Comprar, tirar, comprar

• Francie Prêt-à-jeter (více)
Španělsko / Francie, 2010, 75 (53) min

Asociácia výrobcov žiaroviek - "Phoebus cartel" - bola prvým záujmovým zoskupením výrobcov, ktorí sa dohodli na znižovaní kvality výrobkov tak, aby ich mohli viacej predať - v prípade žiaroviek išlo o používanie menej odolných vlákien.  Tento princíp - princíp plánovaného zastarávania produktov - postupne prevzali mnohí svetoví výrobcovia a riadia sa ním dodnes. "Užitočný" výrobok jednoducho nemôže byť večný - inak by sa ich toľko nepredalo. Dokument skúma používanie tohto princípu, ktorý vznikol v 20-tych rokoch min. storočia, v dnešnom priemysle.
Film získal viacero medzinárodných ocenení. (oficiální text distributora)

klukluka

Přesně tento typ dokumentů mě zajímá! Bohužel je jich jako šafránu a ještě tvůrce do jejich názvu propašuje naprosto zavádějící výraz "konspirace", který mě dlouho zrazoval od zhlédnutí - jednoduše proto, že jsem se obával nějakého prázdného tlachání. Celý film je pak sledem jasných důkazů o tom, že se o žádnou konspiraci nejedná - zkrátka umíme vyrábět mnohem, mnohem lepší, kvalitnější, trvanlivější věci, než jaké po desítkách let vylepšování vyrábíme. Skoro to až vypadá, že tím neustálým vylepšováním míníme jejich rychlejší opotřebení a likvidaci. Jinak si film koupili a nadabovali Slováci, stáhnout se dá pod tímto názvem: Ziarovkova-konspiracia---Politika-planovaneho-zastaravania. Nevím, jestli se jedná o záměr, nicméně je to už druhý dokument, jehož existenci ČSFD potlačuje, tím prvním byl zfilmovaný pokus dlouholetého uživatele vysadit psychofarmaka. Na ČSFD registrují kdejakou reklamu, o tomhle filmu tady ale zmínku navzdory mému upozornění nenajdete. ()

H4ku11

Pri takýchto dôležitých odhaleniach by to mali robiť zaujímavejšie, aby prinútili masy ľudí nad tým aj naozaj popremýšľať, a nie len pozrieť, uznať pravdivosť a aj tak pokračovať majestátne v konzume. ()

Everyone

Nic nového pod sluncem...bohužel...s touto skutečností se každý setkává dnes a denně a není náhodou, že se nám výrobky pokazí v momentě, kdy se to výrobcům z ekonomického pohledu vyplatí a zároveň si nenahněvají spotřebitele natolik, aby přešel ke konkurenci. Nejlépe den po záruce. Když tak funguje každý (téměř každý), tak není alternativ.___ Nejen z reálného světa (záruky, garance) - pohledem laika - běžného spotřebitele, ale i odborníka (téměř jednotná filozofie - demagogie - ekonomického růstu) pohledem ekonoma jsme v systémové pasti, poněvadž plýtvání na úkor přírody je prosazováno a konvergentně v tento směr vyústilo, protože pro výrobce přináší největší zisk (na úkor dnů budoucích; neprosazování externích nákladů; trvale udržitelný rozvoj). A je často předpokladem pro absolvování ekonomického směru tento přístup znát a v praxi ho využívat, jinak by Vás nikdo nezaměstnal. A prosazovat jiný názor lze jen z akademické půdy nebo jako dominantní subjekt v určité ekonomické oblasti, jinak byste v praxi s takovýmto ekonomickým modelem trpěli. ___ Již každý odborník - ekonom nebo inženýr se s tímto přístupem setkal. Klasický návrh (rozum tomu velí) konstrukce na trvalou životnost se neslučuje s moderními přístupy podnikové ekonomiky, ale i makroekonomie (20. století), tudíž se prosazuje přístup konstrukce (návrhu) na časovanou životnost (od návrhu letadel po spotřební elektroniky). V tomto momentě nemůže konstruktér designovat, jak by mu přírodní omezení velely, ale musí se podřídit ekonomické realitě - tudíž navrhovat výrobky, které nejsou trvalé. Klasická věta z předmětu Spolehlivost nebo z předmětu Dynamická životnost zní pro vybraný výrobek, např. pro automobilový průmysl tak, že závodní automobil by se měl rozpadnout v momentě protnutí cílové čáry, což si lze přeložit více obecně do polohy výrobku a známé (nebo předpokládané) doby užívání, kdy by funkčnost měla být v plánovaný okamžik terminována, což je krásně vidět na "počítacím" čipu, podobné je to s kumulací únavových cyklů u strojní součásti apod. Pro poslední příklad lze využít jednoduchou náhradu, např. větší průřez hřídele nebo kvalitnější povrchovou úpravu u karoserie a automobil vám vydrží několikrát déle, ale bude stát více, bude často těžší a tím se servisy, ze kterých má automobilka nemalé peníze neuživí nebo bude vykazovaná dlouhodobá spotřeba vyšší a daný model nebude tak prodejný. atd. atd. ()

filmator

Potvrdili jsme si, co tak nějak tušíme. Dostali jsme tip, jak očůrat tiskárnu, a že by bylo super vyrábět věci tak, aby z nich po dosloužení nebyl odpad, ale živiny. Ale jinak místy dost nudné, mohlo být o polovinu kratší. A za neustálé opakování "plánovaného zastarávání" bych scenáristu praštil přes prsty. ()

