázky, činnost obou týpků určitě chvályhodná, málokdo má koule na to něco podobného udělat, ale.... jako dokument mě to nijak nezasáhlo. ()

muti

v pohode dokumentik o tom ako sa dvaja nadsenci vyberaju na sever Norska aby tam v random zalive prezili zimu,pekne po trampsky. Maju nielen vytuzene vlny, ale aj stastie ze sa im nic nestalo. S inzinierskymi skusenostami si postavili pribytok z vyplaveneho dreva, cely den si uzivaju surfovanie v ladovej vode, nicnerobenie a zbieranie a triedenie vyplavenych odpadkov z plaze. Asi to bude tym ze su severania a su celkovo zvynuti na zimu, ja na ich mieste tam uz mam postaveny zamrznuty hrobcek. vidno ze chalani su do surfovania zarati ked sa rozhodli pre take nehostinne prostredie a este pocas polarnej zimy. nuz, ale ako vidime, da sa to. ()

solisoli

Jedno je zámer a jedno je realita. Splodiť akože niečo atraktívne z čoho vznikne potom niečo choré, priam choré na hlavu. Ono pokiaľ je okolo tých dvoch surfistov silná dobre platená výprava pod záštitou svetového zafinancovania pre globálnu ekológiu, sveta žiť a surfovať v mrazivej vode, keď aj na severe Nórska. V zime tam žiť v drevenej bude, čo by ohrnul aj ľadový medveď je trápna priezračná báchorka, ktorú zhltne málo kto. Takúto frašku ponúknuť, ako príklad pre boj s ekológiou. Už sa tam a do toho všetci hrnú. ()

StrixCZ

Čekal jsem pořádnou dávku inspirace a tu jsem dostal vrchovatě :o) Co mě ale velmi mile překvapilo, je fakt, že je tento v podstatě amatérský počin navíc velmi dobře natočený, což ještě umocňuje skvělý výběr hudebního podkladu. Vůbec se mi z toho netradičního ráje nechtělo při závěrečných titulcích domů. Pánové, tleskám - a závidím... :o) 90% ()

Santiago.

Doposud jsem měl za to, že na severu Evropy sídlí vyspělé země, nicméně tento film mi ukázal, že jsou to stejně primitivní národy jako jinde. Z tak krásné země udělají smetiště.... Borcům otužilcům skládám velkou poklonu a dík, že s humorem a nadhledem dokáží ukázat kousek pro mě vzdálenější reality. A ta polární záře byla prostě úchvatná, vydržel bych sedět a dívat se na takové představení celé hodiny :). ()

paradoxman

Aaaah, Závidím.... Snad si jednou splním podobný sen! Nádherně upřímné a jednoduché, včetně scén, nad kterými budete kroutit hlavou. Ale tak už to bývá, když jde člověk do neznáma. 90% ()