Narciska

Koupit, vyhodit a zase koupit, tak zní překlad. Jsem za dokumenty ráda, jsem ráda, že ukazují pravdu a někdy tou pravdou obracejí náš svět vzhůru nohama a ukazují, že nejen, že žijeme ve lži, ještě tu lež svou nevědomostí (nebo chtivostí) hájíme. Tenhle film naši představu světa a sebe samých ničí velmi klidným, nenásilným způsobem, nevrhá nás do deprese, přidává špetku lehkého humoru a ukazuje, že šance na změnu existuje. ()

Kum0r

Nic moc nového pod sluncem... Pár obohacujících momentů nemůže vyvážit emotivní protahování a opakování těch samých scén. ()

matkoulko

Slušný dokument so zaujímavým námetom. Napriek tomu mi tam niečo chýbalo, niečo tam bolo navyše. A nechytilo ma to veľmi za srdce, možno preto že ma to už drží dlho. Snáď sa to dostane aj k "masovým" konzumentom a snáď dačo z toho i aspoň matne pochopia. Možno by pomohlo, keby chodili školy na exkurziu na skládky aby si uvedomili čo znamená plytvanie a odpad. Čo oči nevidia, srdce nebolí :( ()

Luk Skywalker

Dobrý dokument o tom, co každý zná z vlastní zkušenosti. Já jsem sice mladý, ale doma jsme měli pračku, která vydržela 32 let, kolik vydrží ta nová? Tiskárny tam je věc jasná - já už vyměnil tři Canony, bo se pokazily po záruce a dvě jsem ještě stihl reklamovat (pokazily se dříve, za jednu jsem dostal úplně novou) - někdy se "zadaří" a výrobcům se "podaří" vyrobit šmejd, který nevydrží ani ty dva roky. ()

Othellko

Politika plánovaného zastarávania, je hnacím motorom konzumnej spoločnosti v ktorej žijeme. Niektoré spoločnosti, vyrábajú zámerne nekvalitné produkty, aby dlho nevydržali a ľudia si museli kupovať stále nové a nové. Je to smutné no je to tak... Ja to celé roky nazývam "kurvítka". Všade ich dávajú a daný produkt sa pokazí veľmi rýchlo, alebo tesne po vypršaní záruky. Mne osobne sa to stalo už X krát. Asi na tom niečo bude. Naozaj zaujímavý dokument. Škoda že je to také krátke. Videné 2x.. 90% ()

Torgal

Nedozvedel som sa nič, čo by som už nevedel, spracovanie je navyše rutinne dokumentárne a nepríliš atraktívne. Je fajn, že problém plánovaného zastarávania niekto spracoval do dokumentu, ale mohlo to byť aj lepšie. O dosť lepšie. 6+/10 ()

Sharleen

Veľmi zaujímavý dokument o tom, že prvá kartelová dohoda vznikla oveľa skôr, ako si vačšina z nás myslí a aj o ďalších veciach súvisiacich s konzumnou spoločnosťou a následkoch na našu planétu, čo sa dotýka nás všetkých. Vrelo odporúčam vidieť. ()

rysafi

kdosi přišel s výrazem "svoboda slova" aby nám zavřel hubu! tady se tento zákaz hovořiti pravdu podařilo trochu obejít. stejně, jako se nám - některý - občas podaří obejít autodestruktivní systémy, odstranit kurvítka, ... film o nezničitelném vlákně je "muž v bílém obleku" ()

Eywa11

Super super dokument! Len mám pocit, že dnešnej generácii, ktorá má potrebu byť ocejchovaná značkami od hlavy po päty a zaujímajú ju najmä selfies na Instagrame to nič nepovie, respektíve sa o otázky prebytočného konzumu ani nezaujíma.... Nechcem na nikoho útočiť ani nevravím, že nevlastním žiadnu značkovú vec a nikdy som nešvacla žiadnu svoju fotku na sociálnu sieť...... celé je to o tom, že ľuďom chýba miera...a je smutné, že už málo z nás sú autentickí jedinci, ľudia s vlastným názorom. Stále si potrebujeme kupovať nové a nové veci, ktoré nás definujú a spravia náš život radostnejší..... ale ako už bolo povedané v dokumente, šťastie nezávisí od úrovne spotreby.... ()

misiaq

Velmi zaujimavy pohlad na to ako producenti nielen ziaroviek plytvaju zdrojmi len aby sa im zvysoval objem produkcie. Skracovanie zivotneho cyklu produktu je uz zjavne nejaku dobu ako vsetci dobre vieme kedysi pracka vydrzala 20rokov teraz sa po 4-5rokov meni a takto je to so vsetkym. ()

kolly13

Ohromuje mě fakt, o kterém se už dlouho mluví. Ale provedení mě zklamalo. Kolik mohlo býti použito příkladů a zajímavých spojení, kdyby se více myslelo a investovalo. ()

fullrose16

Výstižný dokument poukazující na nelogičnost současného socio-ekonomického systému, který upředňostuje nekonečný růst namísto ekologické udržitelnosti. ()